Protesty, při nichž zemědělci blokují dopravu, nepřinesou požadovaný efekt ani sympatie veřejnosti. To si myslí Lucie Večeřová, která ovládá skupinu Agro – Měřín a které v žebříčku nejbohatších lidí Česka patří 77. místo. Přesto je podle ní třeba na zhoršující se situaci v zemědělství důrazně upozornit.

„Myslím, že pokud by pro naši vládu, stejně jako v jiných zemích, byla potravinová soběstačnost a celá činnost v zemědělství jednou z priorit, nemuseli bychom se k takovým krokům uchylovat,“ říká Lucie Večeřová.

Večeřová vede jednu z největších zemědělsko-hospodářských firem v Česku s názvem Agro – Měřín. Zemědělská společnost, která je pyšná na to, že je soběstačná od spermie po steak a od semínka po krmivo, je rozkročena od Šumavy po Moravu.

Má 25 podniků a hospodaří na 25 tisících hektarech pozemků. A její loňské tržby dosáhly 5,76 miliardy korun a EBITDA 718 milionů. Lucie Večeřová ji loni převzala od svého otce Gabriela, který ji založil před třiceti lety.

Nespokojenosti protestujících prý Večeřová rozumí. Podle ní vláda neřeší zhoršující se postavení poctivých zemědělců a výrobců potravin. Ti musí čelit až nesmyslnému tlaku na zelenou politiku, která se ale prosazuje bez znalosti dopadů na životaschopnost a ekonomiku zemědělství.

„My bojujeme se značným zvyšováním vstupů do výroby, jedná se o oblast energetickou, daňovou a personální, současně nám prudce klesají realizační ceny produkce,“ vysvětluje. Zároveň jsou prý zahlceni administrativou, které stále přibývá.

Jako příklad uvádí měsíční nahlašování použitých přípravků na ochranu rostlin na příslušný úřad a za problematický považuje rovněž systém družicového monitoringu v souvislosti s plněním dotačních podmínek. „Ten se vyznačuje značnou chybovostí a přidává nám zemědělcům další práci,“ podotýká majitelka Agra – Měřín

Pokud by podle ní měla vláda opravdu něco pro zemědělce udělat, pak přehodnotit redistributivní platbu, nerozdělovat zemědělce na malé a velké, ale na ty, kdo skutečně smysluplně vyrábějí, a ty také podporovat.

Měla by si dát za prioritu hledisko soběstačnosti u strategických komodit, zabránit neřízené distribuci ukrajinské produkce v Evropě a její redistribuci do dalších zemí. Češi podle ní o české potraviny stojí, ale bohužel v současné ekonomické době se často rozhodují nikoli podle kvality a původu, ale podle ceny.

„Nadnárodní řetězce mají jiné priority než propagovat a prodávat české zboží a hlavní bolest vidím především v tom, že většina Čechů necítí národní sounáležitost s českými zemědělci a potravináři,“ uzavírá Lucie Večeřová.

Ona sama se přitom snaží české potraviny co nejvíce propagovat. Její skupina spustila web Čerstvá republika, kde podporuje soběstačnost české země a vyzdvihuje důležitost a přidanou hodnotu českých výrobků.