Vypadá to, že bitcoin navždy obsadil mediální prostor. Jenže ve světě kryptoměn není jediný. Naopak. Kryptoměn jsou tisíce. Bohužel ale drtivá část z nich nedává žádný smysl a další jsou dokonce cílené podvody. Vybrali jsme ty, které má smysl sledovat a případně do nich zkusit i investovat.

Dominik Stroukal, hlavní ekonom banky Creditas, si v hodnocení takzvaných altcoinů nebere servítky. „Jestli vám připadá bitcoin jako jízda, altcoiny jsou ještě divočejší západ,“ poznamenává a vybírá několik kryptoměn, které se poslední tři roky drží na výsluní.

Podle něj do téhle skupiny určitě patří ethereum, litecoin, cardano, stellar, bitcoin cash a ripple. Nestálost trhu s kryptoměnami dokazuje ale i to, že o dva roky dříve byste v top desítce našli jen ethereum, litecoin, stellar a ripple.

Zatím nejslibněji se vedle bitcoinu vyvíjí ethereum, na jehož základu běží i tisíce dalších kryptoměn. Jeho hodnota se před rokem pohybovala kolem hranice 200 dolarů, aktuálně už však protnula hranici kolem 1100 dolarů. Další potenciálně zajímavou kryptoměnou je litecoin, jehož cena se uplynulý rok točila kolem 50 dolarů a výraznější růst až ke 180 dolarům přišel zkraje tohoto měsíce.

Vývoj ceny etherea | Zdroj CFD Trading

„Když se podíváme na atraktivní altcoiny, každá z těchto kryptoměn se drží vysoko z jiného důvodu,“ říká Stroukal. Když se například nedávno v Praze sešla komunita vývojářů a fanoušků etherea, jen obtížně hledali dostatečně velký prostor.

„Jsou to nejnadšenější lidé z celé kryptokomunity, kteří tlačí svůj projekt dál a nebojí se experimentovat. To je na jednu stranu výhoda, na stranu druhou jsou ale ethereum a jeho vývoj mnohem méně předvídatelné, než je tomu u bitcoinu,“ vysvětluje Stroukal.

Přidává navíc typ na černého koně mezi altcoiny, kterým podle něj může být skutečně anonymní a použitelná kryptoměna. „Tuto roli zatím plní monero, ale zkušenost ukazuje, že bude potřeba k anonymitě přistoupit ještě trochu jinak,“ dodává.

Stroukal také upozorňuje, že altcoiny je poměrně náročné sledovat. Bitcoin je jednoduchý, což je jeho přednost. U altcoinů se často musí vnímat spousta drobností na sociálních sítích, aby byl investor v obraze a nepřišel o důležité oznámení, které někdy vystřelí cenu k měsíci, ale jindy ji shodí směrem k nule.

American Dream!
Vydání Forbesu American Dream!

Altcoiny zažily své nejlepší období v roce 2017, kterému se dodnes říká alt season, tedy sezona altcoinů. V té době tvořily dvě třetiny tržní kapitalizace všech kryptoměn a chvíli to i vypadalo, že by se na přední místo mohlo dostat ethereum, nebo dokonce bitcoin cash.

„Dnes je bitcoin zpět na 70 procentech tržní kapitalizace a druhé ethereum si drží delší dobu podíl kolem 10 procent. Některé altcoiny rostly raketově, ale vždy je důležité přepočítávat cenu na bitcoin, který vedle nich rostl také,“ radí Dominik Stroukal.

Stejně tak je potřeba vnímat i to, že menší kryptoměny obvykle rostou rychleji, ale na druhou stranu pak také rychleji padají. U těch úplně nejmenších se navíc nezřídka také manipuluje s cenou, protože i malý nákup může vyhnat cenu o několik procent nahoru.

Z hlediska výnosů je ideální čas na nákup alternativních kryptoměn ve chvíli, kdy bitcoin začne padat. Lidé totiž obvykle neposílají peníze na účty, ale přesouvají je na jiné kryptoměny, které následně vyskočí. To se stalo nejviditelněji na začátku roku 2018.

Většinu altcoinů lze dnes bezpečně uchovat v hardwarové peněžence Trezor, takže není problém si vytvořit portfolio altcoinů a mít je bezpečně uschované.

U některých kryptoměn je ale nákup ve srovnání s bitcoinem o něco málo složitější. Ty největší, jako je ethereum či litecoin, se dají koupit jednoduše ve směnárnách, ale pro další altcoiny je obvykle nutné si vybrat burzu a na té se zaregistrovat, koupit bitcoin a ten směnit za altcoin.

Proto jsme připravili jednoduchý návod, jak do kryptoměnového světa naskočit, jak nakoupit a jak se vyhnout situaci, kdy se ke svým bitcionům nebo altcoinům už nikdy nemůžete dostat.

Kde můžu koupit bitcoin?

Možností je několik. Jednou z nich je centralizovaná burza, například Coinmate nebo Bitstamp. Uživatel na nich musí projít procesem identifikace, kdy burze poskytne sken osobního dokladu a případně i další dokumentaci k ověření identity. Výhodou centralizovaných burz je fakt, že mají zpravidla nejnižší poplatky a spready (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou).

