Guinnessova kniha rekordů oslavuje ty, kteří dokážou neuvěřitelné. Na oceněné však při následném kochání svým úspěchem čeká překvapení. Stránky s nimi sdílí třeba kráva, trávník nebo přehrada. Rekordmany jsou i oni – cenovými.

Začněme třeba u zvířat. Čtyřroční Mara se dostala na stránky jedné z nejznámějších knih poté, co ji letos brazilský majitel prodal za 98,5 milionu korun.

Jak upozorňuje web rekordů, za tuhle částku by si nový majitel mohl koupit luxusní byt s výhledem na Central Park v New Yorku nebo si oddechnout a až do konce života z peněz žít.

Kráva Viatina-19 FIV Mara Imóveis
Kráva Viatina-19 FIV Mara Imóveis | Foto: Guinness World Records

Na krávu dobrý. Nejdražší zvíře, které kdy žilo, je ale třeba hledat jinde. Dostihový kůň Seattle Dancer tento titul drží už od roku 1985, kdy si na jeho úspěch vsadila skupina šesti mezinárodních investorů. Za anglického plnokrevníka dali neuvěřitelných 300 milionů korun.

Foto Getty

Chovatele psů může těšit, že jejich koníček je o poznání levnější. Nejdražší z těchto mazlíčků vyšel na „pouhých“ 26 milionů korun. Za tolik se v roce 2011 prodal tibetský mastif Big Splash, kterého koupil anonymní uhlobaron ze severu Číny.

Od všech tří zvířat si noví majitelé slibovali solidní zhodnocení investice – ať už výhrami v dostizích v případě Seattle Dancera, či intimnějším typem příjmů, které měl přinášet Big Splash. Jeho původní majitelka pro The Telegraph uvedla, že za jedno oplodnění mastifské samice může od zájemců dostat dokonce až 230 tisíc korun.

Pokud už jste ochotni za něco zcela unikátně drahého dát peníze, ale nechcete poslouchat štěkání, nabízí se třeba kousek trávníku. Ten nejdražší vyšel na 562 tisíc korun a pochází z londýnského fotbalového stadionu Wembley. V roce 2000 si ho pořídil Ken Bates, tehdejší vlastník fotbalového klubu Chelsea.

Proč by si někdo kupoval kousek trávníku? Na tuhle travnatou plochu totiž všichni fanoušci Anglie rádi vzpomínají jako na místo, odkud padl kontroverzní gól Geoffa Hursta ve finále mistrovství světa v roce 1966.

Věci ale nemusejí být nutně fyzické, aby se mohly prodat za rekordní sumy. Třeba úplně první tweet na tehdejším Twttru – pozdějším Twitteru a dnešním X – od zakladatele sociální sítě Jacka Dorseyho se vydražil za více než 67 milionů korun.

Myslitelé, filozofové a vědci často považují za to nejhodnotnější na světě svůj mozek. Dost peněz ale může vynést i jeho kostěná schránka. Lebku švédského vědce a vynálezce Emanuela Swedenborga si za necelých 164 tisíc korun pořídila Královská švédská akademie věd, která každoročně uděluje Nobelovu cenu za fyziku a chemii. Je však nutno podotknout, že v té době byl již více než 200 let po smrti.

Když už jsme u lidských těl, ne vždy je tedy tou nejvýdělečnější volbou se o ně vhodně starat. Své o tom ví herec a zatím nejstarší návštěvník vesmíru William Shatner, který proslul rolí kapitána Kirka v seriálu Star Trek.

Když byl v roce 2005 převezen do nemocnice s nesnesitelnou bolestí břicha, doktoři z něj vytáhli ledvinový kámen, který následně prodal za 563 tisíc korun. Za rekordní sumu si ho do sbírky kuriozit přidalo online casino Golden Palace, které se chlubí například i nakousnutým sendvičem s údajnou podobiznou Panny Marie v hodnotě 641 tisíc korun.

Koně, lebky ani sendviče ale nemají na následující pěknou „espézetku“. Za tu letos v Dubaji padla částka 338 milionů korun, která, podobně jako u několika dalších zmíněných rekordů, šla na charitu.

Nejdražší SPZ rekord P-7
Nejdražší SPZ na světě. Foto: Guinness World Records

Pro porovnání, za tuto cenu by si výherce aukce mohl koupit šest lahví nejdráž vydražené whisky a hned šestadvacet lahví nejdražšího vína.

Méně by dal i za nejdražší známku nebo automobilového veterána. V případě aut totiž prvenství drží 1955 Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé, který se v roce 2022 vydražil za 135 milionů dolarů. 

Tito rekordmani ale ani zdaleka nedosahují na to nejdražší, co můžete na stránkách Guinnessovy knihy najít. Ze všech objektů na Zemi stála nejvíce vodní elektrárna Itaipú na hranici mezi Brazílií a Paraguayí.

V roce 1984 přišla státy na 621 miliard korun, což je v přepočtu na dnešní hodnotu zhruba 850 miliard korun.

To nejdražší nám pak pravidelně přelétá nad hlavami – Mezinárodní vesmírná stanice. Ve své finální podobě má stát přes 150 miliard dolarů, tedy 3,4 bilionu korun. Bude tak čtyřikrát dražší než Itaipú.