Některé pražské restaurace, a to i ty luxusní, se kvůli prodeji vaječného koňaku dostaly v posledních dnech do problémů s celní správou. Neoznačené lahve, připravené k tomu, aby si je zákazníci odnesli domů, kontrolou neprošly.

Celní správa totiž trvá na tom, aby restauratéři dodržovali pravidla prodeje alkoholu i v případě oblíbeného adventního drinku, který připraví jejich vlastní šéfkuchaři. Pravidla se dají shrnout takto: V restauraci do skleničky hostům bez problémů, s sebou domů jen s podmínkami. 

„To, že restaurace vyrábějí vaječný koňak a prodávají ho nejen v provozu, ale i v lahvích, se děje celkem často. Dříve se to tolik neřešilo, byla to zkrátka šedá zóna. To se ale v posledním roce změnilo,“ potvrzuje pražský restauratér, který si nepřál být jmenován, redakce Forbesu ale jeho totožnost zná.

Není sám, kontroly dorazily v minulých dnech hned do několika dalších podniků jiných majitelů. A často to skončilo likvidací vaječného likéru. To ale není vše, co restauracím hrozí. Za nedodržení povinností při výrobě alkoholických nápojů na ně může čekat také pořádná pokuta. Podle druhu provinění se její maximální výše pohybuje od pěti do deseti milionů korun.

Podle dalšího podnikatele v gastronomii Luboše Kastnera začaly kontroly už v minulém roce. „Neměli bychom zapomínat, že je to tradiční součást českých Vánoc a slouží primárně ke spotřebě v restauracích. Bývalo dobrým zvykem zákazníkovi vyjít vstříc, když si chtěl odnést lahev domů. Samozřejmě za podmínky, že restauratér použije kolkovaný alkohol a je schopen prokázat jeho původ,“ říká.  

Problém totiž není v tom, že restaurace vyrábějí a prodávají vaječný likér. „Problém nastává až v momentě, kdy restaurace vaječný likér s obsahem nejméně 15 procent etanolu nerozlévají přímo hostům v restauraci, ale prodávají jej v lahvích a nesplňují některé náležitosti. Například láhve neoznačí kolkem nebo etiketou se všemi povinnými náležitostmi a výrobu neprovádějí v daňovém skladu. To znamená, že láhve alkoholu nebyly zdaněny,“ vysvětluje mluvčí Celní správy Hana Prudičová. 

Dodává, že to, co se děje v posledních dnech, podle ní nejsou žádné „mimořádné vánoční“ kontroly. „Odbor dohledu celní správy kontroluje restauracemi vyráběný a prodávaný alkohol celoročně. Je to jeho povinnost jako správce daní,“ říká za Celní správu mluvčí. 

Je ale pravda, že právě na alkohol se po celý letošní rok celníci zaměřují. Pozorují totiž enormní nárůst případů nelegálního nakládání s neznačeným lihem a lihovinami. Kromě toho, že neoznačený líh zajišťují při silničních kontrolách, objevili ho i při kontrolách na tržnicích, v provozovnách a v restauracích.

Už na podzim Celní správa zveřejnila výsledky celorepublikové akce Kolona. Celkem 538 kontrol objevilo porušení daňových předpisů v 89 případech. Největší množství neoznačených lihovin v restauracích a barech zajistili tehdy celníci v Praze. Šlo o téměř 220 litrů lihovin. 

V porovnání s loňským rokem jde přitom o skokový nárůst. Na silnicích a dálnicích celníci zajistili o 314 procent problematických lihovin více, v provozech pak o 29 procent.