Dva měsíce vyhlížela maminka Hanyho Farghaliho u svého praktického lékaře vakcínu, až ji syn odvezl do očkovacího centra a už je naočkována. Otec dostal u praktika první dávku AstraZenecy už před dvěma měsíci a teď čeká na druhou.

Před několika dny ho znepokojila informace, že ordinace nevědí, kdy budou podruhé očkovat. Hany Farghali proto volal na informační linku 1221 a nestačil se divit. Jak má jeho otec postupovat? Prý čekat, případně se ptát svého lékaře, jestli už vakcíny obdržel. 

Do očkovacího centra si pro druhou dávku nemůže – je už registrován u praktika, navíc v centrech se obvykle používá Pfizer a Moderna. Obsluha telefonní linky k tomu všemu dodala, že se AstraZeneca teď do Česka prakticky nedováží, a s druhými dávkami tedy může nastat problém.

Údaj o nulovém dovozu sice Hany Farghali nebral úplně vážně, protože mu připadalo divné, že by o tom byl pracovník linky informován do detailu, o to víc ho ale rozčílila neprofesionalita telefonní pomoci. 

AstraZenecou jsou totiž očkováni většinou senioři, kteří bývají více náchylní k tomu, informace si neověřovat a věřit autoritám. A po takových zprávách mohou lehce zpanikařit.

Budou po České republice běhat tisíce lidí jen s jednou dávkou AstraZenecy a nezbude jim než doufat, že dostanou druhou? A kdyby nedostali, bude jim jedna dávka k něčemu? Ochrání je dostatečně a nezabrání jim cestovat a normálně žít, když budou očkovaní jen napůl? Anebo si mohou nechat píchnout jinou vakcínu? 

Postupně se přidávali další lidé s podobnými zkušenostmi.

To všechno se Hanymu Farghalimu honilo hlavou a svěřil se s problémem na sociálních sítích. Postupně se k němu přidávali další lidé s podobnými zkušenostmi. 

Panika naštěstí není namístě: vakcín by mělo být dost a na očkování druhou dávkou je ještě čas. Ubezpečuje o tom ministerstvo zdravotnictví i Sdružení praktických lékařů a potvrdili to i v ordinaci, kam dochází pan Farghali starší – čekají na příděl a očkovat druhou dávkou začínají v červnu.

Na dotaz, jak se to s vakcínami AstraZeneca a pozdvižením okolo druhé dávky má, nejdřív ministerstvo ústy své mluvčí Jany Schillerové sdělilo, že je vše v kompetenci praktických lékařů, kteří si sami dávky zajišťují. Následně ale tvrzení zmírnilo: dodávky vakcín zastřešuje i ministerstvo a koordináoři očkování.

Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky zásobování touto vakcínou skutečně do 17. týdne letošního roku trochu drhlo a byl v něm zmatek. Vakcíny tu distribuuje společnost Alliance Healthcare a národní dispečink očkování určoval, jak se zásoba rozdělí mezi kraje.

V krajích pak distribuci k praktickým lékařům od začátku března do začátku května řídil krajský koordinátor očkování. Obvykle se praktikům dostávalo balení po stovce kusů, a když to bylo málo, balení se dělila a přidávaly se jednotlivé ampule.

„To bylo složitější a občas i s problémy,“ připouští Petr Šonka. Systém distribuce se proto změnil a kontroluje ho samo Sdružení praktických lékařů. V rámci něj je nastaveno automatické hlídání druhé dávky: poté co lékař naočkuje první, systém se zeptá, zda chce rovnou objednat druhou dávku.

Dnes už by mělo být vše jednodušší.

Petr Šonka chápe, že do začátku května tak mohli žít někteří lékaři v nejistotě, pokud jim krajský koordinátor nedával včas a správné informace, ale dnes už by mělo být vše jednodušší. 

Podle Šonky v dubnu přišlo do republiky o něco méně než domluvených tři sta tisíc dávek AstraZenecy, ale informaci, že by do země už neměla dorazit žádná dodávka, vyvrací. „Vakcína se k nám dál dováží a distribuuje,“ říká Šonka.

Týdně tak přichází od několika tisíc po několik desítek tisíc dávek. Kolik to konkrétně bude, se dozvídají praktici až v týdnu, kdy vakcíny dorazí. I to může někdy vyvolávat problém, protože informaci „dostanete sto vakcín“ obdrží lékaři třeba jen 24 hodin předem a musejí narychlo obvolávat pacienty.

Masivně očkovat druhou dávkou by se mělo začít na konci května a v červnu. Dosud praktičtí lékaři aplikovali bezmála 386 tisíc prvních dávek AstraZenecy. 

Druhou dávku by měli podat po 84 až 92 dnech od té první. Očkování u praktiků přitom začalo na začátku března – s přeočkováním by se tedy mělo začít zhruba koncem května.

Aktuálně je u praktických lékařů k dispozici 130 tisíc dávek převážně vakcín AstraZeneca a Moderna. Podle Petra Šonky není důvod, aby druhou dávku nedostali všichni, kteří byli naočkováni tou první.

Kombinovat vakcíny nelze.

„Pokud se druhé očkování zpozdí o týden dva, nehraje to z medicínského pohledu žádnou roli, vakcína bude stejně účinná,“ dodává Šonka. Pouze si déle počkáte na úplnou ochranu, protože první dávka chrání před nákazou jen částečně.

Praktici, kterým vakcína AstraZeneca chybí, si mohou zajistit i Modernu a podle Jany Schillerové se tak už děje. Kombinovat obě vakcíny ale nelze. V Německu v tomto ohledu probíhají výzkumy, ale nejedná se o schválený postup.