Určitě máte ve svém okolí někoho, u koho si každý rok lámete hlavu, čím ho obdarovat. Všechno má a od Ježíška si nic nepřeje. Taková osoba je nejvhodnějším kandidátem na jedlý dárek – málokoho jím urazíte a dotyčnému tím rozhodně projevíte více snahy a lásky vložené do výroby než pořízením univerzální lahve či svíčky.

Můj oblíbený jedlý dárek (a ultimátní prasárnička) je slaninová marmeláda. Ano, čtete správně. A přesně takto zaskočeni budou i obdarovaní. A po ochutnání znovu. Ale v dobrém! Slanináda je skvělý doplněk do burgerů, quesadill, sendvičů, ke grilovaným masům a sýrům i jen tak na lžičku… 

Jakou použít slaninu

Recept na svůj pověstný bacon jam nám ukázal Ondřej Kůla z pražského Hell Smoke BBQ. Ondřej (známý spíše jako Sultán) je takový nadšenec do uzení, že si nechal smoker na tvrdé dřevo dovézt až z Texasu. Slaninu si stejně jako jiná masa, klobásy nebo třeba mandle samozřejmě připravuje a udí sám (a vše můžete v bistru na Malé Straně nejen ochutnat, ale také si odnést domů), takže připomíná, že výběr slaniny je pro chuť výsledného produktu zásadní: „Slanina musí být kvalitní, vždy proto sledujte složení na etiketě. Kvalitní slanina (nasolený a tepelně opracovaný vepřový bok) obsahuje pouze sůl, cukr (přidává se kvůli vyvážení chuti) a dusitanovou sůl.“

Slanináda/cibuláda/cibulová marmeláda se slaninou

Potřebujete:

  • 1 kg kvalitní slaniny
  • 500 g oloupané cibule
  • 50 g oloupaného česneku
  • 35 g habanero pasty (nebo očištěné papričky)
  • 150 ml vinného nebo jablečného octa
  • 80 g cukru
  • 300 ml vody
  • 5 g černého pepře
  • 4 g mořské soli

Postup

  1. Slaninu nakrájejte na plátky, ty podélně překrájejte na proužky a plátky nakonec pokrájejte na malé kostičky. Nebo slaninu jen pokrájejte na menší kousky a v robotu nasekejte nahrubo. Rozpalte silnostěnný hrnec a v něm začněte pomalu restovat slaninu, tuk není potřeba, pustí ho sama.
  2. Mezitím si oloupejte cibuli a česnek. Cibule rozpulte a nakrájejte na nudličky či klínky. Česnek rozdrťte nožem naplocho a nasekejte.
  3. Jakmile je slanina orestovaná do zlatohněda, pečlivě ji vyndejte z hrnce do cedníku, nechte okapat veškerý tuk, ten slijte zpět do hrnce a pozvolna na něm opečte cibuli do zlatohněda. Zabere to dost času, záleží na ploše a kvalitě hrnce, ale nespěchejte. Jakmile je cibule orestovaná, přidejte nasekaný česnek a krátce ho do zlatova zarestujte. 
  4. Do hrnce vraťte slaninu, přidejte zbytek surovin: habanero, ocet, vodu (opravdu jen vodu, ne vývar), nadrcený pepř a sůl a pomalu vařte, dokud džem nezhoustne. Případně ještě dochuťte (sůl, pepř, ocet nebo cukr) nebo podlijte trochou vody.
  5. Rozdělte do zavařovacích skleniček, pevně uzavřete a 60 minut zavařujte v parní troubě vyhřáté na 115 °C (nebo klasicky v hrnci). Skleničky není třeba otáčet dnem vzhůru, po zchladnutí bude víčko prohlé a pevně přichycené a při otevření by mělo vydat ten známý zvuk – lusknutí. Takto vám neotevřený džem vydrží určitě půl roku, při správném skladování, tzn. v suchu, temnu (mimo sluneční záření) a relativním chladu i déle.