Nákupy a prodeje nemovitostí. Započaté a dokončené developerské projekty. Investice do betonu a cihly. Architektura. Nová jména. Forbes RealDeal je pravidelný souhrn, který vám naservíruje to nejzajímavější, co se na českém realitním a stavebním trhu událo. Vše, co byste z oblasti nemovitostí měli vědět. Na jednom místě.
Je před námi konec roku a s ním spojené bilancování, takže se tentokrát ohlédneme za nejdůležitějšími událostmi na realitním trhu roku 2021, který byl v mnoha ohledech rekordní. Začala výstavba velkých developerských projektů, došlo k významným nákupům a rozhýbal se i projekt nové pražské filharmonie. Tady je přehled nejzásadnějších událostí letoška.
Soutěž na filharmonii. Praha by se konečně mohla dočkat nové kulturní budovy. Pokud si tedy počká někdy do roku 2032. Letos se ale ambiciózní plán docela pohnul. Praha letos vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž na podobu Vltavské filharmonie a už zná i jména dvaceti ateliérů, které se o možnost budovu navrhnout poperou. A jde o jména světového formátu. Tak například Sou Fujimoto, Jean Nouvel, Norman Foster nebo Bjarke Ingels. Výsledky soutěže mají být známé příští rok v dubnu. Výstavba filharmonie za šest miliard by mohla začít v roce 2027. Tak si držme palce.
Nový start pro Florenc. Vedení Prahy i investoři v čele s Pentou se na začátku prosince dozvěděli vítěze mezinárodní urbanistické soutěže pro okolí Florence a Masarykova nádraží. Podle návrhu týmu složeného z českých studií UNIT architekti a A69 a také slovensko-britské kanceláře Marko & placemakers se budou v nové zástavbě stavět ulice a náměstí a určovat výška plánovaných budov. Řídit studií by se měly i další etapy projektu Masaryčka, do nichž chce skupina Marka Dospivy investovat zhruba šest miliard.
Další růst bez vidiny konce. Loni byl setrvalý růst cen nemovitostí ve světle začínající pandemie a strachu z reakce ekonomiky velké překvapení. Mnoho lidí naopak očekávalo strmý sešup směrem dolů. Nestalo se. A letos už jsme ceny řítící se neustále vzhůru opět přijali jako samozřejmost. Obzvláště ceny bytů rostou dál a v letošním roce se především v Praze dostaly na úroveň, kde si je ještě před pár lety nikdo nedokázal představit. Nové byty se v druhé polovině roku 2021 nabízely v průměru za 137 tisíc korun za metr čtvereční. A u prodejů, které se teprve dostávají do nabídek, se dokonce cena vyšplhala až ke 160 tisícům za metr. Nabídkové ceny developerů tak meziročně poskočily o dvacet procent.
Rekordně nízká nabídka. Pražský rezidenční trh letos překonával řadu rekordů. Kromě astronomických cen za metr čtvereční se rekord našel i v počtu nových bytů, mezi kterými si zákazníci mohli vybírat. Na konci roku totiž bylo v nabídce jen 2750 bytů, což je vůbec nejméně v novodobých dějinách. Důvodů bylo několik, v čele s velmi vysokou poptávkou způsobenou obavami z inflace i snahou zajistit si ještě výhodnou hypotéku. A samozřejmě nepomohlo ani to, že se v předchozích letech povolilo málo bytů.
V záři reflektorů – hypotéky. A další rekord. O hypotéky byl letos obrovský zájem. Od ledna do listopadu sjednaly banky hypotéky za více než 392,6 miliardy korun. Meziročně se tak jejich objem zvýšil o přibližně 75 procent. A lidé si sjednali nejvíce hypoték od roku 2016. Konec roku byl pak v režii České národní banky a jejího utahování úrokových šroubů. Postupné zvyšování úrokových sazeb, které má podle banky chránit před inflací, činilo hypotéky dražší a dražší. I tak ale zájem o úvěry zůstával vysoký. Lidé se zkrátka bojí o své úspory nebo se snaží stihnout alespoň trochu výhodné podmínky.
Miliardový hotel od PPF. Petr Kellner by byl pyšný, zaznělo v listopadu na slavnostním otevření hotelu Stages. Ten v bezprostřední blízkosti O2 areny v pražské Libni dokončila finanční skupina PPF, respektive její společnost Bestsport. Stavba hotelu, který svým půdorysem kopíruje sousední kulturní a sportovní arénu, vyšla na 1,4 miliardy korun.
