Modulární reaktory se pomalu stávají „buzzwordem“ energetické krize. Uvažuje se o nich jako o ideální náhradě plynu a uhlí, zajišťující republice soběstačnost ve výrobě elektřiny i tepla. V zahraničí se jejich použití rozšiřuje, u nás se objevují pilotní projekty, které čekají na povolení. Co přesně jsou modulární jaderné reaktory zač?

Řadíme mezi ně reaktory o výkonu do tří set megawattů, tedy přibližně sedmkrát ménším než mají Dukovany nebo Temelín. Obě velké jaderné elektrárny jedou instalovaný výkon každá přes dva tisíce megawattů a pokrývají kolem čtyřiceti procent celkové průměrné spotřeby elektřiny v České republice. 

Oproti velkým reaktorům, které se staví jako nákladně projektované „kusovky“, mají moduláry velkou výhodu v počátečních investičních nákladech – nižší je cena i časová náročnost výstavby. Celý proces se má navíc v budoucnu standardizovat a uvažuje se dokonce o sériové výrobě.

Modulární reaktory mají samozřejmě i své zásadní nevýhody. „Na dvanáctisetmegawattový reaktor potřebujete zhruba sto padesát miliard korun, na modulární o výkonu sedmdesát sedm megawattů méně než dvacet miliard. Menší investice ale znamená i menší výkon, menší účinnost a elektřinu dvakrát dražší než z velkého reaktoru,“ odhaduje fyzik a odborník na jadernou energetiku Radek Škoda.

Šéfka Státního úřad pro jadernou bezpečnost Dana Drábová oproti tomu uvádí, že v konečném součtu vyjde kilowatthodina z malého reaktoru srovnatelně, či mírně dráže než z velké jaderné elektrárny. Modulární reaktory se navíc osvědčily v místech, kde je téměř nemožné vybudovat tradiční infrastrukturu.

Typicky jde o vojenské základny v extrémních přírodních podmínkách, v těžko dostupných oblastech, v ponorkách nebo na letadlových lodích – po světových mořích už jich na modulární jaderný pohon pluje více než sto. Protože jsou však takové reaktory přizpůsobené námořním podmínkám, je potřeba je před umístěním na pevninu upravit.

S výstavbou modulárních reaktorů už každopádně začali v Rusku, Číně a v Argentině. Kvůli jejich velkému potenciálu probíhá příslušný výzkum a vývoj na plné obrátky také ve Spojených státech, Indii, Velké Británii, Kanadě a Jižní Korei. Ve fázi pokročilé přípravy se nachází deset projektů, devatenáct jich je ve fázi počáteční.

Forbes Digital Premium