Windows 11 jsou k velkému překvapení mnoha lidí k dostání už od včerejška. Proč k překvapení? Průzkum mezi tisíci Američany, kteří používají Windows, totiž minulý týden ukázal, že celých 62 procent z nich ani netuší, že se nový operační systém chystá.

Přišli byste o něco, kdyby vás informace o Windows 11 minula? A obsahuje poslední verze něco zásadního oproti Windows 10?

Odpověď na obě otázky zní ne. Nicméně to ani neznamená, že byste se Windowsu 11 měli vyhnout. Vyzkoušeli jsme za vás, zda má cenu na nejnovější operační systém z dílny Microsoft upgradovat.

Jedno je hned na první pohled jasné. Windows 11 přináší lavinu vizuálních vylepšení a je zatím bezesporu nejhezčí verzí Windows v historii.

Rozhodnutí o umístění ikon na hlavním panelu doprostřed spodní části obrazovky nicméně vyvolalo nelibost u některých uživatelů. Především u těch, kteří jsou stále zarytě přesvědčení, že by počítače měly být v nudně béžové schránce a design je u nich až na posledním místě.

Ale na ty bychom neměli brát ohled. Už jen proto, že nové rozhraní je po pár dnech používání velmi přirozené. Ale pokud vám bude opravdu rušit vaše softwarové feng-šuej, tak si ikony i v nové verzi můžete přesunout do levého spodního rohu, jak jste zvyklí.

Nejpůsobivější novinkou jsou však Snap Layouts neboli strukturování několika obrazovek. Když přejedete myší na ikonku maximalizování okna, umožní vám přesunout okno do levé nebo pravé části obrazovky, případně nabídne další nastavení.

Tyto možnosti zobrazení oken jsou k dispozici již ve Windows 10, ovšem nyní jsou daleko snáz k nalezení, a podstatně tak usnadňují práci s více okny. Bohužel to ale vypadá, že nová vychytávka je omezená jen pro aplikace Microsoftu. A tak doufejme, že to tak nezůstane.  

Další úpravy Windows 11 jsou už méně ohromující. Microsoft to zkouší znovu s widgety, které na ploše poprvé představil u Windows Vista. Tentokrát se widgety objevují z levé strany obrazovky a ukazují zeď se zprávami, sportovními výsledky či třeba počasím. I tady se však nabídka widgetů omezuje jen na aplikace od Microsoftu. Pokud firma neotevře widgety i pro třetí strany, je téměř jisté, že si mnoho fanoušků tahle funkcionalita nenajde.

Microsoftu se ovšem povedlo odvést dobrou práci, co se týká uklizení a uhlazení operačního systému. Najdete tu v menu méně neladících prvků než u dřívějších Windows. Oldschoolový panel nástrojů se tu sice stále nachází, ale s chytře předělanou nabídkou nastavení skoro není potřeba.

Jak bylo již zmíněno, jedná se o hezky vypadající operační systém, ale co obsah?

Nové prvky

Co se týká nových prvků, je tu jen málo věcí, nad kterými by se člověk pozastavil. Alespoň prozatím.

Microsoft během velkého letního oznámení slíbil do Windows 11 zapojit i aplikace z Androidu, ale tento plán byl šikovně odložen až na rok 2022. Pokud se toto Microsoftu skutečně povede, mohly by se Windows 11 stát daleko lákavější volbou pro majitele tabletů nebo notebooků 2v1. K dispozici by tak byl software navrhnutý pro dotykovou obrazovku místo stávajícího pro myš a klávesnici. Do té doby ale zůstávají Windows pro majitele tabletů nešikovným operačním systémem.

Významnější změna nastala v zabudovaném app storu, kde se Microsoft v podstatě vydává na milost vývojářů a umožňuje jim prodávat jejich software bez nároku na provizi. A to za podmínky, že softwarový vývojář používá svůj vlastní mechanismus platby.

To však naopak může přidat na neohrabanosti. Jedna z atrakcí app storu je totiž i to, že vás nechá snadno nakupovat s uloženými platebními údaji. Ale pokud musíte znovu zadávat platební údaje a zakládat nový účet pokaždé, když si něco kupujete z Microsoft Store, tak je to ještě méně lákavý úkon, než doteď byl.

