Město romantiky, kontrastů, dobrého vína a gastronomických požitků. Nechte se provést francouzskou metropolí s Emou Müller ze Slovenska, která v Paříži dlouhodobě žije.

Ema odjela do Paříže studovat před více než deseti lety a už se nevrátila. Pracuje v oblasti módy, pravidelně přispívá do časopisu Vogue a má vlastní projekt Jsem bohyňa, který pomáhá ženám cítit se dobře ve své kůži.

Pokud se chystáte strávit pár dní v Paříži, přečtěte si, co byste si podle ní neměli nechat ujít. Přinášíme vám tipy a rady mimo zavedená místa: kde se najíst, kam vyrazit na prohlídku, co zažít a kde se pobavit.

Co vidět v Paříži, pokud jste tu poprvé?

Ne každý ale zná francouzskou metropoli perfektně, a tak se podíváme i na zavedená místa.

Začneme rovnou Eiffelovou věží a v zahradách Champ de Mars nacházejících se hned pod ní, kde se dobře piknikuje. Takže si kupte sýr ve „fromagerie“, bagetu v „boulangerie“, pití a dort a najděte si místo pod stromem s nejlepším výhledem.

Na druhé straně zahrad se nachází Grand Palais Éphémère, který navrhl Jean-Michel Wilmotte. Je to však dočasný Grand Palais, protože ten „pravý“ se připravuje na olympijské hry. Je to skvělá příležitost vidět něco, co v Paříži nezůstane navždy. Je z něj také krásný výhled. Pokud ale chcete tu klasickou fotku s Eiffelovou věží „jako na dlani“, jděte na Trocadéro.

Po návštěvě Louvru a Mony Lisy si odpočiňte v Tuilerijských zahradách na zelených židlích, které mnozí znají z fotek na Instagramu. Pokud vám umění nestačilo, projděte se do Orangerie, která se nachází na konci zahrad. Jsou tam impresionistická díla a Monetovy slavné lekníny mají celou vlastní místnost.

Návštěva Musée d’Orsay vám poskytne kvalitní dávku umění na několik hodin a ze schodů Musée George Pompidou/Centre Pompidou můžete vidět celou Paříž.

Tip: Vstupenky do muzeí a na výstavy kupujte předem online.

Pokud jste v Paříži poprvé, určitě navštivte Avenue des Champs-Élysées, která končí Vítězným obloukem, Arc de Triomphe. Pokud budete mít energii, vydejte se nahoru, abyste si oblouk prohlédli. Výhled z něj se mi líbí víc než z Eiffelovy věže.

Pokračujeme dál –⁠ Montmartre, Moulin Rouge, Sacré Coeur –⁠ vše, co by kamenem dohodil. Stejně blízko je i Zeď lásky, na které je ve 250 jazycích napsáno Miluji tě. A určitě zajděte do Rue des Martyrs –⁠ ach, ta energie! Je zde úžasná pekárna Le Pain Retrouvé.

Foto: Archiv Emy Müller

Katedrálu Notre-Dame si nyní můžete prohlédnout pouze zvenčí, protože po požáru v roce 2019 stále probíhá její rekonstrukce. Pokud k ní nepotřebujete jít přímo, krásný výhled se nabízí z mostu Pont de la Tournelle.

Po tomto mostě se dostanete na Île Saint-Louis, ostrov mezi levým a pravým břehem řeky. Na Île Saint-Louis jsou výborné palačinky, zmrzlina Berthillon a miluji kavárnu Café Noir na rohu.

A nezapomeňte se prosím zastavit ve čtvrti Saint-Germain-des-Prés –⁠ Café de Flore a Les Deux Magots jsou dvě vyhlášené restaurace, které jsou hned vedle sebe. Ale i ulice Rue de Buci má své kouzlo.

Čtvrť Le Marais je moje oblíbená. Objednejte si s sebou falafel v L’As du Falafel a dejte si víno nebo san pé na terase v Café Charlot. (Pařížané říkají minerální vodě Saint Pellegrino Sanpé!) Naproti Café Charlot se nachází Marché des Enfants Rouges, trh pod širým nebem.

Ještě rychle doplňuji Concorde, operu Palais Garnier, Panthéon a Lucemburské zahrady. A už teď vím, že jsem zapomněla na milion věcí.

Co vidět v Paříži, pokud jste tu podruhé?

Zahrady Královského paláce nedaleko Louvru. Když je hezky, projděte se v parku Buttes-Chaumont. Pokud se tam vydáte večer, v Rosa Bonheur se vždy konají dobré večírky. V tu dobu je ale park zavřený, dostanete se jen do Rosy.

V Latinské čtvrti je půvabné knihkupectví Shakespeare and Co. Od jara do podzimu lidé posedávají u Seiny, myslím, že nejkrásnější je to pod mostem Pont Neuf na pravém břehu. Fluctuart na levém břehu je loď s uměním a výhledem na Grand Palais, pokud se vám nechce sedět na zemi.

A zajděte si také do Galeries Lafayette u Opery. Pokud máte rádi módu, u Diora otevřeli Galerii Dior o historii Dioru a já si dodnes pamatuji, jak jsme z toho byly s mámou unešené. Na konci galerie je kavárna Dior s kávou Dior a dortíky Dior. Dior, dior, dior!

Pokud jste ještě nezažili dost romantiky, zajděte do Musée De La Vie Romantique a úplně na druhé straně města, v šestnáctém obvodu, si můžete prohlédnout Maison de Balzac, dům slavného spisovatele Honoré de Balzaca, a posedět v jeho romantické zahradě.

