Francie je nejnavštěvovanější zemí na světě. A letos určitě strádat nebude, vždyť v létě pořádá olympijské hry. Navštívit byste ji ale měli kdykoli: pestrost zážitků a koncentrace krásných míst je tam pozoruhodná.

Jen v loňském roce zavítalo do Francie přes sto milionů zahraničních turistů. Vyhledávají ji stále častěji i Češi. Loni si ji více než čtyři sta tisíc zvolilo za cíl svých cest.

Francii, kde žije bezmála 68 milionů obyvatel, turistický ruch v minulém roce obohatil o 63 miliard eur. A dá se předpokládat, že letos v ní budou lidé utrácet ještě víc. Kromě olympiády čeká zemi i řada významných výročí.

„Třeba 150 let od zrození impresionismu, osmdesát let od vylodění Spojenců v Normandii a důležitá událost pak nastane koncem roku, kdy by se měla po rekonstrukci po rozsáhlém požáru znovu otevřít katedrála Notre-Dame,“ vyjmenovává některé z významných akcí Pavla Elsterová z Francouzské turistické centrály Atout France.

Kam se ale vydat, když se nechcete proplétat davy turistů a v zemi chcete poznat i kouty, na něž vás příručky zas tak často nezvou?

Les Menuires

Les Menuires

Šest set propojených sjezdovek v oblasti Tři údolí, 160 lanovek a vleků, 330 tras, v nichž si najdou to své jak začátečníci, tak i nároční lyžaři. To je středisko Les Menuires v Saint Martin de Belleville.

V nadmořské výšce 1850 metrů je sníh zaručen a kromě lyžování se můžete svézt i na sáňkách, horské dráze nebo vyzkoušet psí spřežení.

Místo je navíc bohaté na kulturní dědictví. Oblast je proslulá zejména svými sýry, tradičními pokrmy, jako je fondue, raclette a tartiflette, a produkcí místních farem, které stále vyrábějí svůj sýr.

A mezi ně patří třeba Transa nebo Chez Pépé Nicolas. Minout byste neměli ani michelinskou restauraci ověnčenou třemi hvězdičkami La Bouitte, kterou vede otec René a syn Maxime Meilleurovi. Nudit se tu nebudete ani v létě. Region nabízí celou řadu turistických, cyklistických i lezeckých tras.

Chenonceau

Chenonceau

Je nejobdivovanějším a nejcennějším zámkem na Loiře, zapsaný v Seznamu světového dědictví UNESCO. Leží zhruba 240 kilometrů od Paříže a jeho historie spadá do 13. století.

Říká se mu rovněž zámek šesti žen, protože jeho podobu skrze staletí ovlivňovalo právě něžné pohlaví. Jednou z jeho majitelek byla Diane de Poitiers, které sídlo daroval její milenec Jindřich II.

Traduje se o ní, že se každý den myla, což bylo na tehdejší dobu dosti neobvyklé, a nahá plavala v řece Cher. Diane nechala například upravit zahrady a postavit most přes řeku, aby mohla na druhý břeh jezdit pěstovat bource morušového.

Právě zahradami je zámecký areál vyhlášený. Jejich součástí je i Zelinářská zahrada, odkud pochází květinová výzdoba v zámku, za níž stojí ti nejlepší floristé Francie.

Vydání Forbesu Zázrak

Pěstuje se v ní rovněž více než dvacet odrůd rajčat i paprik z celého světa. Floristické umění si navíc může vyzkoušet i jakýkoli návštěvník, možné jsou také soukromé prohlídky zahrad s průvodcem.

Zámek je neobydlený, pro návštěvníky je proto otevřený každý den, po celý rok. Hlavní trakt má tvar čtverce a zdobí jej renesanční věž.

Pozoruhodná je sbírka obrazů velkých evropských mistrů – Rubense, Tintoretta, Nicolase Poussina nebo Murilla. Na jaře je v plánu otevření nové oranžerie a degustaci vín nabízí historické sklepení.

Brides-les-Bains

Brides-Les-Bains

Najdete zde největší lázně v Alpách a také první národní park Francie nazvaný Vanoise. V něm leží přes sto více než třítisícových hor, ledovce, vodopády. A také nejznámější, téměř čtyři tisíce metrů vysoké vrcholy Grand Casse a Mount Pourri.

