Ne všichni o prázdninách touží po lehátku u bazénu ve středomořském letovisku. Pokud dáváte přednost větru ve vlasech, baltským písečným dunám nebo pitoreskním severským přístavům, vyrazte na jeden z nejkrásnějších ostrovů, které lze na severu Evropy navštívit.

Čeká na vás Bornholm, kousek země, který i přes relativně malou rozlohu nabízí neuvěřitelně rozmanitou krajinu, písečné pláže, skalnatá pobřeží, skvělou gastronomii i pověstný severský smysl pro pořádek.


Pod dánskou vlajkou

Bornholm se nachází ve zhruba dvou třetinách cesty z polské pevniny k jižnímu cípu Švédska. Ostrov patří Dánsku, což je patrné nejen z perfektní dopravní infrastruktury či recyklačních kontejnerů, ale i z množství dánských vlajek, které se třepotají v místních přístavech i na domech starousedlíků.

Dánové mají pro Bornholm přirozenou slabost. Řada z nich tu pravidelně tráví dovolenou a někteří si tu také pořizují víkendové chalupy nebo domy na důchod. Dánové mají ostrov tak rádi, že o něm s humorem říkají, že je nejkrásnější okrajovou čtvrtí Kodaně, byť ostrov od hlavního města dělí několik set kilometrů.

Co nevynechat?

Útesy, přístavy, lesy i pláže, to vše tu najdete na rozloze o něco větší, než má Praha, a v každé části ostrova si budete připadat jako v jiné zemi. Severní pobřeží lemované skálami, skalnatými zátokami a malými přístavními vesnicemi připomíná Irsko či Skotsko. To jižní je naopak rovinaté a plné písečných pláží, dun a voňavých borovic, typických i pro ostatní baltské přímořské oblasti.

Středu ostrova dominuje hluboký les, který vypadá, jako byste se přesunuli o několik set kilometrů dál do německého Schwarzwaldu. Zbytek ostrova pokrývají pole a farmy. 

Největším městem ostrova je Rønne, rozhodně ale není nejkrásnějším. Do kapsy ho určitě strčí Svaneke a Gudhjem. Svaneke je chlouba ostrova plná krásných historických domů a podle Dánů jde o jejich možná vůbec nejkrásnější město. Gudhjem je menší, ale podobně půvabný a obě místa si projdete během půl hodiny.

V každém z nich je přístav, staré komíny patřící k udírnám ryb, i několik rybích bister každý den připravujících čerstvé tresky, makrely a plody moře.

Za návštěvu stojí také Hammershus, zřícenina starého hradu z 13. století, který patřil ve středověku v severní Evropě k těm největším. Nachází se tu také několik ještě o sto let starších kostelů.

Tím nejznámějším je patrně kruhová rotunda u vesnice Østerlars. Působivé jsou i vikingské menhiry, nacházející se na několika místech ostrova.

Nikdo není přesně schopen říct, jestli sloužily jako vikingská pohřebiště nebo jako rituální místa, stále v sobě ale mají něco magického. Fanoušci moře by si určitě měli zajet do Dueodde, širokého pruhu pláží a písečných dun, který zabírá několik kilometrů na jihu.


Pohodlně na kole

Ideálním dopravním prostředkem na ostrově je kolo, a to nejen proto, že Bornholm není moc kopcovitý. Celé pobřeží lemuje síť cyklostezek vhodných i pro naprosté začátečníky. Vesnice jsou od sebe vzdálené vždy několik kilometrů a na bicyklu bezpečně projedete od Gudhjemu přes celé východní pobřeží až na pláže v Dueodde.

Kola můžete bezpečně používat ale i na silnicích. Dánové jsou na cyklisty zvyklí a na rozdíl od Čechů k nim mají respekt, udržují od kol odstup a nepřekračují povolenou rychlost. Půjčoven je tu celá řada, jejich největší koncentrace je v přístavu Rønne. Pokud se tu zdržíte na dva až tři dny, zvládnete po dvou kolech procestovat prakticky celý ostrov.


Česká stopa

Lukáš Paderta a Albert Friess v Česku působili jako Květinové lahůdkářství. Změnili místní trh, dodávali svou flóru pro luxusní firmy a butiky, ale těsně před pandemií se rozhodli, že se ze statku v Cerhovicích chtějí přesunout jinam. Bojovali se suchem, proto se zamilovali do bornholmského podnebí.

„Ostrov má zvláštní klima, není tu taková zima jako v Dánsku, ale slunečnější počasí a zároveň teploty v zimě klesnou málokdy pod bod mrazu. Když jsme viděli, jak krásně tu rostou duby a růže, hned nás napadlo, že by se tu dařilo květinám, které pěstujeme my,“ vysvětluje mi Lukáš.

