Borovice před oknem, beton na zdech, exotické dřevo v kuchyni, ušlechtilý kámen na podlaze, nekonečný výhled, soukromí, design, umění, prostor, světlo. Taky sníte o krásné vile v zahradě, která bude nejen vaším domovem, ale i skvostným architektonickým dílem? 

Nechte se inspirovat a zasněte se při pohledu na jedny z nejkrásnějších rodinných domů u nás, které se za posledních pár let zrodily pod rukama českých architektů. Jsou velkorysé, jsou nádherné, jsou moderní, kvalitní a hlavně jsou přívětivé také ke svému okolí. 

Flow house

Do plynoucího svažitého terénu s výhledem na protější kopce a lesy Zlínského kraje zasadili David Průša a Katarína Srnová z Platforma architekti vilu, která měla nabídnout absolutně intimní vnitřní prostor, bez nezvaných pohledů z okolí.

Vznikl tak rozlehlý atriový dům, který plynule kopíruje svažitý terén a s klesáním se otevírá do zahrady. Tři křídla domu pak vytvářejí písmeno U a jsou vzájemně spojena krytou venkovní terasou.

Dům v Lanškrouně

Atriový dům, oddělující obytnou část od ulice průsvitnými polykarbonátovými objemy garáže a zahradního skladu, vznikl na místě původního řadového domu v Lanškrouně.

Zadání od klienta pro architekta Martina Nerudu bylo bydlet v intenzivním kontaktu se zahradou. Hlavní obytný prostor umístěný mezi atriem a jižní zahradou je v létě možné otevřít na obou stranách a propojit tak obě zahrady.

Dům LO

Zadání majitele domu LO na samotě moravské vrchoviny Chřiby bylo přání co nejvíc času trávit venku. V ateliéru Lina Bellovičová tak propojili stavbu s okolní přírodou a po celém obvodě domu vznikla střechou chráněná terasa.

Dům je navíc postavený z konopného betonu, který se v Česku zatím moc nevyužívá, střecha je pak přikrytá zeleným kobercem. 

Lazy House 

Moderní vilu s fasádou ze skla a cortenu, která je částečně zakousnutá do svahu, navrhl architekt Petr Janda z ateliéru Brainwork na okraji Zlína.

Kompozici domu vytváří pootočení dispozice, kdy vnějšek drží logiku okolních domů, zatímco vnitřek se přitáčí k městu. Materiál domu pak využívá mimikry maskování letadel a na zelené střeše je umístěn prosklený ateliér.

Rodinný dům Lhota

V oblasti pískoven ve Lhotě u Dříse vyrostl pod taktovkou ateliéru Kunc architects prosvětlený přízemní bungalov, stírající rozdíly mezi bydlením a zahradou plnou borovic, do které se dá vejít z každého místa interiéru.

Kamenná zeď odděluje technické a návštěvnické prostory od privátní části majitele domu, kterým procházejí dvě hlavní světelné a průhledové linie, obložení domu pak pochází z pískovců z blízkého lomu.

Příměstská vila

Na předměstí Prahy na rozlehlém, mírně svažitém pozemku zasadil ateliér Nacházel Architekti vilu, jejíž přízemní obytná část je s přímým kontaktem se zahradou.

Jednotlivá křídla domu rozdělují pozemek na čtyři samostatné zahrady, přičemž každá má odlišný charakter. Pokoje v každém křídle domu jsou pak propojeny jedinou chodbou, která poskytuje průhled celým souborem místností. 

Vila Vnitřní krajina

Dvoupodlažní vila od architekta Marka Jana Štěpána zasazená do mírně svažitého terénu plní přání klienta pobývat převážně venku a přitom mít soukromí v okolní zástavbě.

Vila odráží terén ve svém uspořádání a vytváří vnitřní obytnou krajinu. Společenská a klidová část navazuje na travnaté atrium, které je jádrem celého domu. 

Rodinný dům v Radvanicích

Na louku, svažující se k severu se značně křivolakou hranicí, zasadil ateliér Ti2 architekti dlouhý a úzký dům, který přirozeně kopíruje terén.

Vila v jednom z městských obvodů Ostravy pro manželský pár pokrokově smýšlejících doktorů má odolnou provětrávanou fasádu z trapézových plechů a tři výškové úrovně podlahy, přičemž její vnitřní prostory jsou půdorysně zónovány. 

Rodinný dům v Jevanech 

Na svažitém pozemku s terénním zlomem v oblasti jevanských rybníků zasadili v ateliéru ABM architekti rodinný dům, ovlivněný pozicí všudypřítomných vzrostlých stromů.

Díky velkorysému prosklení je tak procházka vilou i procházkou lesem, ve kterém je usazena. Kámen a trapézový plech fasády zde tvoří kontrast mezi čistou přírodou neovlivněnou lidským zásahem a objektem, představujícím civilizovanost v nejčistší formě. 

Dům pro rodiče v Jeseníkách

Kousek od polských hranic v Jeseníkách zasadili architekti z ateliéru TŘI.ČTRNÁCT malý, ale výjimečný dům pro starší pár. Stavba je opláštěná opalovanými smrkovými deskami, zachovány pak zůstaly žulové stěny staré stodoly, mezi něž je nová dřevostavba vestavěna.

Dům je doplněn o dílnu, mezi níž a domem vzniká náměstí jakožto srdce celé parcely. Dům si majitelé postavili svépomocí a má se stát součástí historie Staré Červené Vody, jen na chvíli a pak tiše zmizet. Zůstanou po něm jen žulové stěny staré stodoly a ovocný sad.