Coby expert na fúze a akvizice se významně podílel na rozmachu byznysových impérií Petra Kellnera, Karla Komárka či Daniela Křetínského. Už téměř dekádu ovšem Tomáš Otruba buduje vlastní investiční říši. A začíná se viditelně ukazovat, že se mu to prozatím daří.

Jeho skupina Nordic Investors, která se soustřeďuje na podnikání v telekomunikacích a realitách, po nejvíce pak v hotelnictví, loni utržila bezmála miliardu korun při ziskovosti EBITDA 88 milionů.

Celková hodnota investičního portfolia zároveň poprvé přesáhla tři miliardy korun, na čemž nese největší podíl operátor Nordic Telecom poskytující internet a online televizi více než sto tisícům tuzemských domácností.

Mezi další výrazná aktiva skupiny založené roku 2015, v níž Otruba ovládá většinu, se řadí hoteliérské počiny v Krkonoších, zejména prémiový Grand Hotel Hradec, z nějž se po otevření roce 2020 stala nová dominanta Pece pod Sněžkou. A také wellness hotel Omnia v nedalekých Janských Lázních.

Podle Tomáše Otruby, který roky nechtěl hospodářské výsledky Nordic Investors veřejně komentovat, se skupině po sedmi náročných letech existence konečně podařilo zkonsolidovat trh lokálních internetových poskytovatelů, dobudovat telekomunikační síť v plánovaném rozsahu a vymanit se z lapálií, jakými byly covid či energetická krize ovlivněná válkou.

„Žádné podnikání nevzniklo hned z ničeho. Je běžné, že roky musíte něco usilovně budovat, než začnete sklízet první plody,“ říká Otruba v útrobách firemních kanceláří na pražském Kačerově svým charakteristickým tichým a rozvážným hlasem.

„To máte, jako když stavíte barák. Nejdřív ho musíte kompletně dokončit, postavit střechu, zajistit služby a vybavit interiér, teprve až poté můžete těžit z nájmu,“ připodobňuje.

I proto věří, že investiční práce jeho týmu se naplno zúročí až v následujících letech. Už v roce 2024 by se skupinová EBITDA měla dle jeho očekávání vyšplhat na 275 milionů korun, rok poté dokonce na 350 milionů. Opírá se mimo jiné o uzavřené dlouhodobé velkoobchodní kontrakty Nordic Telecomu i dosud nevyužitý potenciál realitních projektů.

Otrubovi se nicméně poslední měsíce dařilo i mimo prostředí byznysu. Vášnivý horolezec, který před rokem jako teprve patnáctý Čech zdolal nejvyšší horu světa Mount Everest (8848 m), letos v květnu přidal do své početné sbírky další himalájský vrchol Ama Dablam.

Téměř sedmikilometrová hora nacházející se na severu Nepálu se sice neřadí mezi ty úplně nejvyšší lezecky, je však nesmírně náročná. Podle Tomáš Otruby dokonce více než nedaleký Everest.

Hora Ama Dablam, Foto Tomáš Otruba

„Je to kolmá skála pokrytá ledem a sněhem, takže povětšinou skutečně lezete, tedy velké rukavice, cepín, mačky a jdete vzhůru,“ přibližuje vrchol někdy nazývaný Matterhorn Himaláje, který má zároveň pověst jedné z nejkrásnějších hor světa.

„Oproti tomu Everest se dá relativně pohodlně vyjít,“ dodává zanedlouho jednapadesátiletý muž, který i Ama Dablam pokořil jako v pořadí patnáctý zástupce Česka.

Tomáš Otruba po výstupu na himalájskou horu Ama Dablam, foto: Tomáš Otruba

Kromě toho investor, jehož fascinaci horami a přírodou jsme detailně popisovali ve vydání Forbesu z loňského října, na jaře vylezl na Mt. Kosciuszko (2228 m) v Austrálii. Díky tomu už má za sebou úspěšné výstupy na nejvyšší vrcholy šesti ze všech osmi kontinentů.

Pokud se mu tedy koncem tohoto roku podaří zapíchnout českou vlajku i na špičce Vinson Masifu (4892 m) na Antarktidě, zkompletuje takzvanou Korunu světa, což se před ním podařilo pouze pěti Čechům a jedné Češce, naposledy Radku Jarošovi.

Oceánská Carstenz Pyramid, někdy označována také jako Puncak Jaya (4884 m), totiž pro dokončení projektu není nezbytnou podmínkou. Zároveň poslední roky kolem ní není příliš bezpečno, neboť se nachází v těsné blízkosti jednoho ze světově největších zlatých dolů.

„Je mi padesát a horolezectví se nelze věnovat donekonečna. Expedice jsou fyzicky náročné a sil člověk nemá nevyčerpatelné množství. Primárně bych tak rád dokončil Korunu světa, to je můj cíl, a věřím, že ho dosáhnu,“ říkal odhodlaně Tomáš Otruba vloni pro Forbes.

Rodák z Prahy, který dětství prožil v Ladových Hrusicích a už více než dekádu žije v krkonošských kopcích nedaleko Pece pod Sněžkou, se v prostředí hor pohybuje odmala. Staly se neodmyslitelnou součástí jeho života. Mimo jiné proto, že jej i v soukromí a práci nutí neustále se posouvat vzhůru, šplhat do nejvyšších pater českého byznysu.

„Na světě není moc míst a situací, kde by človek byl ostře vystaven vnějším nekompromisním okolnostem. Žijeme ve světě, který na naše tělo a mysl neklade moc velké nároky. Když je nám zima, zatopíme si, když je nám horko, zapneme klimatizaci. Pokud ovšem přijedete do hor, jste v nich sám za sebe. Když si dopoledne sníte jídlo, odpoledne jste o hladu, když vyrazíte za špatného počasí, umrznete,“ líčil ve zmíněném rozhovoru.

„Pokud tak mám pocit, že si o sobě až příliš myslím a chci sám sebe srovnat, vyrážím do hor, které mě zkrotí okamžitě, protože udělám-li chybu nebo dostatečně nenatrénují, příroda mi to nepromine.“