Nákupy a prodeje nemovitostí. Započaté a dokončené developerské projekty. Investice do betonu a cihly. Architektura. Nová jména.

Forbes RealDeal je pravidelný souhrn, který vám vždy poslední den v měsíci naservíruje to nejzajímavější, co se v uplynulých čtyřech týdnech na českém realitním a stavebním trhu událo.

Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.

V lednu se na realitním trhu hodně bilancovalo. Ale také vyhlíželo do budoucna. A my jsme pro vás i v prvním měsíci roku 2022 vybrali deset zajímavých zpráv ze světa realit. Tady jsou.

Jednu hypotéku, prosím. Leden je měsícem bilancování uplynulého roku. Radost udělal rok 2021 například bankám. Lidé si totiž loni půjčili na bydlení rekordní částku – více než 500 miliard. O hypotéky a úvěry ze stavebního spoření byl obrovský zájem. Ten už teď ale brzdí stoupající úrokové sazby.

Fine dining míří do Oaks. V developerském projektu Oaks Prague v Nebřenicích u Prahy se postupně staví a kolaudují vily i bytové domy od věhlasných architektů. A už se ví i to, kdo se postará o gastronomii. Své dvě nové restaurace tam plánuje otevřít italský restauratér Riccardo Lucque, který vlastní vyhlášené podniky La Finestra a La Bottega.

La Bottega Oaks Deli Bistro | Vizualizace Oaks Prague / Arendon Development

Nemovitost s historií. Na nového zámeckého pána nebo zámeckou paní čeká zámek Letovice i s přilehlým areálem. Jeho aktuální vlastník Bohumil Vavříček zámek prodává ze zdravotních důvodů. Zájemce o bývalé šlechtické sídlo by si měl připravit částku v řádu nižších desítek milionů korun.

Dvě věže. Přirovnávat Nové Butovice na jihozápadě Prahy k New Yorku je asi trochu přitažené za vlasy. Ale zrovna tahle část metropole by chtěla růst k oblakům. Společnost Livesport tam plánuje vybudovat 137 metrů vysokou budovu Aspira II s byty, kancelářemi a retailem.

Věž, kterou architekti ze Studia acht prezentovali Gremiální radě Institutu plánování a rozvoje, má doplnit plánovanou Top Tower, kterou na témže místě chystá Trigema se sochařem Davidem Černým.

CTP se rozrůstá v Brně. Společnost CTP Remona Vose zdvojnásobila svůj logistický areál v brněnské Líšni. Od společnosti Zetor Tractors koupila 69 tisíc čtverečních metrů plochy, a po dokončení tak bude mít k dispozici 150 tisíc metrů čtverečních hal pro e-shopy nebo průmysl.

Bydlení na Stodolní. Reality jsou v kurzu i v Ostravě. V centru města se chystá výstavba obytného a komerčního komplexu Rezidence Stodolní. Autorem návrhu je architektonické studio Bogle Architects. A investorem by měla být společnost Linkcity Czech Republic, která hodlá komplex nemovitostí, na jejichž místě má nový projekt stát, koupit od města.

Vizualizace Rezidence Stodolní

Z rekordů zpátky do normálu. Developeři loni v Praze prodali rekordní množství 7450 bytů. Důvod? Obrovská poptávka nejen lidí, kteří hledají bydlení či bezpečný přístav pro své peníze proti inflaci, ale i velkých investorů. Ti se zase začínají zaměřovat na nájemní bydlení. Letos ale developeři čekají návrat k číslu kolem 5500 prodaných bytů za rok.

Praha hledá architekty pro Depo Zličín. Pražský dopravní podnik chce v roce 2026 stavět novou stanici metra B na Zličíně, pro kterou teď hledá architekty. Nezbývá než doufat, že bude podoba nové stanice, vedle které má stát i velký parkovací dům, trochu povedenější, než je u stanic metra z nedávné minulosti zvykem.

To, že jde o první porevoluční stanici, jejíž podoba vzejde z architektonické soutěže, by mohlo značit krok správným směrem.

Chceš stavět? Tak plať. Praha schválila nová pravidla, podle kterých mají developeři přispívat do městské kasy na infrastrukturu a vybavenost. Ti investoři, kteří budou potřebovat měnit územní plán, mají městu přispět 2300 korun za každý metr čtvereční hrubé podlahové plochy.

Zaplatíme rádi. Ale ať stát změní rozdělování daní. Reakce developerů na nová pražská pravidla? Vesměs kladná. Velcí stavitelé bytů jsou rádi, že budou vyjednávání s městem transparentní a předvídatelná. Což jim ve výsledku ušetří práci i čas.

Developerům ale vadí, že musí díry v pražském rozpočtu na infrastrukturu lepit oni, protože stát prostředky vybrané během výstavby na DPH nepřerozdělí městům na potřebné investice.