Netflix zavelel: všichni, kdo pro nás chtějí pracovat, ať jsou očkovaní. Líbí nelíbí, můžete se svobodně rozhodnout. Buď si necháte píchnout vakcínu, nebo si hledejte jinou práci. 

České firmy se po svém zahraničním kolegovi neopičí, jdou cestou motivace bez příkazů. Ve většině případů nechávají své zaměstnance očkovat se mimo firmu a do organizování firemního očkování se nehrnou. 

Důvod? Příslovečný křížek po funuse. Zatímco na jaře měly společnosti o možnost očkovat své zaměstnance přímo ve firmě velký zájem a nebylo to možné, teď to jde – ale zájem upadá. Tehdy chyběly vakcíny, nyní jich je dost. Jenže dost je i lidí, kteří už v sobě alespoň jednu dávku vakcíny mají. Většinou si pro ně došli do očkovacích center nebo ke svému praktickému lékaři.

„Je škoda, že zájem společností zůstal na jaře nevyslyšený. Kdyby bylo možné očkovat ve firmách už na jaře, pravděpodobně by mělo obě dávky vakcíny už větší množství lidí. Firmy chtěly očkovat nejen své zaměstnance, ale i jejich rodinné příslušníky,“ komentuje vývoj situace Ivo Hlaváč, předseda Sekce zdravotnictví a sociálních služeb Hospodářské komory České republiky.

O firemním očkování neuvažují ani ve společnosti Prusa Research, která byla průkopníkem při zavádění sofistikovaného  systému bezpečnostních opatření hned ze začátku pandemie.

„Ti, kdo chtěli být očkováni, už očkovaní jsou. Nikoho do vakcíny nenutíme, ale snažíme se k očkování motivovat,“ říká majitel společnosti Josef Průša. Kolik z jeho zaměstnanců už vakcínu má, prozradit nechce, ale říká, že je to vysoko nad společenským průměrem. 

Zázrak
Vydání Forbesu Zázrak

Naopak ve společnosti HP Tronic, které patří obchodník Datart, číslo netají: očkováno je dvaačtyřicet procent zaměstnanců. Zavedení povinného očkování není na pořadu dne ani u nich, dál ale přísně dodržují bezpečnostní pravidla.

„Na všechna naše pracoviště mají přístup pouze ti zaměstnanci, kteří jsou očkovaní nebo řádně otestovaní v týdenním intervalu,“ říká mluvčí Datartu Eva Kočicová a dodává, že s ohledem na snadno dostupná očkovací centra firemní očkování neorganizují. Zaměstnancům, kteří se nechají očkovat, poskytují den volna na zotavenou. 

Dosáhnout co největšího počtu chráněných vakcínou chtějí i ve společnosti Auto Jarov. Ani tady možnost firemního očkování nezvažovali, ale pomáhají například těm, kteří se neumějí zaregistrovat.

„Uvažovat o tom, aby bylo očkování ve firmě povinné, si ani neumím představit, protože podle mě na toto jako firma nemáme právo,“ míní personální ředitelka společnosti Lenka Kočárková a dodává, že v současné době má vakcínu zhruba šedesát procent zaměstnanců. 

Cestou motivace jdou i ve Škoda Auto. Na základě dohody s Odbory KOVO dostanou zaměstnanci, kteří doloží ukončené očkování do konce září, dva dny volna nebo body do interního bonusového programu Cafeteria.

V OKD zase získá zaměstnanec, který předloží potvrzení o očkování, motivační příspěvek tři tisíce korun. Zároveň pro něj skončí povinnost se testovat. Od srpna loňského roku přitom firma odbavila 92 tisíc testů, takže je i v jejím zájmu počet provedených testů snižovat.

„Do opatření proti šíření koronaviru investovala automobilka od vypuknutí pandemie více než miliardu korun,“ uvádí zástupce společnosti Martin Ježek. Na jaře tu spustili systém evidence zájemců o očkování: zaměstnanci se očkují v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi, kterou automobilka, co se týče vakcinace, podporuje.

Vlastní očkování dosud zorganizovaly řádově desítky firem.

Firemní očkování zorganizovali například i v brněnské Nové Mosilaně, která patří pod křídla největšího evropského výrobce vlněných tkanin, italského koncernu Marzotto Group. Další společnosti, které by ještě o organizaci vlastního očkování uvažovaly, se mohou podle Ivo Hlaváče obracet na krajské koordinátory očkování.

Dosud tak učinily řádově desítky firem. „V některých krajích komunikace s koordinátory funguje velmi dobře, například v Moravskoslezském kraji. Jsou ale i horší místa, kde lze práci koordinátora spíš přirovnat k výkonu úředníka na poště na konci osmdesátých let,“ uzavírá s nadsázkou Hlaváč.