Je logické, že omezené sociální kontakty musíme během pandemie kompenzovat jinde. V online světě, který nám teď poskytuje velké možnosti pro byznys i společenské vyžití. Zažili jste například už firemní večírek na Zoomu?

Stinná stránka skutečnosti, že náš život probíhá stále intenzivněji ve virtuálním prostoru, je prohlubující se závislost na chytrých mobilech a tabletech. Problém odlepit oči od displeje jsme měli už dávno před koronavirem, nyní epidemii vnímáme jako omluvu, proč být online neustále.

Nejde o to, abychom technologie ze svého života vyškrtli, ale jak říká Karolína Presová z organizace Replug me, abychom k nim našli zdravý vztah.

Tým sociologů a psychologů, kteří v rámci Replug me působí a šíří osvětu o vztahu člověka a digitálního světa mezi dětmi i dospělými, dali dohromady sedmidenní výzvu.

Co z toho budete mít, pokud se jí zúčastníte? „Uvědomíte si, jak technologie využíváte, a pomůže vám to nastavit zdravé digitální návyky,“ odpovídá Karolína Presová.

„Není jednoduché říci, co je těžší a co lehčí. Z praxe víme, že někomu dělá problém věnovat se dennímu snění, považuje to za ztrátu času, a někomu dát si mobil pryč z ložnice,“ doplňuje. Je tedy na vás, co si zkusíte jako první. 

Jak tedy vypadá Replug me výzva?

Denní snění

Pořád spěcháme. Navíc jsme obklopeni informacemi od okamžiku, kdy otevřeme oči, do momentu, než vypínáme mozek před spaním. Mysl na to ale není připravená a potřebuje informace nejdřív vstřebat. Zároveň je paradoxní, že mobil kontrolujeme častěji než své vlastní pocity.

Každý den se věnujte 20 minut dennímu snění. Vydržte to aspoň týden i v případě, že jste přesvědčeni o tom, jak velká ztráta času to je. V praxi to bude probíhat tak, že například budete koukat z okna nebo si sednete na lavičku v parku, abyste pozorovali okolí. Bez sluchátek s hudbou nebo podcastem. Jde o to jen sedět a nechat plynout myšlenky. Velkým benefitem tohoto cvičení je klidnější i kreativnější mysl.

Offline ložnice

„Spánek je alfa a omega zdravého života. Z praxe vidíme, že většina lidí vidí obrazovku telefonu jako to první a poslední před spaním, což není vhodné pro klidný odpočinek,“ upozorňuje Karolína Presová.

Zkuste si na jeden týden místo telefonu pořídit klasický budík a nechat mobil v noci mimo ložnici. Stejně tak nechat hodinu před spaním vypnuté streamovací služby. Určitě najdete něco stejně záživného. Knížku? Časopisy, které vám leží u postele? Stolní hru? Karty? 

Ráno hodinu po probuzení vydržte offline. Nastartujete si tak den po svém a v klidu.

Digitální očista 

Dlouhodobé výzkumy datové vědkyně Jackie Fenn dokazují, že přijímáme technologie a nové aplikace bez otázky, k čemu nám vlastně jsou. Proto si odinstalujte aplikace, které můžete klidně týden postrádat. Mohou mezi nimi být sociální sítě, messengery i e-shopy.

Po týdnu revize, kdy na dané stránky chodíte jen prostřednictvím počítače, sami usoudíte, které stojí za to vrátit do mobilu tak, aby s vámi byly na každém kroku.

Vědomá pozornost k druhým

Nejedná se možná o vyloženě technologickou výzvu, nicméně chytré telefony, tablety a počítače se našich vztahů dotýkají čím dál víc. Vybavíte si situaci, kdy jste si s někým povídali a dotyčný zíral do displeje s ujištěním, že vás vnímá? V případě, že se to děje denně, tak naše konverzace kloužou po povrchu a narušuje se tak i vzájemná empatie a pocit důvěry.

Celých sedm dní si hlídejte, jak rozdělujete svou pozornost mezi telefonem a živou bytostí, která stojí naproti vám. Soustřeďte se na dotyčného, na tón jeho hlasu, gesta, vnímejte slova.

Malé konverzace jsou cenné i s těmi, které potkáte náhodně: prodavači, úředníky na poště nebo obsluhou na benzinové pumpě. Podle výzkumů, které se zaměřují na pocity štěstí a spokojenosti, tyto krátké okamžiky s cizími lidmi definují, jak dobrý pocit máme z prožitého dne.

Bonusové tipy

Sebereflexe návyků

Scrollujete v posteli a odkládáte spánek? Každou volnou chvilku zaplňujete Instagramem? Ptejte se sami sebe: proč to dělám? Co mě k tomu vede? Co to způsobuje? A do jaké míry je mi to příjemné?

Udělejte si tandem

Přizvěte do Replug me výzvy někoho z vašeho okolí. Ve dvou se to lépe táhne. 

Laskavost 

Pokud se vám nezadaří, nezoufejte a buďte k sobě laskaví. Chce to postupovat po malých krůčcích a i jeden offline večer v týdnu nebo pět minut denního snění se počítá.