Když se dá dohromady Chris Hemsworth, bývalý kaskadér Sam Hargrave a Netflix, vznikne špičkový akční film. Recept prvního Vyproštění se povedlo v českých kulisách zopakovat u velkolepější a osobnější dvojky.

Netflix má Česko rád. Točil tady svůj nejdražší film The Gray Man, který vypustil loni v létě, a následně i další snímek Vyproštění 2, které má premiéru 16. června.

První díl se zjevil v koronavirovém roce 2020 a diváky znuděné karanténami a lockdowny probral sebevědomou a svižnou akcí. Stal se z něj nejsledovanější původní film Netflixu a Chris Hemsworth rolí postavy s poněkud legračním jménem Tyler Rake opět stvrdil svůj status jednoho z největších akčních hrdinů současnosti. 

Už první reakce na film byly tak dobré, že tvůrci narychlo přepsali konec scénáře a postavu, která měla umřít, nakonec nechali žít. Záměr byl jasný: pokračování musí vzniknout. Trvalo to tři roky, místo covidem přísně svázané Austrálie se točilo v Evropě a byť se film v Česku neodehrává, jeho tuzemské kulisy poznáte snadno.

Děj navazuje přímo na konec jedničky: Tyler Rake přežil zranění, utrpěná při zběsilém úniku z rozpálené bangladéšské Dháky. Zkraje filmu leží v bezvědomí v nemocnici, kde postupně přichází k sobě a učí se znovu chodit.

Je zlomený a znechucený, podobně jako Thor ve čtvrtých Avengers. Místo pivního břicha má ale berle a místo domu v Novém Asgardu se chystá na důchod v zasněženém rakouském Gmündu. Zdánlivě luxusní podmínky pro zbytek života – nikoli však pro člověka, pro kterého je poklidný důchod sprosté slovo.

Z poklidu vytáhne hrdinu Idris Elba, další hvězdné jméno druhého Vyproštění, kterého k natáčení nalákal přímo Hemsworth. A tvůrci logicky těží linku, kterou v prvním díle jen načrtli: tu osobní.

Tylera Rakea kreslí na začátku jako odevzdanou figuru, jenže netflixovský Rambo se jen tak nevzdá. Další vyproštění ho čeká v gruzínském – ve skutečnosti mladoboleslavském – vězení, kde film naplno ukáže svou sílu.

Dle učebnice filmových pokračování dělá to, co jednou fungovalo, jen je to větší a je toho více. Dvanáctiminutovou sekvenci na jeden záběr střídá ve vězení „jednozáběrovka“ na jedenadvacet minut, která je ukázkou mistrného zvládnutí režisérského řemesla.

Scéna má grády, je svižná, pestrá a zároveň přehledná. A stojí pochopitelně i na hvězdném kalibru Hemswortha, který ji označil za nejtěžší kousek ve své herecké kariéře.

Hemsworth se netají, že lockdown jeho fyzičce neprospěl, a tak v přípravách na druhé Vyproštění hubl a cvičil. Potřeboval se dostat do špičkové formy, protože většinu kaskadérských scén točil sám.

A že se ve filmu dějí věci! Po útěku z vězení následuje velkolepá honička zimní krajinou s džípy, vlaky i vrtulníkem, a snímek v ní dostává předčasné finále. Všechno je zkrátka větší – i násilné scény jsou o něco nevybíravější než v prvním díle. 

Po útěku z vězení se rozehraje spíše osobní a osudová nota, která se snaží dojímat a daří se jí to o něco lépe než jedničce, přesto film zůstává v akci nepochybně silnější.

Roli hraje zaostávání dalších postav za jasným tahounem. Na jejich osudech vám nebude záležet tolik jako na postavě Rakea a na chvíli zasvítí jen třetí hvězdné jméno: Olga Kurylenko, známá z bondovky Quantum of Solace.

O přehlídku pozoruhodných charakterů tu ale nejde. Ani o film, který by vás překvapoval důmyslnou zápletkou. Vyproštění 2 dobře ví, čím je, a nemá cenu chtít po něm víc. Představuje výbornou žánrovku a v pokračování je ještě rozmáchlejší než první díl, přičemž našince může potěšit i povědomými kulisami převážně z okolí Prahy.

Snímek možná neudělá Česku takovou reklamu jako The Gray Man, v němž se Ryan Gosling proháněl na tramvaji přímo v pražských uličkách, avšak jako film je lepší a navazuje na vše, co úspěšně začala jednička. Vedle Stranger Things nebo Zaklínače se řadí ke klíčovým značkám Netflixu – a může s námi být ještě pěkně dlouho.