Hypotéky jsou stále drahé zboží a poptávka po bydlení se z velké části přesunula z trhu s byty ke koupi k nájemním bytům. To na český trh přitáhlo velké investory, kteří si dělají zálusk na celé bytové projekty určené k nájemnímu bydlení, a do domů s byty k pronájmu se více pouštějí i developeři.

Touto cestou se vydává i developerská společnost Sekyra Group. Ta se dohodla na odprodeji rezidenčního projektu Opatov II v Praze 11 se společností Dostupné bydlení České spořitelny a s pojišťovnou Kooperativa.

Sekyra tak prodá celý rezidenční projekt se třemi sty byty jako celek za cenu přes dvě miliardy korun a Kooperativa a dceřiná společnost České spořitelny v něm získají shodně padesátiprocentní podíl, aby mohly provozovat nájemní bydlení. Jde o jednu z největších transakcí výstavby objektu za účelem dlouhodobého pronájmu v Česku.

„Spolupráce s tak silnými institucionálními investory, jakými jsou Česká spořitelna a Kooperativa, je pro nás vynikající příležitostí, jak nabídnout námi realizované rezidenční projekty širší skupině obyvatel,“ říká k tomu výkonný ředitel Sekyra Group Leoš Anderle.

Projekt na Opatově byl původně plánovaný jako kancelářský, vzhledem k nízké poptávce ho ale Sekyra Group předělala na rezidenční projekt s vlastnickými byty. „Před covidem ovšem začala klesat poptávka individuálních kupujících a začali se objevovat institucionální investoři, takže jsme povolování překlopili do nájemního bydlení,“ popisuje Anderle.

Podle něj tomu nahrával i fakt, že banky začaly nájemnímu bydlení více věřit a pustily se do poskytování úvěrů i bez podmínky předprodanosti části projektu.

„Po covidu sice přišla velká poptávka po vlastnickém bydlení a v roce 2021 padaly co do prodejů rekordy, ale ve chvíli, kdy jsme projekt dali na trh, poptávka zase ochlazovala, takže jsme toho využili,“ shrnuje vývoj projektu Anderle.

Dle harmonogramu by projekt, který je už ve výstavbě a do něhož Sekyra Group investovala miliardu a půl, měl být zkolaudován do konce příštího roku, nájemníci se pak nastěhují v prvním kvartálu roku 2025.

Investiční spolupráce pojišťovny Kooperativa a společnosti Dostupné bydlení České spořitelny, která hodlá na Opatově poskytovat dostupné nájemní bydlení například zdravotníkům nebo učitelům, vychází ze spolupráce jejich rakouských mateřských společností Vienna Insurance Group AG a Erste Group Bank AG, které mají v Rakousku s podobnými projekty zkušenosti.

Pro developera jde zase o výhodnou situaci, kdy i za slabší poptávky po vlastnickém bydlení může celý projekt rovnou prodat.

„Je to zajímavý trh zejména v době, kdy je vlastnické bydlení v útlumu. Ale to neznamená, že by po bydlení nebyla poptávka. Demograficky Praha funguje pořád stejně a potřebovala by nějakých deset tisíc bytů ročně. Prodeje jsou sice nízko ale lidé potřebují někde bydlet,“ uvádí Anderle.

Zájem institucionálních investorů o velké bytové projekty určené k nájmu bude podle něj růst a procento nájemního bydlení se bude navyšovat. „Trh se tím do budoucna bude kultivovat,“ myslí si.

O nárůstu zájmu o nájemní projekty ostatně hovoří i některé analýzy. Například společnost Home Portal na začátku roku odhadovala, že se letos na trh dostane v porovnání s předchozími roky velké množství bytů stavěných developery právě přímo za účelem nájemního bydlení.

Zatímco v předchozích letech se v Česku počet bytů v čistě nájemních projektech pohyboval kolem dvou set ročně, letos už by na trhu mělo v novostavbách přibýt téměř osm set nájemních bytů a v příštím roce jich bude téměř třináct set.

Miliardové investice do nájemních bytů chystá také například finančník a miliardář Pavel Hubáček. Developerská společnost Creditas Real Estate, spadající do jeho portfolia, plánuje během následující dekády postavit byty za přibližně 27 miliard korun. A z plánovaných 5500 bytů bude zhruba tisícovka nájemních.

Na prodej bytových jednotek institucionálním investorům se začíná více zaměřovat ale například i developer Finep. Ten spolupracuje se společnostmi Zeitgeist nebo Heimstaden a za poslední rok prodal do nájemního segmentu vyšší stovky bytů.