skip to main content
Elon Musk

Musk se prohlásil „Technokingem“. Co konkrétně jeho nový titul znamená?

Tuhle formulaci asi v dokumentu Tesly pro Komisi pro kontrolu cenných papírů Spojených států úředníci nečekali:

„Tituly Elona Muska a Zacha Kirkhorna se s platností od 15. března 2021 mění na Technoking of Tesla (Technokrál Tesly) a Master of Coin (Pán mincí). Elonovi a Zachovi budou rovněž zachovány jejich původní pozice coby generálního (CEO) a finančního ředitele (CFO).“

Reklama

Přesně takhle to tam ale stojí černé na bílém v sekci „ostatní události“.

Zda si vzal Elon Musk inspiraci z komiksu Technokněží Alejandra Jodorowskyho (případně z jeho jiného díla Metabaroni) není jisté, ale pokud to tak je, měli bychom se mít na pozoru – technokněží i metabaroni patří ke kastám galaktických hegemonů, kteří si ve své galaktické rozpínavosti neváhají porobit celé planety.

Jestli má něco takového Musk za lubem, počínaje dobýváním Marsu, právě se pasoval na prvního z celé řady dobyvačných imperátorů. V tuto chvíli má ostatně už pět potomků, což na královský rod bez okolků vydá.

Stejně tak se ale mohl pro svůj titul (a titul šéfa své teslovské pokladny) inspirovat královskými tituly z knižní a seriálové Hry o trůny spisovatele George R. R. Martina. „Pán mincí“ zní skutečně jako některý z neblaze proslulých protagonistů krvavé fantasy ságy z fiktivního Západozemí.

Reklama

Ani tohle by v budoucnu nenabralo zrovna mírumilovný vývoj, protože ve Hře o trůny to povětšinou s nikým nekončí dvakrát optimisticky. Pořád ale lepší, než kdyby měl za vzor českou youtubovou Kryptošlechtu z paneláku.

Nejpravděpodobnější variantou nicméně zůstává, že Elon Musk zase jen tak blbne. Poslední dobou žongloval jak s ironickou měnou Dogecoin (jejíž cenu posiloval svými veselými tweety o tom, že „doge“ poletí na Měsíc), tak s bitcoinem – a to v obrovských sumách s radikálními následky, když na bitcoiny převedl více než miliardu dolarů aktiv své Tesly.

Jeho aktuální jízda po krytoměnové horské dráze měla své vzlety i pády a stejně tak se šplhala vzhůru a padala do hlubin i cena akcií samotné Tesly. V roce 2020 se Tesla dokázala vyškrábat o 600 procent vzhůru, zatímco počátek roku 2021 Tesle servíroval spíš kolísání.

Soudě dle jmenování sebe sama Technokrálem se ale Elon nadále, nyní doslova královsky, baví. A evidentně s tím není u konce: aktuálně vyprodukoval techno skladbu o blockchainových tokenech NFT (non-fungible token, které nedávno zpopularizovala jeho partnerka Grimes).

Musk svůj hudební kousek nabízí ke koupi jak jinak než prostřednictvím NFT, které fungují v podstatě jako certifikáty na vlastnictví digitálního umění (a točí se v nich naprosto neuvěřitelné peníze).

Takže ten Technokrál možná nakonec není ani od Technokněží, ani ze Hry o trůny – Musk se prostě označil za krále techna.

Reklama
Reklama