A přitom taková blbost… Žloutky stačí na pár dnů naložit do směsi cukru a soli a je z nich delikatesa připomínající sýr s výraznou umami chutí. Pak už si je jen strouháte na těstoviny, topinky, tatarák, saláty, polévky a zkrátka všechno, co jíte.

Sušené marinované žloutky v soli a cukru

Na 6 kusů potřebujete:

  • 300 g soli
  • 300 g cukru krupice
  • 6 žloutků

Postup

  1. Sůl smíchejte s cukrem a polovinu směsi rozprostřete do uzavíratelné nádoby, kam se vedle sebe vejde 6 až 8 žloutků. Pro ty pak ve směsi naznačte důlky, do kterých opatrně žloutky vyklepněte. Misku zavřete a nechte 5 až 7 dní v lednici. Pokud pospícháte, postačí i 4 dny.
  2. Žloutky pak ze směsi opatrně vyhrábněte, opláchněte je, nechte na mřížce oschnout nebo osušte papírovou utěrkou a na pečicím papíru vložte do trouby vyhřáté na 80 °C. Pečte asi 90 minut nebo dokud povrch nezmatní a střed nezpevní. Pokud se bojíte salmonely, můžete být klidní, její bakterie se zničí už při teplotě kolem 60 až 70 °C.
  3. Uchovávejte v lednici v uzavřené dóze a spotřebujte do dvou týdnů. Nakládané žloutky strouhejte na těstoviny, obložené chleby (perfektní jsou třeba na jednoduché topince s avokádem), saláty nebo třeba tatarák.

Instantní carbonara: Nakládaný žloutek výtečně doladí cacio e pepe, tedy extrémně jednoduché těstoviny s pepřem a sýrem, kterým dodá ještě krémovitější strukturu srovnatelnou s carbonarou.

Co se zbylými bílky: Žloutků můžete samozřejmě marinovat i méně než 6 kusů, ale pokud nyní přemýšlíte, co se zbylými bílky, přimíchávejte si je ráno do ovesné kaše (bílky vám v uzavřené dóze vydrží v lednici klidně týden). Nebo se klasicky pusťte do pusinek, pavlovy, laskonec či makronek.