Chatboti, generátory obrázků i osobní asistenti. Rok 2023 přinesl řadu technologických novinek, žádnou ale tak diskutovanou jako umělou inteligenci. Nabízíme přehled toho nejdůležitějšího a nejzajímavějšího, co uplynulý rok v této oblasti přinesl.

Že umělá inteligence není jen taková, jak ji vyobrazují katastrofické filmy, se uživatelé přesvědčili už na konci roku 2022. Tehdy společnost OpenAI zpřístupnila chatbota ChatGPT.

Ten se pak letos v lednu stal se sto miliony měsíčních uživatelů nejrychleji rostoucím spotřebitelským softwarem vůbec. Jeho úspěch pomohl společnosti OpenAI přehoupnout se podle odhadů přes hodnotu osmdesáti miliard dolarů, tedy necelých dvou bilionů korun.

Megaúspěch neziskové společnosti přilákal pozornost již zaběhlých technologických gigantů, kteří v průběhu roku přicházely s vlastními chatboty.

Jako první zareagoval Microsoft s aplikací Bing Chat. Po něm následoval i Google Bard nebo Meta a její model Llama 2.

A nesměl chybět ani nejbohatší muž světa Elon Musk, kterému vadí údajná cenzura konzervativních názorů u ostatních modelů. Představil proto Groka, který má být zastáncem svobody slova a k tomu být i vtipný.

Majitel společností Tesla a SpaceX se k vývoji umělé inteligence vyjadřoval už v březnu, kdy se přidal k výzvě na pozastavení jejího vývoje na nejméně půl roku. A nebyl sám, kdo se k překotnému tempu rozvoje stavěl negativně.

Vedle něj se na petici objevil spoluzakladatel technologického giganta Apple Steve Wozniak či výzkumník umělé inteligence Yoshua Bengio. Je však nutno poznamenat, že výzva sice plnila média, žádná společnost se k ní ovšem nezavázala.

Obavy každopádně nejsou neoprávněné. Umělá inteligence ani nemusí lidstvo zotročit, aby mu byla schopná ublížit. Důkazem toho jsou falešné fotky zobrazující mrtvé civilisty, které zaplnily internet po vypuknutí války mezi Hamásem a Izraelem.

Problém představují i „zpravodajské weby“ a profily na sociálních sítích využívající technologie k produkci velkého množství příspěvků, které jsou buď zcela vymyšlené, nebo jejich faktickou správnost nikdo nekontroluje.

A když umí napsat článek, umí připravit i scénář. Čehož se lekli hollywoodští scenáristé, které mimo jiné obavy z umělé inteligence vedly ke stávce. Proti AI se postavili i autoři bestsellerů, kteří podali žalobu na společnost OpenAI. Ta podle nich měla využívat jejich děl k vylepšení odpovědí modelu.

A vyzrát umí AI i nad smrtí – alespoň u slavných osobností s bohatou sbírkou hlasových záznamů. Díky nim dokázal letos v létě Český rozhlas rozmluvit Karla Gotta a nechat ho předčítat vlastní autobiografii.

Pokrok nezpomalily ani Vánoce. Zatímco OpenAI vyhodilo a pak zase přijalo šéfa Sama Altmana, Google nehodlal z bitvy o nejlepší model vypadnout a představil Gemini. O tom tvrdí, že v testech jednoznačně poráží GPT-4.

Umí třeba rozpoznat, co je vyobrazeno na jednoduché kresbě – to si ostatně firma od roku 2016 testuje na volně dostupné hře Quick, Draw!. Kromě toho je model specifický tím, že je schopný zároveň rozumět řeči i tomu, co vidí.

Potíž spočívá v tom, že video není tak docela pravdivé. Google přiznal, že model vyhodnocoval pouze jednotlivé snímky z videa a dostával k tomu textové pokyny, což z ukázky není patrné.

Go big!
Vydání Forbesu Go big!

A pokud to nebylo dost pokroku na jeden rok, brzy už nás možná čeká startrekovská budoucnost. Alespoň v podobě chytrých komunikátorů připnutých k oblečení.

Společnost Humane AI uvedla v listopadu takové zařízení za necelých 700 dolarů, tedy skoro šestnáct tisíc korun. Dalších 500 korun pak zájemci dají každý měsíc za předplatné, bez kterého nelze technologii používat. 

A co za tuhle cenu zákazníci dostanou? Snadno přenosný přístroj schopný telefonovat i fotit, který do dlaně promítne „obrazovku“ ovladatelnou pohybem ruky. Hlavně ale využívá umělé inteligence, díky které má být osobním asistentem schopným zodpovídat dotazy, tlumočit v reálném čase či identifikovat nutriční informace jídla.

Nechtěnou inovaci si na konec roku připravilo OpenAI. Společnost přiznala, že placená verze ChatGPT z neznámého důvodu zlenivěla.

Odpovídá například jen na ty části dotazů, které jí připadají jednoduché. A v jiných případech uživateli prostě řekne, ať si to udělá sám. Umělá inteligence je tak té lidské zase o kus blíže.