Sekera ve státním rozpočtu se za únor prohloubila na více než 86 miliard korun. Jde o vůbec nejhorší výsledek za tento měsíc od vzniku samostatného Česka. Vláda zároveň v únoru schválila navýšení ročního schodku na 500 miliard korun. Z této částky chce však stát na pomoci podnikatelům přímo vyplatit jen 34 miliard korun, tedy pouhých sedm procent plánovaného schodku.

K tomu je potřeba přičíst úlevy na příjmové stránce rozpočtu. Jejich odhadovaná výše pro letošní rok zatím není známá a bude záležet především na vývoji pandemické situace a délce trvání podpůrných programů. Pokud ale vezmeme v úvahu výši úlev v loňském roce, dá se očekávat, že letos dosáhne minimálně vyšších desítek miliard korun.

Pro podnikatele, kteří mají kvůli táhlému lockdownu zlomek svých běžných příjmů nebo dokonce žádné, je ale klíčová především fakticky vyplacená podpora. A v tomto ohledu vládní pomoc stále zaostává. Podnikatelé si navíc stěžují, že je složitá, nepřehledná a pomalá.

„Od vlády opakovaně slyšíme, jak moc peněz dává do záchrany podnikatelů a jejich zaměstnanců, jak už jsou téměř vyčerpané zdroje a jak mají být podnikatelé rádi, že dostanou aspoň ohlodanou kostičku. Jenže když se člověk podívá na to, kolik peněz je na záchranu velké části české ekonomiky určeno, tak vidí, že to je skutečně naprosté minimum,“ říká šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.

Podle analýzy Hospodářské komory byla v roce 2020 pomoc státu pro podnikatele a zaměstnance soukromého sektoru o čtyřicet procent nižší, než vláda deklarovala loni na jaře.

Z avizovaných 1,2 bilionu korun, ze kterých 90 miliard korun měla být přímá podpora a téměř 145 miliard podpora formou daňových úlev a odkladů plateb, nakonec kompenzace podnikatelům činily pouhých 110 miliard korun. A odpovídaly tak zhruba třetině loňského schodku rozpočtu.

Z velké části přitom šlo o úlevy pouze snižující příjmy státního rozpočtu, jako byly například daňové úlevy. Část z nich byla navíc pouze odkladem plateb, které řada podnikatelů bude muset stejně uhradit.

Fakticky vyplacená podpora podnikatelům za celý rok 2020 činila pouhých 23 miliard korun. Zaměstnanci pak loni dostali z veřejných rozpočtů v souvislosti s vládními kroky přes 27 miliard korun.

Co se týče záručních programů Covid, do poloviny prosince 2020 podnikatelé efektivně načerpali prostředky v hodnotě čtyřiceti miliard korun, což je zhruba pět procent záruční kapacity, kterou vláda na loňský rok původně plánovala.