Průměrné skóre z recenzí kritiků 96 procent. Od diváků dokonce 97 procent. Podle prvních reakcí dle serveru Rotten Tomatoes se zdá, že se na nás valí velký seriálový hit. 

Loki ve středu odstartoval na streamovací službě Disney+ první epizodou pitvající charakter proradného antihrdiny a Thorova bratra, kterého hraje Tom Hiddleston. A zároveň tím na plné obrátky rozjel novou kapitolu velkolepého filmového vesmíru Marvel.

Oficiálně se označuje už jako fáze 4, ale dá se brát jako zásadní zlom v příbězích postavených na komiksovém univerzu Stana Lee. Fáze 3 totiž ukončila jednu superhrdinskou éru završením tetralogie Avengers, v níž se parta kolem Iron Mana, Hulka nebo Thora vypořádala s hrozbou děsivého Thanose.

Závěrečný film nazvaný Endgame, který měl premiéru v dubnu 2019, se držel necelé dva roky na pozici nejvýdělečnějšího snímku všech dob, než si první místo znovu přivlastnil po opětovném nasazení v čínských kinech Avatar. I tak Endgame vydělala v kinech astronomickou sumu téměř 2,8 miliardy dolarů, tedy přes 58 miliard korun.

Marvelovské filmy se staly fenoménem a továrnou na peníze, jejíž výnosy v průběhu let navíc stále stoupaly s tím, jak rostla obliba komiksových snímků.

Vždyť první fáze skládající se ze šesti filmů a vrcholící prvními Avengers vydělala 3,8 miliardy dolarů, druhá fáze s druhým dílem Avengers a dalšími šesti snímky si připsala už 5,2 miliardy dolarů a třetí fáze byla suverénně nejúspěšnější, vydělala 13,5 miliardy dolarů, také v ní ale bylo nejvíc filmů, rovnou jedenáct.

A ačkoli se v podobě Endgame dočkala vyvrcholení, bylo by bláhové čekat, že tuhle mašinu někdo zastaví. Fáze 4 ale bude bezpochyby jiná. Významnou úlohu v ní sehraje již zmíněná streamovací služba Disney+, která marvelovské novinky vysílá.

To, že část z plánovaných příběhů fáze číslo čtyři půjde pouze na streamovací kanál, ale neznamená, že na nich Disney šetřil. Podle zpráv pro jeden díl seriálu přiklepl rozpočet 10 až 25 milionů dolarů. Pokud tedy v průměru jeden díl stál 15 milionů dolarů, což je i původní rozpočet Mandaloriana, šestidilný Loki pak zhruba devadesát milionů dolarů. Je ale možné, že vzhledem k hvězdnému obsazení se cifra vyšplhala o pár desítek milionů výš.

Původně měl novou kapitolu odstartovat už loni v květnu film Black Widow, zaměřující se na postavu ztvárněnou Scarlett Johansson, ale snímek byl kvůli pandemii odložen na počátek července letošního roku, kdy bude mít premiéru současně v kinech i na Disney+. 

Oficiálním začátkem čtvrté fáze tak byl už seriál WandaVision, který se začal vysílat v lednu, po něm přišel ještě v březnu další seriál The Falcon and the Winter Soldier.

Oba se dočkaly relativně přívětivého, ale nijak extra nadšeného přijetí, a tak se čekalo na hlavní chody, které se servírují právě nyní. Začíná to s šestidílným seriálovým Lokim, Black Widow už je na dohled a velkým trhákem čtvrté fáze má být nová týmovka Eternals, která dorazí do kin v listopadu.

Marvelovské řádění tak propuká naplno, kromě již zmíněných se čekají letos ještě dva filmy. S Shang-Chi a legendou o deseti prstenech se marvelovská sága poprvé výrazně zaměří na Asii, v předvánočním období se pak čeká nový díl rebootovaného a velmi populárního Spider-Mana s Tomem Hollandem, který nese podtitul No Way Home.

A seriály by se měly objevit dokonce ještě tři: už v srpnu desetidílný What If…?, který se bude zabývat tím, jak by marvelovský vesmír vypadal, kdyby se určité zásadní události odehrály jinak. Koncem roku se pak očekává Ms. Marvel o mladé muslimské dívce, která získá superschopnosti, a Hawkeye, sólovka s hrdinou hraným Jeremym Rennerem.

Kvantitou by však nijak neměla utrpět kvalita. Disney+ má bohaté prostředky a na seriálech nechce šetřit. Mluví se o tom, že jednotlivé epizody mohou stát 10 až 25 milionů dolarů, což v součtu všech epizod vydá na rozpočet podobný filmovému blockbusteru.

Pro tuzemské fanoušky Marvelu má to vše tak jen jednu nevýhodu. Disney+ je v Česku stále ještě nedostupné, ač by se to v druhé polovině roku už snad mělo změnit. Naštěstí už fungují alespoň kina a Black Widow bychom se měli dočkat už 8. července, o den dříve než v USA.