Léto začíná a počasí přímo vybízí k procházkám. Pokud se rádi touláte ulicemi a obdivujete architekturu i to, jak skvěle někdo na vašem oblíbeném místě vyřešil veřejný prostor, zkuste vyrazit i s knihou v ruce.

Třeba v ní najdete inspiraci na zajímavé místo nebo se dozvíte o městě něco, co vás na první pohled vůbec nenapadlo. Přinášíme vám proto sedm tipů na knihy o městech, urbanismu a architektuře.

Neviditelné město

Aktuální novinku má na svědomí instituce, která má zkoumání a plánování města v popisu práce. Pražský Institut plánování a rozvoje vydává knihu Neviditelné město, která vychází ze slavného amerického podcastu 99% Invisible a která odhaluje čtenářům podmanivé příběhy skrývající se za zdánlivě nepodstatnými a přehlíženými aspekty městského prostředí.

Zjistí například, proč je ve městě Syrakusy umístěn jeden ze semaforů vzhůru nohama nebo jaký příběh se ukrývá za celosvětovým zvykem nechávat na mostech zamilované zámečky, které již na několika místech světa musely být z mostů odstraněny, protože hrozilo jejich přetížení.

Kromě zajímavých informací o městech nabízí nabízí český překlad i povedené grafické zpracování, které ocenili i autoři podcastu a původní publikace. Těmi jsou rozhlasový producent a moderátor Roman Mars a digitální režisér a producent Kurt Kohlstedt.

„Po přečtení knihy se budete na město dívat úplně novýma očima. Nájezdy na chodníky budete velebit, područkám u laviček budete spílat a člověku, který jde vedle vás, třeba povíte, že oranžové značky nasprejované na ulici znamenají, že tu těsně pod povrchem vedou telekomunikační kabely,“ slibuje Roman Mars v úvodu.

Město pro každého

V tomto případě jde sice o knihu určenou pro děti, díky jejímu zpracování a užitečným informacím si ji ale užije i dospělý začínající urbanista. Autorem je publikace Město pro každého – manuál urbanisty začátečníka je architekt Osamu Okamura, který pro ni spolu s výtvarníkem Davidem Böhmem a Jiřím Frantou vytvořil obrovský model papírového města.

Pomocí ilustrací, fotografií i hravých textů kniha představuje, jak složité a zároveň křehké organismy, jakými města jsou, fungují a s jakými problémy se v současné době potýkají.

Pokud se chcete srozumitelnou formou dozvědět něco o brownfieldech, městské gentrifikaci nebo klimatické změně v kontextu měst, je to dílo i pro vás. Knihu vydalo nakladatelství Labyrint, které stojí za osobitým dětským čtvrtletníkem Raketa ilustrovaným předními českými ilustrátory i začínajícími umělci.

Planeta Praha

Fascinující kniha plná pozoruhodných poznatků o soužití lidí a miliardy dalších nelidských živočichů uprostřed našeho hlavního města. Kniha Planeta Praha vznikala souběžně s natáčením stejnojmenného filmu a odhalí vám, jaké druhy živočichů se dokázaly adaptovat na městské prostředí a staly se jeho součástí. A kde se jim nejvíce daří.

Dozvíte se třeba to, že cigaretové nedopalky v pražských ulicích pomáhají ptákům v boji proti parazitům nebo že se jiřičky, hnízdící v halách pro vlakové soupravy metra, naučily, kdy se hala otevírá a kdy se na noc zavírá.

Jde zkrátka o nevšedního průvodce Prahou, který ukáže, že i obyčejný vnitroblok tuctového developerského projektu může být neuvěřitelně bohatým místem plným života a zvířecích příběhů.

Formgiving. An Architectural Future History

Foto TASCHEN

Architektonická superhvězda Bjarke Ingels mění tváře měst po celém světě. A v dohledné době by měl proměnit i Prahu. Autor vítězného návrhu na novou pražskou Vltavskou filharmonii a šéf dánského studia Bjarke Ingels Group se prezentuje také jako vizionář.

V architektuře a životě se řídí vlastní filozofií Yes is more a své vize představuje například v knize nazvané Formgiving. Název vychází z anglického překladu dánského výrazu pro design – dávání formy něčemu, co ještě nenabylo tvaru.

A právě dávání formy něčemu budoucímu se Ingels ve své knize věnuje. Nahlíží v ní do vzdálené budoucnosti architektury, zabývá se hlavními trendy designu a rozvojem umělé inteligence, udržitelnosti a meziplanetární migrace, čímž dává podobu světu a městům zítřka.

Expati

Jaké to je pracovat a žít ve Vietnamu, v Dánsku, Japonsku, ve Švýcarsku nebo třeba v Londýně? O tom se rozpovídalo jedenáct českých architektů žijících a tvořících v zahraničí v knize Expati. Tu pod hlavičkou Institutu plánování a rozvoje vydali spisovatel a scenárista Eugen Liška společně s popularizátorem architektury a architektem Adamem Gebrianem.

Mimochodem, i v této knize najdete souvislost s připravovanou stavbou Vltavské filharmonie. Jedním z expatů je totiž architekt Jan Magasanik, který žije v dánské Kodani, kde pracuje ve studiu BIG a pod vedením Bjarkeho Ingelse se mimo jiné podílí právě na návrhu Vltavské filharmonie. Ve svém vyprávění například prozradil, jak vypadalo první setkání se slavným architektem a proč pro Bjarkeho Ingelse dopadlo málem fatálně.

Mapamátky

Kniha Mapamátky navazuje na tematické architektonické trasy, které vytvořil stejnojmenný studentský spolek na podzim roku 2020 během covidové pandemie. Studenti se snažili inspirovat lidi k procházkám po městě a stejný cíl má i kniha vydaná na konci loňského roku. Ta ukazuje sedmdesát pražských staveb a jejich kontext. Můžete tak s knihou vyrazit do ulic metropole a najít třeba nejkratší pražský silniční most přes Vltavu nebo se naučit poznávat secesní architekturu.

Mapamátky se dělí do sedmi kapitol podle historických čtvrtí. Projít si tak můžete Smíchov, Holešovice, Žižkov nebo Dejvice. V knize také najdete QR kódy, které odkazují na online trasy Mapamátek nebo virtuální prohlídky některých budov. 

Archistorie

Výběr zakončíme další knihou určenou dětem, která má ale, co se týče čtenářstva, široký záběr. Autorkou originálně ilustrované knížky Archistorie – vyprávění o architektuře je Magdalena Jeleńska, která ji napsala pro své čtyři děti. A za původní vydání získala v Polsku i titul Nejkrásnější kniha roku.

Více než o fungování měst se tady vy i vaše děti dozvíte o architektuře, která je ale s městy úzce spojená. Na desítkách příkladů z dávné historie i současnosti Archistorie popisuje základní architektonické formy, typy budov a stavební materiály.