Vděčný příběh ze života, úspěšná literární předloha, ideální stopáž pro bingewatching… Seriál Netflixu Jeden den měl ideální výchozí pozici – a využil ji dokonale.

Jeden den v životě může být úplně obyčejný. Vstanete, jdete do práce, uděláte si večeři, pustíte televizi, jdete spát. Nebo se stane něco, co celý život zásadně promění. Osudové setkání, nečekaná šance, fantastická či tragická novinka.

Britský spisovatel a scenárista David Nicholls takhle před patnácti lety prozkoumal dvacet dnů v životě dvou postav Dextera a Emmy v jeho románu Jeden den. Byl z toho bestseller, řada ocenění a filmová adaptace hned o dva roky později.

Byla solidní, hvězdně obsazená, a přece pokud jste ji viděli, můžete teď trochu litovat. Zbaví vás totiž hlavních dějových překvapení v nynější seriálové podobě, která stojí za zhlédnutí.

U Jednoho dne v současné adaptaci se potkala chvála od kritiků i diváků, na ČSFD i IMDB si drží průměr hodnocení alespoň 8/10 a je nejsledovanějším seriálem Netflixu v Česku i ve světě.

Přitom nemá tak hvězdné obsazení, vycházející talent Lea Woodalla známého třeba z Bílého lotosu doplnila nová tvář Ambiky Mod.

Seriálová forma však dala prostor příběh lépe rozpracovat a více se s postavami sžít, což si Nichollsova předloha zaslouží. S postavami prožijete dvacet let, respektive dvacet dnů, jelikož seriál je zachycuje vždy na 15. července daného roku.

Patnáctého července 1988 spolu Emma s Dexterem stráví bezstarostnou noc po promoci a dohodnou se, že zůstanou přátelé. Pak poskočí čas o rok – a seriál sleduje, kam se jejich osudy posunuly a jak se změnil jejich platonický vztah.

Je to formát, který je občas tuze předvídatelný. Tím, že do osudů obou postav jen nahlíží a nevypráví je na sevřenější časové ploše, si musí vypomáhat průhlednými berličkami. Naznačí zdravotní problémy některé z postav a vy tušíte, co ji příště čeká. Ukáže partnerský problém a prozradí dopředu, kam bude vztah směřovat.

Pro ty, kdo neznají Nichollsovu předlohu ani filmovou adaptaci (k níž psal Nicholls zároveň scénář), ale stejně bude lákavé zjistit, kam příběh Emmy a Dextera nakonec povede. A ke cti ději slouží, že ač je předvídatelný v jednotlivostech, jako celek vás udrží v napětí a vyvrcholí sebevědomým finále.

Autorka seriálu Nicole Taylor pro New York Times prohlásila, že každý má v životě podobný vztah jako Emma a Dexter, byť nemusí být romantický. Zkrátka jen člověka, který ve vás dokáže vzbudit to nejlepší.

A to pro oba aktéry platí. On je pohledný a nekomplikovaný bohém, ona intelektuálka se spisovatelským talentem. Oba sobě slouží jako zrcadlo všech ctností i hříchů, oba se zároveň dokážou od sebe učit, i když to někdy jde jen ztuha. Chemie mezi herci každopádně funguje solidně a je jedním z důvodů, proč vás seriál vtáhne.

Jeden den je vůbec ideálním bingewatchingovým materiálem. Díly mají stopáž kolem půl hodiny, takže si snadno pustíte jeden, pak druhý, pak třetí… a brzy všech čtrnáct, jelikož ač se děj rozjíždí zvolna, rychle si vás získá.

Třeba i proto, že vypráví uvěřitelně. Příběhy, které si v různých variacích zažil skoro každý. Bezstarostné školní dospívání a přechod v zodpovědný dospělý život. Hledání práce, která má smysl. Vážná nemoc blízkého. Převrácení života po narození dítěte. Setkání s partnerem, kterého milujete, ale jeho rodinu nemůžete vystát. 

Některé díly Jednoho dne se můžou trochu táhnout, nevyprávět nic zásadního, a přece okouzlí v tom, jak dobře jsou napsané, případně jak dobře se na ně kouká, neboť ve vizuálu je Netflix tradičně silný a tady ho doplňuje i dobře trefeným písničkovým soundtrackem, v němž se mísí Public Enemy, Verve či Blur.

Jistě, leckdy je to balanc na hraně kýče. Někdy snaha o retro kulisy nepůsobí úplně přesvědčivě. Ano, chybí tu odvaha a originalita vyprávět o vztazích moderněji, tak jako to dokázala další úspěšná adaptace bestselleru Normální lidé, která těžila i ze silnějšího castingu.

Ale vykreslení postav je poutavé, hluboké, nečernobílé, s klady i zápory a postupným vývojem. Během čtrnácti dílů dokáže rozesmát, dojmout i napínat. Což v době, kdy romantický žánr poněkud strádá, není vůbec málo. Po Sněžném bratrstvu má Netflix další velký letošní zásah.