Pro méně romantické z nás je tu Butte-aux-Cailles, čtvrť pouličního umění s ulicemi pomalovanými spreji. Pouliční umění najdete také ve čtvrti Belleville. Ta je ale trochu dál a buďte opatrní. Na věci si zde dávejte pozor všude, zejména na přeplněných místech. Nedávno jsem šla kolem Opery a najednou jsem měla cizí ruku v kapse.

A prosím, podívejte se předem na mapu, mám nulovou orientaci a skáču tu z jedné strany města na druhou.

Místa, kterým se turisté vyhýbají a dělají chybu

Když jsem byla v Paříži ještě turistkou, téměř vždy jsem jezdila metrem, aniž bych si ověřila, jak daleko je to pěšky. Vzpomínám si, jak nám jeden profesor na vysoké škole říkal: „Paříž je jediná metropole, kterou lze celou projít pěšky.“ A je to tak.

Kdykoli se budete přesouvat, podívejte se nejdřív, jak dlouho vám to trvá pěšky, protože právě během těchto přesunů objevíte kouzelná místa. I já je stále objevuji.

Konkrétní pařížské tipy

V jaké lokalitě se ubytovat?

Paříž je jako hlemýžď, rozdělený do dvaceti arrondissements neboli čtvrtí. Šnek začíná u Seiny a postupně se klikatí směrem nahoru, od řeky. Pokud přijíždíte na několik dní, snažte se ubytovat v arrondissements poblíž řeky, abyste měli vše víceméně po ruce.

Jaké sporty vyzkoušet?

Určitě kolo. Ale buďte opatrní. V posledních letech byly vybudovány cyklostezky, které vedou podél celé Seiny. V loňském roce dokonce uzavřeli ulici Rivoli a kromě taxíků a autobusů se tam dá jezdit jen na kole. Je to zážitek.

Doporučuji: Vyzkoušejte trasu podél celé Seiny na levém břehu, od Latinské čtvrti až k Eiffelově věži. A pak na kole po pravém břehu podél rue de Rivoli, přes celou Marais, kolem Hotel de Ville až k Bastile. Stáhněte si aplikaci Lime a hledejte přes ni kola, město je jich plné.

Jaký suvenýr si koupit?

Knihu v obchodě Shakespeare and Co. Víno v kavárně Cavist. Pro drobnosti za pár eur zajděte do Hemy. A možná nějaký baret?

Na jak dlouho přijet?

Přijela bych na celé čtyři dny. Budete mít čas na pařížské obcházení kaváren!

Co zažít z místní kultury?

Podívejte se na Culturius.com. Tam najdete všechny aktuální výstavy, koncerty a představení a můžete si vybrat podle svého vkusu a chuti.

Za gurmánským zážitkem

Kde se najíst a co si dát?

Cibulačka, sýr, šneci, tatarák, foie gras, salát caesar, tuňákový salát niçoise, slané i sladké palačinky, créme brulée, moelleux au chocolat –⁠ a to všechno sníte s bagetou, uvidíte.

Moje kamarádka má nejraději palačinky ve stánku u kostela Saint-Germain-des-Prés a já na Rue Mouffetard. Rue Mouffetard, která končí budovou Place de la Contrescarpe, patří k mým oblíbeným. Hemingway na Contrescarpe bydlel a u této fontány napsal své nejlepší knihy.

Na salát, sýr, šunku a vše ostatní si zajděte do čtvrti Marais, brasserie Les Philosophes. Chodívaly jsme tam s maminkou na oběd, když jsme jezdily o víkendech do Paříže. Majitel Xavier vybírá všechny suroviny přímo od výrobců a vozí vína z domén.

Další oblíbenou, kvalitní a cenově dostupnou italskou restaurací je Mamma Primi. Nebudete litovat!

Kam na snídani?

The French Bastards v Oberkampf dělají pain au chocolat plněný Nutellou! Všechno od nich je nesmírně dobré.

Výborná káva je v Bonjour Jacob na République. Vezměte si kávu s sebou, cestou si k ní kupte croissant a jděte se projít podél kanálu Saint Martin.

Nedaleko Canal Saint Martin je také restaurace Early June, která každý měsíc hostí šéfkuchaře z celého světa. A pokud máte rádi knihy, musíte zajít do Artazartu, který je hned vedle.

Kam zajít na oběd nebo večeři?

Budu se trochu opakovat, ale určitě zkuste Les Philosophes, Mamma Primi, Pink Mamma, Early June, Tekes, Minet Galant, Oenosteria, Dalia, Lolo Bistro, Parcelles, Grande Brasserie… A Kodawari Ramen! V restauraci Kodawari Ramen na 29 rue Mazarine si najednou budete připadat jako v Japonsku.

Za zábavou

Kam zajít s kamarády do baru?

Nejsem moc barový člověk, ale v La Palette je vždycky dobrá atmosféra – i když to není bar. A když je hezky, Pařížané chodí k řece. Les Nautes je příjemný bar přímo u řeky. Nebo zkuste lodičky na levém břehu pod Pont d’Alexandre III. A rooftop Perchoir! Myslím, že Perchoir Marais je letos zavřený, ale Perchoir je v Paříži víc.

Kam na party?

Alcazar je fajn. Raspoutine je takový klasický klub. Taky Buddha-Bar a L’Arc. Ale to všechno je nóbl. Mladí chodí do Rue de la Roquette na Bastille a Rue Princesse na Saint Germain. To je ulice plná nejrůznějších barů, kde se tančí.

Kam jít nakupovat?

Galeries Lafayette Haussmann, Galeries Lafayette Champs-Élysées, Rue des Archives, Rue Vieille-du-Temple, Rue Saint-Honoré, Avenue Montaigne (tam se já osobně chodím jen dívat do výloh).