Alber Elbaz, módní návrhář, jehož jméno bylo neodmyslitelně spojeno s francouzským módním domem Lanvin, zemřel v sobotu v pařížské nemocnici. Bylo mu 59 let.

Příčina smrti zatím není oficiálně uvedena. S velkou pravděpodobností se jednalo o covid, i přesto, že Elbaz podstoupil dvě dávky očkování. Podle izraelských zdrojů se designér onemocnění velmi obával a během pandemie dodržoval nejpřísnější bezpečnostní opatření.

Návrhář slavný nejen svou tvorbou, ale také svým osobním stylem oblékání – jeho opulentní vázanka kolem krku a brýle s tlustými černými obroučkami – pro módní dům Lanvin pracoval v letech 2001 až 2015. Za jeho působení v Lanvin si značku zamilovala hollywoodská elita – mimo jiné Natalie Portman, Julianne Moore a Nicole Kidman.

Stihl si střihnout i kolaboraci pro módní řetězec H&M, díky kterému se značka, ale i on sám dostali více do povědomí mainstreamu.

Pak v roce 2015, po náhlém odchodu z Lanvin, nastalo dlouhé ticho. Až v roce 2019 se objevila zpráva, že se milovaný designér rozhodl uzavřít byznys se švýcarským luxusním konglomerátem Richemont, který mimo jiné vlastní Chloé, Yoox, Net-a-Porter nebo Cartier.

Značka pojmenovaná AZ Factory, která ze spojení vznikla, měla být „inovativní a dynamický startup, který má proměnit sny v realitu“. Využít chtěla především Elbazova hravého smyslu pro design.

AZ Factory oficiálně debutovala během pařížského týdne Haute Couture letos v lednu. Módní svět tak bohužel dostal jen malý pohled dovnitř téhle továrny na módu, která se teď dost možná definitivně zavřela.

„Ztratil jsem nejen kolegu, ale i milovaného přítele,“ uvedl zakladatel a předseda Richemont Johann Rupert ve svém prohlášení a vyjádřil svůj šok a smutek z Elbazova náhlého odchodu.

Kdo byl Alber Elbaz?

Alber Elbaz byl módní návrhář původem z Izraele, který se v 80. letech přestěhoval do Spojených států, kde získal první větší práci u amerického návrháře Geoffreyho Beena. Sedm let nato začal Elbaz pracovat pro francouzský módní dům Guy Laroche.

V roce 1998 byl Elbaz jmenován kreativním ředitelem společnosti Yves Saint Laurent. Partnerství sice mělo krátké trvání, módní dům ho z funkce propustil po pouhých třech sezonách, ale i tak na sebe stačil dostatečně upozornit.

Byl to ale až rok 2001, kdy se Elbaz pustil do své životní role kreativního ředitele Lanvinu, kterou zastával působivých 14 let. Nikdy se ale nevěnoval pánskému oděvu, protože jeho inspirací byly celý život ženy a pro ně chtěl navrhovat.

Miláček módního průmyslu

Fashion byznys nepatří k prostředí, kde potkáte ty nejpřívětivější osobnosti. Alber Elbaz proto všechny fascinoval nejen svým talentem, ale také přístupem. Byl lidský, velkorysý, srdečný i přátelský.

https://www.instagram.com/p/CBWpi1sD_Fi/

„Nedělejte ze sebe nikdy nic, co nejste,“ tvrdil a nesnášel vysoké podpatky. Stejně jako nenavrhl nic, v čem jste se nemohli cítit pohodlně. Módu přirovnával k ovoci: pro trendy musí nazrát čas a musí být konzumovatelné.

Nerespektovat potřeby svých zákaznic a následovat výhradně svou fantazii bylo dle Elbaze sobectvím, kterého by se nikdy nedopustil.

Styl byl pro Albera Elbaze odrazem duše, nikoliv záležitostí, kterou si můžete koupit za peníze. Své myšlenky dokázal vyjádřit srozumitelně, otevřeně, empaticky. A módní svět ho za to miloval.

Úspěch dlužil matce

Když bylo Albertovi 15 let, náhle zemřel otec. Matka na sebe vzala roli hlavního živitele rodiny, pracovala jako pokládní a svého talentovaného chlapce podporovala, aby to s kreslením nevzdával.

Hodiny a hodiny skicování se vyplatily, plachý hoch s brýlemi a nadváhou učaroval komisi prestižní Shenkar College, kde dodnes Elbaz platí za jednoho z nejslavnějších absolventů.

V polovině 80. let se Alber Elbaz rozhodl, že se přestěhuje do New Yorku, aby naplnil svůj sen: stát se mezinárodně úspěšným módním návrhářem. A byla to opět jeho matka, která mu na takovou cestu věnovala úspory. Návrhář několikrát v rozhovorech vzpomenul, že svůj úspěch jí dlužil.

„Tvořím touhu“

Jak už bylo zmíněno výše, Elbazovým životním údělem byl Lanvin. Legendární francouzský módní dům, který patří tchawanské podnikatelce  Shaw-Lan Wang. „Madam Wang“, jak jí říkali zaměstnanci, talentovaného Izraelce požádala, aby Lanvin „probudil k životu jako princ Šípkovou Růženku“.

Elbaz v roli kreativního ředitele pracoval opravdu pilně a měl volnou ruku ve své tvorbě. Dokázal vytvořit ze skomírající značky relevantního hráče na celosvětovém módním trhu. Oblékal ženy do elegantních, lichotivých, ale zároveň svůdných siluet.

Řasení, mašle, drapérie, střih na jedno rameno- to vše se stalo symbolem nového Lanvinu. „Nemám rád slovo sexy, chci tvořit touhu,“ prohlásil tehdy Elbaz v jednom rozhovoru.

Blesk z čistého nebe

Po čtrnácti sezónách, které byly velmi úspěšné, dostal ale Alber Elbaz najednou padáka. Psal se rok 2015 a módní svět zíral na tento personální kotrmelec s otevřenou pusou. Vyhazov přišel podobně náhle a nečekaně jako Elbazova smrt.

Nikdo nečekal, že se to stane náhle a navíc takovým způsobem. Elbaz se měl neshodnout jak s Shaw-Lan Wang, tak s výkonným ředitelem Michèlem Hubainem.

Nedokončený příběh

Po nedobrovolném odchodu z Lanvinu Elbaz nemohl chvíli vůbec pracovat. Nedokázal skicovat, opustila ho radost a vášeň pro práci. Fashion kuloáry se vždy nesly „zaručené zprávy“, kterého velkého kreativního ředitele nahradí a stane se šéfem dalšího velkého módního domu.

Elbaz místo toho udělal malou kolekci pro Tod’s a kapsulovou řadu zavazadel pro LeSportsac, sérii kosmetiky pro Lancome a vůni pro parfémový dům Frédéric Malle. Když loni v létě uvedl vlastní značku AZ Factory, měl pocit, jako „kdyby se mu mělo narodit dítě“.

https://www.instagram.com/p/CNSa_wQAI-C/

Co by pro svůj vlastní módní dům Elbaz vytvořil, už ale bohužel neuvidíme. Nezbývá jen uctít jeho památkou dodržováním jeho oblíbeného výroku. „Nejdůležitější je, abychom se naučili dívat. Dopředu, protože to je náš směr. Dozadu, odkud pocházíme. Okolo sebe, abychom spatřili toho, kdo kráčí vedle nás“.