„Další možností jsou decentralizované burzy, například Bisq či Hodl Hodl. U nich uživatel nemusí procházet procesem identifikace, ale potřebuje už nějaký bitcoin vlastnit, protože obchod je podmíněný security depozitem právě v bitcoinu. Spread může být vyšší, jelikož objemy jsou zde nižší,“ říká Josef Tětek ze společnosti TopMonks a autor knihy Bitcoin: Odluka peněz od státu.

Pro spoustu lidí bude však při nákupu nejjednodušší bitcoinový automat. Narazit se na něj dá třeba v obchodních centrech, v pražském showroomu ho má Alza nebo je i v prostoru Paralelní Polis v Praze-Holešovicích.

V Česku jsou takových automatů přes dvě desítky. Umožňují nákup bitcoinu za hotovost, při nízkých částkách a bez identifikace. Poplatky u automatů ale bývají ve srovnání s dalšími možnostmi nákupu a prodeje vyšší. Je potřeba počítat se třemi procenty a výše. V každém případě se ale musí výše poplatku zobrazit na displeji automatu ještě před potvrzením transakce.

Čtvrtou možností, jak se dostat k bitcoinu, je osobní nákup, kdy lze nakupovat po domluvě s prodávajícím. Takové obchody zprostředkovává například služba Local Bitcoins. Jenže pozor. „V případě neznámé protistrany a transakce o vyšší hodnotě v hotovosti může tento způsob představovat vysoké riziko,“ varuje Tětek.

Cena za jeden bitcoin se aktuálně pohybuje mezi 30 a 40 tisíci dolarů. Musím koupit celý jeden bitcoin?

Není to potřeba. Bitcoin je dělitelný na osm desetinných míst, kdy nejnižší jednotka bitcoinu je 1 satoshi –⁠ jedná se o jednu stomiliontinu bitcoinu, neboli 0,00000001 bitcoinu.

Na burzách, ve směnárnách či v bitcoinových automatech se běžně prodávají zlomky bitcoinu. Není tak žádný problém koupit bitcoin například za tisíc korun.

Co k nákupu potřebuji?

U centralizovaných burz se člověk neobejde bez osobního dokladu, občas je vyžadován i takzvaný „proof of residence“, který se dokazuje formou účtu za energie. U decentralizovaných burz je, jak už bylo výše uvedeno, potřeba vlastnit už nějaký bitcoin.

Určitě je také zapotřebí mít vlastní peněženku, kde si bitcoin budete držet. Dlouhodobé držení bitcoinu na burze je totiž bezpečnostní riziko. V minulosti se stalo, že některé burzy po útoku hackerů skončily vykradené.

Josef Tětek proto pro maximální bezpečnost doporučuje pořízení hardwarové peněženky, jmenovitě například Trezor Model T. Hardwarová peněženka se dá koupit v běžném internetovém obchodě za částku nižší než dva tisíce korun.

Pro nižší částky může sloužit i mobilní peněženka, typicky v podobě aplikace v mobilu nebo v on-line verzi, kam je potřeba se při každém přístupu přihlašovat heslem. „Osobně doporučuji peněženku Samourai pro Android nebo Green pro Android i iOS,“ radí Josef Tětek.

Jak je bitcoin likvidní? Co když ho budu chtít prodat?

Likvidita je u bitcoinu vysoká, denně proběhnou bitcoinové transakce za desítky miliard dolarů. Prodejní kanály jsou prakticky stejné jako ty nákupní. Například při použití bitcoinového automatu je ale potřeba počítat s poplatkem vyšším než při nákupu, může to být kolem pěti procent. Tohle řešení se ale hodí jen pro menší částky. Denní limit je totiž 25 tisíc korun.

Prodej je možný i přes on-line směnárnu v českém jazyce a s výplatou v českých korunách, například na Simplecoin nebo Coinmate. Ve směnárně sice neplatíte poplatek, ale je třeba přistoupit na kurz, který si samy stanoví.
Bitcoiny lze také prodat na burze, která automaticky páruje nabídku a poptávku. „Za minimální poplatek, většinou do 0,5 procenta, nepotřebujete prostředníka, jednoduše se zaregistrujete sami. Jedna z nejznámějších je Binance, kterou používá i velká část nakupujících a prodávajících z Česka,“ doporučuje Tětek.

Relativně časté jsou případy, kdy se majitel ke svým bitcoinům uloženým v elektronické peněžence nemůže dostat. Jak se tomu vyhnout?

„Při držení bitcoinu ve vlastní peněžence je zapotřebí si uvědomit, že v případě ztráty přístupu už nikdo bitcoiny uživateli neobnoví. Není to ani technicky možné,“ říká Tětek. Pokaždé je tak zapotřebí mít vytvořenou zálohu peněženky, a to ve formě opsaného privátního klíče, takzvaného seedu.

Každá peněženka uživatele procesem zálohy provede. Zálohu je zapotřebí si poznamenat offline – například na papír uložený v trezoru nebo na jiném místě, které má uživatel pod kontrolou.

„Ideální záloha je takzvaný Shamir backup, který umožňuje hardwarová peněženka Trezor Model T. Spočívá v tom, že z vytvořené zálohy seedu je možné obnovit bitcoinovou peněženku v jiné peněžence – při ztrátě či zničení hardwarové peněženky nebo mobilu tak uživatel o bitcoiny nepřijde,“ radí Josef Tětek.