Základní kámen Rohan City. Developer a miliardář Luděk Sekyra se v září pustil do další proměny Prahy, když položil základní kámen nové čtvrti Rohan City na Rohanském ostrově. Na dvaceti hektarech tam do roku 2035 vznikne postupně přes 3200 bytů, osm administrativních budov a základní škola. Po Smíchovu je to druhé místo v Praze, kde hodlá Sekyra naplnit svoji vizi o podobě města.
Nájmy šly dolů a pak zas nahoru. Zatímco na začátku roku v Česku, a především v Praze, kvůli pandemii a nedostatku turistů v Airbnb bytech padaly ceny nájmů dolů, v druhé polovině roku už se situace začala vracet do předpandemického módu. Přesto však za současných cen bytů v hlavním městě platí, že pokud si člověk koupí byt na hypotéku s tím, že ho bude pronajímat, často z nájmu ani nepokryje měsíční splátku, natož aby něco vydělal.
Velké prodeje a nákupy. Skanska letos přepustila svou kancelářskou budovu Parkview na pražské Pankráci německé firmě Deka Immobilien, jednomu z největších evropských realitních investorů. Ten za stavbu od Richarda Meiera zaplatil 77 milionů eur, tedy přes dvě miliardy korun. Central Group, který letos prodal rekordní množství bytů, nakupoval pozemky například na Žižkově nebo v Bubenči za dvě a půl miliardy. A největší vlastník logistických nemovitostí ve střední a východní Evropě – CTP Remona Vose – koupil ve Vosově rodném Nizozemsku přístavní areál za 307 milionů eur, tedy bezmála osm miliard korun. Obchod se stal historicky největší transakcí v „zemi tulipánů“ týkající se průmyslových realit.
Miliardové plány v Liberci. Devoleper Jan Konhefr začal s demolicemi starých budov ve zchátralém areálu bývalých tiskáren v Liberci. Stavět tam chce od příštího roku moderní čtvrť za miliardu od věhlasných architektů Jiřího Opočenského a Štěpána Valoucha, loňských vítězů České ceny za architekturu. Mimoto vznikne v Liberci nová čtvrť také na okraji města. Společnost Syner do této výstavby vloží více než tři miliardy korun. Největší místní soukromý projekt za posledních třicet let nabídne přes 600 bytů.
Nový hráč na realitním trhu. Vody českého realitního trhu letos zčeřil investor Marek Rosenbaum. Ten založil novou realitní skupinu European Housing Services (EHS), do které se včlenila platforma Bezrealitky, realitní služba Maxima Reality a také Český nemovitostní trust. Skupina cílí na miliardový obrat a silnou pozici na trhu s rekonstruovanými byty.
Konec věží od Jiřičné. Miliardář Dušan Kunovský po tlaku ustoupil a v polovině roku oznámil, že na Žižkově nebudou stát vysoké kulaté věže od architektky Evy Jiřičné, které chtěl Kunovského Central Group stavět na místě bývalé budovy CETIN. Architekta Jiřičná si bude moci spravit chuť v Praze 6, kde má v plánu Central Group za dva roky začít stavět čtvrť Westfield s 2200 byty.
Restart pro Intercontinental. Po sedmačtyřiceti letech od otevření začala v březnu i ostře sledovaná rekonstrukce a přestavba hotelu známého jako Intercontinental. Až se opět otevře, bude to Golden Prague Hotel managed by Fairmont. Společnost R2G hotel koupila za 225 milionů eur. Obnova budovy včetně okolního veřejného prostoru je bude stát dalších sto milionů eur.
Tanečky kolem stavebního zákona. Legislativa, na kterou se v Česku čeká několik let s vidinou toho, že pomůže výstavbě bytů, nakonec v létě prošla po bouřlivých diskusích v parlamentu. Jenže v říjnu byly volby. A po nich už zas nikdo neví, co s novým stavebním zákonem bude. Nová vláda, která vystřídala Andreje Babiše, totiž slibuje, že zákon ještě před vstoupením v platnost změní.
Brněnská chlouba za padesát miliard. V létě ukázalo Brno výsledky velké mezinárodní soutěže na podobu nového hlavního nádraží. To má vzniknout podle návrhu nizozemského ateliéru Benthem Crouwel Architects. Stejný tým architektů navrhl například nádraží v Rotterdamu a za sebou má i rekonstrukci a dostavbu nádraží v Amsterodamu. Nové nádraží, které bude i branou do chystané čtvrti Trnitá, může vyjít až na padesát miliard korun. Otevření čekejte někdy kolem roku 2035.