K očkování proti koronaviru se nově mohou zaregistrovat i lidé nad 30 let a v souvislosti s tím se stále intenzivněji probírá jedno téma: jak je to s očkováním těhotných?

„Ačkoliv už ženy v produktivním věku mají možnost se očkovat, leckde přesto vakcínu nedostanou,“ upozorňuje doktorka Dana Mošnová, lékařka z očkovacího centra Nymburk.

Česko je totiž v tomto ohledu zdrženlivé a nebere zatím ohled na vývoj ve světě, kde se na základě výzkumů k očkování těhotných postupně přistupuje. Ve Spojených státech už vakcínu proti koronaviru dostalo asi sto tisíc těhotných žen, ve Velké Británii, Belgii nebo Izraeli patří dokonce do prioritní skupiny.

Ministerstvo zdravotnictví však jasné stanovisko nevydalo a nechává rozhodnutí na lékařích. Mluvčí Jana Schillerová redakci Forbesu sdělila, že téma očkování těhotných se v zemi opírá o lednové stanovisko České vakcinologické společnosti.

To připouští, že těhotné ženy mají zvýšené riziko závažného průběhu covidu a že nákaza zvyšuje riziko předčasného porodu. Ministerstvo se však odvolává na nedostatek dat k účinnosti a bezpečnosti vakcín v těhotenství.

„U těhotných žen s dalším zdravotním nebo profesním rizikem by se k očkování mělo přistupovat po individuálním zvážení prospěchu a rizika vakcíny,“ uvádí závěrem svého vyjádření.

Od začátku vakcinačního procesu se již uskutečnila řada výzkumů.

Jenže nové zprávy a zjištění o koronaviru přicházejí z vědeckých kruhů každý den, a je proto s podivem, že za téměř půl roku nebylo ministerstvo schopné vydat pro lékaře jasné stanovisko. 

V lednu skutečně ještě nebyl k dispozici dostatek dat, jelikož do klinických testů vakcín z minulého roku nebyly těhotné osoby z etických důvodů vědomě zahrnuté. Avšak od začátku vakcinačního procesu se již řada výzkumů uskutečnila.

Zhruba před měsícem vyšla v odborném časopise New England Journal of Medicine rozsáhlá studie posuzující bezpečnost vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna u více než 35 tisíc těhotných žen během očkování od prosince do února. Studie nezjistila žádná zvýšená rizika pro těhotenství, porod nebo novorozence.

Vakcíny mRNA nevstupují do jádra buněk, a nemohou tedy způsobit genetické změny. K podobnému závěru dospěly i další testy. American Journal of Obstetrics and Gynecology ve své studii konstatoval, že vakcíny vyvolávají silnou imunitní reakci u těhotných a kojících žen a že se imunita přenáší přes placentu a mateřské mléko.

Studie tak naznačuje, že by se imunita mohla přenést i na novorozence a ochránit je v nejbližší době po porodu, kdy nemají dostatečně vyvinutou imunitu. Očkované těhotné ženy také neudávají výrazně jiné či silnější nežádoucí účinky po absolvování očkování.

Nejčastější zmíněnou komplikací byla únava a bolest v místě vpichu, stejně jako u netěhotné populace. I proto řada zemí své doporučení přehodnocuje: po úvodním váhaní vydal jasné doporučení pro očkování těhotných americký Úřad pro kontrolu nemocí a na téma se začíná tlačit v Kanadě či Nizozemsku.

Těhotné by měly být v prioritní skupině.

České ministerstvo však navzdory novým výzkumům zůstává konzervativní. Záleží tak na posouzení jednotlivých doktorů – řada z nich přitom očkování těhotným vysloveně zakazuje.

Těhotné a kojící, které se chtějí nechat očkovat, čeká nepříjemná loterie: buď je lékař přijme, nebo odejdou s nepořízenou. „Myslím, že těhotné by měly být v prioritní skupině. To neznamená je k vakcinaci nutit, ale pokud se pro ni rozhodnou, měly by mít možnost jít přednostně,“ říká doktorka Mošnová.

„Očkujte se, riziko covidu pro těhotné je vyšší než riziko očkování,“ doplňuje její slova lékařka Markéta Geleneky z Poradny pro infekce v těhotenství. „Musíte ale akceptovat fakt, že na to nejsou data z klinických studií,“ dodává. Klinické studie na těhotných totiž nejsou v rámci schvalování vakcíny eticky přijatelné.

Podle Geleneky není šťastné nechávat zodpovědnost na očkujících lékařích. „Proto se můžete setkat s nejistotou, která kolem toho panuje,“ vysvětluje.

Nebezpečí pro těhotné

Koronavirová vakcína v těhotenství podle všeho neškodí, zato covid během těhotenství naopak dle dosavadních zkušeností může mít velmi nepříjemné následky.

Jak potvrdila i aktuální velká studie v American Journal of Obstetrics and Gynecology, prodělání nemoci v graviditě zvyšuje riziko předčasného porodu, nutnosti císařského řezu nebo narození mrtvého dítěte. Covid navíc může mít neblahé následky i na novorozence. 

Testu se zúčastnilo více než 340 tisíc těhotných, z nich mělo 3527 pozitivní test. Třiceti z nich se narodilo mrtvé dítě, dvanáct procent pozitivních porodilo předčasně.

„Celkové zvýšení počtu narozených mrtvých dětí nebo předčasných porodů sice zůstává nízké, avšak studie ukazuje, že tato rizika jsou zvýšená u žen, které prodělají infekci v době kolem porodu,“ konstatuje spoluautorka studie, profesorka Asma Khalil.

A podtrhuje závěr, který vzešel i z dalších studií: „Tím se znovu zdůrazňuje význam očkování proti covidu u těhotných. Snižuje to riziko nejen pro ně, ale i pro jejich děti.“