V létě je ideální pro vysokohorskou turistiku, cyklistiku, lezení nebo rafting, v zimě vás svou nabídkou okouzlí největší světové lyžařské středisko, které se z pětaosmdesáti procent nachází ve výšce 1800 metrů nad mořem. Ostatně v roce 1992 se stalo dějištěm zimních olympijských her v Albertville v roce 1992.

Do lázní Grand Spa Thermal se jezdí za relaxací. A také zhubnout. Klientům lačnícím po krásném těle je k dispozici zeštíhlovací a odtučňovací kúra. A také speciálně označené restaurace, kde pod dohledem dietologů připraví jídlo s odpovídající nutriční hodnotou.

Ten, kdo se v jídle omezovat nechce, pro toho je region Brides-Les-Bains ideální příležitostí ochutnat savojskou kuchyni, savojská vína a především sýr reblochon s jemnou bílou plísní na povrchu vyráběný z nepasterizovaného kravského mléka.

Ten zraje šest až osm týdnů, obsahuje 45 procent tuku a má oříškovou příchuť. Reblochon je základní surovinou savojské speciality tartiflette, kam se přidávají ještě brambory, slanina a cibule.

Fontevraud

Fontevraud

V uplynulém roce zavítalo do jednoho z největších klášterních měst, zapsaného na seznam UNESCO, 280 tisíc návštěvníků. Dominuje mu rozlehlé opatství založené v roce 1101 jako místo posledního odpočinku Eleanory Akvitánské, matky krále Richarda Lví srdce.

Nachází se v údolí řeky Loiry a kromě historického odkazu je také centrem moderního umění. Ve zdejším muzeu našla domov sbírka Martine a Léona Cligmanových, k vidění je ale i více než osm set prací velkých mistrů devatenáctého a dvacátého století, jako byl třeba Toulouse-Lautrec nebo Degas.

Vedle nich pak mohou návštěvníci obdivovat díla umělců z Afriky, Asie a Ameriky. Každoročně je navíc věnována jednomu malíři velká výstava, předloni to byl Claude Monet, loni Rembrandt van Rijn a letos oslaví malby Bernarda Buffeta.

Pokud do Fontevraud zamíříte, neměli byste vynechat hotel Fontenvraud l’Ermitage. Gastronomická perla vedená šéfkuchařem Thibautem Tuggerim se pyšní oceněním Bocuse d’Or a také jednou zelenou michelinskou hvězdou za výjimečné zapojení udržitelné gastronomie.

Používají organickou zeleninu z vlastní zahrady, sami si vyrábějí med a menu obměňují každý měsíc.

Nice a Azurové pobřeží

Posledním tipem, který vám umožní poznat Francii i jinak než jen z Eiffelovy věže, je Azurové pobřeží, oblast, která je výjimečná nejen svou historií, ale i polohou.

Od pobřeží Středozemního moře se zvedá až k vrcholkům masivu Mercantour ve stejnojmenném národním parku. Leží v ní přes padesát měst a do Nice létá přímý spoj z Prahy nebo z Vídně.

Krajina je tu opravdu rozmanitá, v pobřežní oblasti klesají do moře Alpy, Středozemí je zase bohaté na kopce i typické malebné vesničky plné starodávných domů. Masivní hory v sobě zase skrývají sedm set kilometrů sjezdovek, jezer, ale i nejvýše položenou silnici v Evropě.

Historie sahá až do počátků Římské říše, dochované jsou památky z dob středověku, renesance nebo baroka, které byly inspirací řadě umělců. Ostatně právem je oblast od roku 2021 zařazena na Seznam světového dědictví UNESCO.

Určitě si nenechte ujít návštěvu města Nice. Vynechat byste neměli procházku po Promenádě Angličanů, podél níž se nacházejí městské pláže, minout nesmíte ani krásný park Alberta I. nebo náměstí Masséna, kde se pravidelně koná vždy v únoru velký karneval.

Za návštěvu stojí i věž Bellanda a výtahem se nechte vyvézt na travnatý pahorek, kde stával hrad a zámek. Je odtud vidět na celé město a Andělskou zátoku.

Letošní rok bude navíc pro Azurové pobřeží výjimečný. Z důvodu příprav na letní olympijské a paralympijské hry totiž nebude končit slavný cyklistický závod Tour de France v Paříži jako obvykle, ale v Nice.

Zároveň se tamní stadion stane i jedním z dějišť fotbalových zápasů, které mezi sebou svedou reprezentace v rámci olympijských her. Očekává se také otevření luxusních hotelů, jako je Le Victoria nebo L’Hotel du Couvent v samém srdci města.