Nestává se příliš často, že česká architektura výrazně prorazí ve světě. Manželé Marek a Mai Lan Chi Obtulovičovi, kteří spolu v roce 2016 založili architektonický ateliér ODDO architects, teď tuto zkušenost mají. Zaujali hlavně svým udržitelným přístupem k architektuře.

Pro vietnamské hlavní město Hanoj navrhli spolu s dalšími kolegy a odborníky projekt s názvem Zelené plíce Hanoje. A minulý týden s tímto ambiciózním projektem získali dvě ocenění v prestižní mezinárodní soutěži The Holcim Awards 2020–2021, hledající vizionářské koncepty udržitelné výstavby.

Soutěž se pořádá jednou za dva roky, takže konkurence bývá obrovská. Projekt získal cenu Acknowledgement prize v regionu Asie-Pacifik a také dosáhl nečekaného úspěchu v kategorii svět, kde dosáhl na bronzovou medaili. Podle oceněných architektů je to obrovský úspěch pro Vietnam i pro Českou republiku.

Green Lungs of Hanoi je projekt, který spojuje prvky urbanismu, architektury a landscape designu – jde vlastně o les v jižní části říčního ostrova v centru města Hanoje. „Dnes je na tom místě asi třistahektarový ostrov, který se v průběhu historie různě měnil povodněmi a podobně,“ vysvětluje architekt Marek Obtulovič.

„My jsme se před více než třemi lety rozhodli tam vybudovat sekundární les, který bude zároveň přirozeným biotopem a bude fungovat i jako edukace pro obyvatele Hanoje. Ti totiž nemají příliš možnost dostat se do přírody, která v procesu zrychlené urbanizace dostává na frak.“

Vizualizace ODDO architects

Právě mezioborové projekty, kde se spojuje urbanismus, krajinářská architektura i klasická architektura, jsou tím, čím se ateliér ODDO architects zabývá. Domovský ateliér mají manželé Obtulovičovi spolu s třetím partnerem Duc Trung Nguyenem ve Vietnamu, ale věnují se projektům i v Česku.

A v Hanoji se podíleli také na renovaci budovy české ambasády. „V Hanoji je ještě větší byrokracie, než známe třeba v Praze, a je to hodně složitý aparát. Na druhou stranu, když se něco podaří protlačit, tak je pak větší šance, že to skutečně vznikne,“ popisuje zkušenosti z Vietnamu Obtulovič.

Byrokratické překážky zatím trochu brání i realizaci projektu Zelených plic Hanoje. Nejprve bude totiž potřeba na území ostrova změnit územní plán, aby se odblokoval jeho možný rozvoj. „Když přišel covid, město veškeré aktivity pozastavilo, takže se to teď snažíme oprášit a pokračovat v tom,“ říká architekt, který věří, že i díky úspěchu v mezinárodní soutěži projekt nakonec skutečně vznikne.

Tento týden navíc ateliér slaví ještě další úspěch. Ten se týká umístění v soutěži Dezeen Awards, která vybírá ty nejlepší počiny na poli architektury designu a interiérů a kterou pořádá populární magazín Dezeen.

Ateliér ODDO architects se v rámci prestižní soutěže dostal mezi finalisty v kategoriích Emerging architecture studio of the year, tedy něco jako nováček roku, a Urban house, kde zaujal třígenerační rodinný dům CH house, který podle návrhu ODDO architects stojí na úzkém pozemku v řadě domů v Hanoji.

„Je to takový hluboký, pětatřicet metrů dlouhý dům, který má na šířku asi čtyři metry. Pro Hanoj jsou takové domy typické, ale je často problém dostat do nich světlo a přirozenou ventilaci,“ popisuje Obtulovič.

Ateliér tento problém vyřešil soustavou vnitřních dvorků se zelení, které do domu dostávají světlo. Celý dům se dá provětrat pomocí speciální fasády, která je navržená jako dvojitá vrstva, kde venkovní plochu tvoří cementové bloky k odstínění slunce a skleněné plochy s ocelovými profily.

Dvojitá fasáda je kombinovaná s mezivrstvou zeleně, která částečně omezuje hluk a prach. „Baví nás přemýšlet nad domy tak, aby splňovaly to, co člověk zrovna potřebuje,“ dodává architekt.

V architektonické části Dezeen Awards mimochodem uspělo také české duo architektů Miroslav Pospíšil a Martin Karlík z olomouckého studia atelier-r. Ti zvítězili v kategorii Rebirth project s rekonstrukcí hradu Helfštýn, za kterou si studio odneslo i Českou cenu za architekturu.

Oba úspěchy na mezinárodních soutěžích jsou podle Obtuloviče pro českou, respektive česko-vietnamskou architekturu úspěchem. Podobných úspěchů je ale méně, než by si česká architektura možná zasloužila.

„Je potřeba říct, že Česko je malý trh. I tak se ale strašně málo hlásí čeští architekti do mezinárodních soutěží. Nevím proč. Chybí nám ambice více se prosadit, přitom architekturu máme kvalitní,“ dodává Marek Obtulovič.