Je to tady. Slunce, jaro, pandemie, doufejme, na ústupu a – porady a schůzky. Naživo, po otestování, s respirátorem. Bezpečně, ale pořád mimo komfortní zónu našeho domova.
Kolikrát jste takovou větu četli nebo dokonce sami napsali? Je velmi pravděpodobné, že se vám po návratu mezi kolegy a kolegyně skutečně stýskalo.
Jenže mezi představou a realitou je velký rozdíl, obzvlášť, když jsme si během pandemického roku odvykli hrát společenské hry.
Paniku ze sociálního kontaktu, byť jsme si ho dlouho přáli, zažívá tisíce lidí po celém světě. Náhle nedokážeme jen tak vplout zpět do zasedačky a zapříst uvolněný rozhovor před samotnou schůzkou.
Potíme se, třese se nám hlas, špatně spíme. Přemítáme, že jsme působili neprofesionálně, neschopně.
Jak se uklidnit?
Především přijetím skutečnosti, že žijeme v náročných časech. Covid na vás nemusí dopadat jen přímo tím, že vy nebo blízcí onemocníte. Ani jste nepřišli o místo či bydlení.
Vlastně se vám vede dobře. Tak proč si na poradě a jednáních ve fyzickém světě připadáte jako slon v porcelánu?
Nejdřív je trénink. Věnujte několik desítek minut tomu, že si situaci na poradě představíte. Co cítíte? Buší vám srdce? Nedokážete ze sebe vyloudit kloudnou větu?
Vyzkoušejte metodu kognitivně-behaviorální psychologie: co nejhoršího se může stát, pokud budete na důležité pracovní schůzce nervózní? Ve velké většině případů se nám po znázornění černého scénáře uleví. Zjistíme, že to není tak strašné.
Spirála výmluv
Nás mozek se za každou cenu snaží vyhnout možným nepříjemným zážitkům. To, co už automaticky nedokáže udělat, je vyhodnotit, kdy je pro nás taková výhybka dlouhodobě nevýhodná.
Nerušte proto svou účast na meetingu, ten další by pak byl zase o něco těžší. Pronásledovat vás budou výčitky a pocit selhání.
Dech je přítel
Nachystejte se do kanceláře o něco dříve a těsně před odchodem z domova si naordinujte úplně jednoduché dechové cvičení. Dýchejte zhluboka, pořádně do břicha. Nádech, výdech, pětkrát za sebou.
Takovým cvikem se vaše pozornost přesune od úzkosti k dechu, uvolní se svaly a tím pádem i mysl.
Používejte stopku a vizualizujte
Ovládat své myšlenky vyžaduje určitou praxi, ale zkušenost dělá mistra. Kdykoli, kdy se zas ocitnete ve spirále svých obav, řekněte si „stop“ a vědomě se soustřeďte na jiné téma.
Než vejdete do zasedačky, pomyslně vezměte nepříjemnou představu do dlaně, sevřete ji v pěsti a zahoďte pryč.