Před covidem tedy pár na Bornholmu koupil farmu s velkým pozemkem a přejmenovali firmu na H(e)aven Bornholm.

Po dvou letech si tu už zvládli vybudovat slušnou reputaci. „Dodáváme květiny do většiny dobrých hotelů a top restaurací na ostrově a začínáme dělat také jiné eventy a svatby,“ shrnují. Když se ptám, jestli je na Bornholmu něco štve, Albert si jedno rýpnutí neodpustí. „Dánové jsou občas hrozně komisní a puntičkáři, občas mi trochu chybí česká srdečnost a pohodovost.“


Pozor na otevírací dobu

Dánové patří k té části Evropy, kde se cení volný čas a pracuje se jen tak akorát. To má vliv také na otvírací doby různých obchodů a restaurací. Je proto ve vašem zájmu se předem ujistit, že místo, které chcete na ostrově navštívit, má už (nebo ještě) otevřeno.

Menší nezávislé obchody (a těch je na Bornholmu většina) často otevírají kolem desáté dopoledne a zavírají kolem čtvrté paté odpolední. Restaurace pravidelně zavírají kolem sedmé nebo osmé večerní. Pokud to nestihnete, hrozí, že už se nikde nenajíte.

Jak se sem dostat?

Na Bornholm se dostanete relativně pohodlně autem přes Německo. To může být příjemný výlet, zvláště pokud si dáte pauzu v Berlíně, který je přibližně na polovině cesty.

Ještě jednodušší je to letecky do Kodaně a odtud speciálním autobusem Kombardo, který jezdí několikrát denně od kodaňského hlavního nádraží a doveze vás pohodlně až do Rønne.

V ceně je vždy i cena za trajekt, který je sám velmi příjemnou zkušeností. Cesta ze švédského přístavu Ystad na ostrov trvá asi hodinu a půl a trajekt obsahuje dobře zásobený bufet v IKEA stylu a několik dalších barů, takže hladoví ani na suchu tu nezůstanete. Bornholm má ale také malé letiště a několik pravidelných denních letů z Kodaně.


Kde se ubytovat?


Siemsens Gaard

Solidní historický hotel s vynikající restaurací přímo u přístavu ve Svaneke.


Melsted Badehotel

Menší hotel se skandinávským vibem a ideální polohou přímo u moře nedaleko centra Gudhjemu.


Strandhotellet

Nedaleko severního cípu ostrova, který zdobí historický Hammershus, najdete jeden z největších a nejtradičnějších hotelů na Bornholmu.

Kde jíst?


Kadeau

Jejich menu patří k nejdražším, ale Kadeau je podobně významná food instituce jakou je Noma v Kodani. S jídlem experimentuje a čerpá ze skandinávských tradic. Restauraci najdete uprostřed písečných dun nedaleko pláží Dueodde.


Râzapâz

Moderní kuchyně, která se inspiruje ostrovem a lokální produkcí v centru Rønne.


Hasle Røgeri

Røgeri, tedy udírna, patří mezi těch pár, které najdete ve vesnici Hasle nad městem Rønne. Najdete tu každodenní all you can eat bufet plný ryb a darů moře. Podobné rybí bufety najdete také v Gudhjemu, Svaneke a Øster Sømarken.

Kam na dezert?


Fru Petersens

Ve vesnici Østermarie najdete unikátní starou školu ze začátku 20. století přestavěnou na podivuhodnou kavárnu. Uvnitř se podávají dorty a zákusky v all you can eat stylu, které servíruje paní Petersonová oblečená jako komorná s čepcem z 19. století. 

Pro fanoušky hororů půjde o trochu strašidelný zážitek, protože dům evokuje vše, co známe z hororů, od samotné paní Petersonové po vrzající podlahy a množství historických panenek. Zákusky tu ale mají vynikající.


Sandvig IS Kalas 

Pravděpodobně nejlepší zmrzlinu dostanete v malém domku na krásném pobřeží městečka Sandvig na severním výběžku Bornholmu. Výhledy na moře jsou v ceně.


Karamel Kompagniet

Výborné domácí pralinky, čokoládové tyčinky a karamely prodávají v tomto miniaturním obchodě v Gudhjemu.

Kde utrácet?


Sebastian Frost

Ručně vyráběné hodinky a šperky vám ve své dílně u přístavu Listed nedaleko Svaneke nabídne přímo Sebastian.


Rasborg+Paulsen Keramik

Na Bornholmu se daří ručně vyráběné keramice. Jedním z nejlepších výrobců je dílna R&P, kterou najdete nedaleko Østermarie.


Vintage obchody

Stejně jako ve zbytku Dánska, i zde najdete celou řadu skvělých vintage obchodů s kvalitním dánským mid–century nábytekem, doplňky a dánským fajáns porcelánem. Můj oblíbený je Sommernips og spindelvæv v Nexø.