Tenhle kovboj z Texasu nemusí nosit kolty proklatě nízko. Pořídil si rovnou kanón a namířil s ním do exkluzivní společnosti. Stanley Kroenke – vlastník fotbalového Arsenalu, který má kanón ve znaku – je podle nejnovějšího žebříčku magazínu Forbes 304. nejbohatší člověk světa. Texasan s šedivým knírkem pod nosem spravuje majetek v hodnotě 8,2 miliardy dolarů.

Z českého pohledu je nyní nejzajímavější částí Američanova majetku právě klub s kanónem a Slavia musí doufat, že mu v něm dnes večer zvlhne prach. V takovém případě se pražskému celku zvednou šance na postup mezi nejlepší čtyři mužstva Evropské ligy, což by byl ohromný úspěch.

Arsenal nicméně nastupuje do pohárového duelu v roli favorita. Pokud by však selhal, Kroenke by na rozdíl od fanoušků severolondýnského klubu mohl najít útěchu jinde – díky vlastnímu sportovnímu impériu může věřit i v jiné trofeje.

Místo klasického fotbalu by mohl například doufat v triumf v tom americkém, neboť mu patří tým Los Angeles Rams, který se v 90. letech minulého století přestěhoval do St. Louis, ovšem Kroenke ho po převzetí přestěhoval zpět.

Vavříny může třiasedmdesátiletý muž vyhlížet i v hokejové NHL, kde je v portfoliu jeho společnosti Kroenke Sports & Entertainment klub Colorado Avalanche. Stejná společnost má zastoupení i ve slavné basketbalové NBA zásluhou Denver Nuggets.

Stanley Kroenke

Do rodiny Sports & Entertainment patří i profesionální fotbalový klub Colorado Rapids, lakrosový tým Colorado Mammoth a také dva e-sportové týmy se sídlem v Los Angeles – Gladiators a Guerrillas.

Tahle množina klubů tvoří druhou nejcennější sportovní říši na světě a Forbes ji ocenil na 8,73 miliardy dolarů.

Nenápadnému Kroenkemu, který jen velmi zřídka vystupuje na veřejnosti a prakticky nehovoří s médii, se přezdívá Tichý Stan. Zní to téměř westernově, za Tichého Stana však nemluví bouchačka, ale pohádkové jmění.

Kroenkeho bohatství se však rozhodně neskládá pouze z mozaiky sportovních týmů. Vybudoval ho díky velmi prozíravým investicím do nemovitostí a nyní mu také patří takřka dva miliony akrů rančů po celém území USA a Kanady.

Uměl se i dobře oženit. Na lyžích v Aspenu se seznámil s Ann Waltonovou, dědičkou maloobchodního řetězce Walmart. Svatbu měli v roce 1974. Už předtím byl Kroenke nesmírně zámožný, avšak vstupem do manželství si ještě polepšil.

I proto mohl vyrazit na nákupy. Zatímco obyčejní sportovní fanoušci kupují dresy oblíbených klubů, Stanley Kroenke nakoupil rovnou tyto kluby. A tak se postupně dostal i ke své jediné evropské sportovní akvizici – k soupeři Slavie.

V Arsenalu je Američan největším akcionářem a řečeno fotbalovou terminologií, šel za tímto cílem postupným útokem. Do londýnského klubu vstoupil v roce 2007 a ohledně majority čelil konkurenci společnosti Red & White Securities ruského miliardáře Ališera Usmanova.

I za ním stojí zajímavý příběh. V Uzbekistánu narozený oligarcha je podle čerstvého žebříčku Forbesu světový boháč s pořadovým číslem 99. Má 18,5 miliardy dolarů, přičemž nejvíc peněz získává z ocelářského gigantu Metalloinvest.

Mimo to byl bývalý šermíř a syn někdejší hlavy uzbecké KGB v roce 1980 usvědčen z podvodu a zpronevěry a odsouzen na šest let vězení. Uzbecký nejvyšší soud však později rozhodl, že šlo o vykonstruovaný proces.

Kroenke po vstupu do klubu skupoval další akcie, což v srpnu 2018 vyvrcholilo tím, že za 550 milionů liber Usmanova vyplatil. Stal se tak vlastníkem devadesáti procent akcií, což mu umožnilo ovládnutí sportovního celku s historií sahající až do října 1886, kdy byl Arsenal založen.

90 %

Tolik akcií Arsenalu získal v srpnu 2018 jeho současný majoritní vlastník.

Dějiny klubu se sice lesknou slávou, ale přítomnost je o dost matnější. Kritici tento stav dávají za vinu i majiteli a mluví o jeho špatném, až nedůstojnému nakládání s jednou z fotbalových pých Anglie.

Po osmnácti letech neustálého růstu totiž Arsenal zaznamenal za poslední finanční rok ztrátu ve výši 48 milionů liber. Tohle manko ovšem nejde na vrub amerického magnáta, způsobila ho pandemie. Ani tak ale není ekonomická situace klubu kritická. Důkazem jsou znovu údaje z Forbesu, jenž loni vyhodnotil Arsenal jako sedmý nejcennější sportovní klub na světě s hodnotou 2,68 miliardy dolarů.

Bolestivější ale je, že Arsenal už pár let vcelku tápe výkonnostně a jen vzpomíná na počátek tohoto století, kdy byl obávaným hegemonem. V této éře třikrát ovládl domácí Premier League, nejprestižnější soutěž světa, přičemž ročníkem 2003/04 unikátně proletěl bez jediné porážky, což se předtím podařilo pouze klubu Preston North End ve zcela prvním ročníku anglické ligy v roce 1889.

O rok později se tým tehdejšího trenéra Arséne Wengera postaral o rekord, který nebyl v Premier League k vidění vůbec: na šestnáctičlenné soupisce k ligovému utkání s Crystal Palacem nebyl jediný hráč z ostrovů. Kritiku Wenger odmrštil: „Nedívám se nikomu do pasu, ale jen na to, jaký je fotbalista.“

Go big!
Vydání Forbesu Go big!

V roce 2006 se Arsenal stěhoval z legendárního stadionu Highbury na nablýskaný Emirate Stadium, ale třpyt přepychové arény se v zápasech příliš neodrazil. Teď je Arsenal na desátém místě Premier League čili přesně v její polovině. A není pochyb, že je to pro takový klub málo.

O to víc se možná bude koncentrovat na to, aby udělal díru do Evropy a cestou k tomu chce odstranit překážku z Prahy. V říjnu 2007, tedy v době, kdy začaly probíhat námluvy s Kroenkem, Arsenal spráskal Slavii v Lize mistrů 7:0. „Nezmohli jsme se na nic. Je to ponížení,“ hlesl tehdy po debaklu útočník poražených Stanislav Vlček, dnes vedoucí mužstva.

Před necelými čtrnácti lety tak měli slávisté po bitvě v Londýně žalostnou náladu. Třeba ale dnes naopak pokazí večer jednomu z nejbohatších lidí světa. Tichý Stan by po utkání mohl být ještě zamlklejší.