Milovníci počítačových her si ovšem u Windows 11 přijdou na své. Předplatitelé Xbox Game Pass Ultimate mohou streamovat hry přímo přes předinstalovanou aplikaci Xbox, což odstraňuje nepříjemnosti s instalováním a updatováním her.

Nová technologie DirectStorage pak posílá část herních dat uložených na vysokorychlostním SSD disku přímo na grafickou kartu, a obchází tak centrální procesovou jednotku, což by mohlo vylepšit herní výkon. Díky Auto HDR (vyššímu dynamickému rozsahu) by měly vybrané hry na HDR monitorech i vypadat výrazně lépe. Nicméně všechny tyto prvky budou přístupné i pro Windows 10. 

Mezi další vítané novinky patří lepší podpora vyžívání více monitorů, haptická odezva pro dotyková pera nebo také začlenění Microsoft Teams přímo do operačního systému, což může usnadnit práci z domova. Přesto v rámci nových prvků není nic, co by uživatele Windows 10 mělo mrzet, že nebudou mít.

Posílení ochrany

Nejpádnějším důvodem pro upgradování na Windows 11 je tak zřejmě silnější ochrana. Microsoft totiž omezuje upgrade Windows 11 pouze pro novější procesory (zhruba od roku 2018) a pro počítače se šifrovacími čipy Trusted Platform Module 2. To na jednu stranu vyvolalo kritiku, ale současně to znamená i to, že se Windows 11 vyhnou některým velkým dírám v ochraně, které byly neopravitelné ve starších procesorech.

To umožňuje Microsoftu chránit počítač před nebezpečnými softwary, které se instalují bez vašeho vědomí. Aniž bychom se nořili do příliš technických detailů, je zde také nová ochranná funkce Vizualization Based Security, která brání cizímu softwaru v přístupu do určitých částí operačního systému, což opět snižuje možný dopad virů.

Microsoft v oblasti ochrany také upravuje Windows Update tak, aby zmenšil velikost bezpečnostních aktualizací. Podle Microsoftu budou o čtyřicet procent menší a budou bez problémů probíhat na pozadí. Microsoft se také dle vzoru firmy Apple přesouvá k systému jednoho velkého updatu ročně namísto půlročního cyklu, který doteď používal.  

Windows 10: Vydržet, nebo obměnit?

Pokud si kupujete nový počítač, tak je Windows 11 jasná volba. Je to kvalitní operační systém se spoustou užitečných detailů a vypadá stejně atraktivně jako macOS od firmy Apple. Jestli si tak třeba k Vánocům máte v plánu koupit nový notebook, není důvod si pořizovat starší verzi Windows 10.

Pro současné uživatele Windows 10 není rozhodnutí tak jednoznačné. Přísný systém podmínek, které musí počítač pro upgrade splňovat, vyřadí velkou část současných uživatelů Windows 10, takže ti toto dilema nebudou muset řešit.

Ale i když váš počítač bude pro upgrade vhodný a Microsoft vám nabídne v následujících měsících aktualizaci přes Microsoft Update, existuje rozumný důvod, proč možnost nevyužít.

Windows 11 nenabízí žádné nové prvky, které by člověk nutně potřeboval. Obsahuje pouze vylepšení, která je fajn mít. A navíc spousta těchto novinek se objeví i v aktualizaci Windows 10.

Každý přechod na nový operační systém s sebou nese určité riziko. A přestože se neobjevila zatím žádná zpráva o vážném nedostatku Windows 11, je tu stále šance, že se něco zadrhne právě ve vašem případě. Pokud máte nainstalovaný Windows 10, funguje vám dobře a nijak zvlášť vás nelákají nové prvky, tak proč riskovat? Windows 10 bude podporován ochrannými aktualizacemi až do roku 2025, takže není kam spěchat. A než přijde rok 2025, tak pravděpodobně budete stejně vybírat nový počítač.

Windows 11 je tak bezpochyby nejlepší verze Windows, ale jen nepatrně lepší než Windows 10. Není tedy důvod se Windows 11 vyhýbat, ale běžel bych si ho naistalovat na dobře fungující počítač s Windows 10? Já osobně ne.