skip to main content
Kryptoměny

Zachovejte paniku? Bitcoin se propadl, ale apokalypsa se nekoná

„Krvavá lázeň!“ píšou světová média. Cena bitcoinu zahaprovala a soudě dle některých ohlasů by se člověk bál vyjít na ulici, aby se mu o hlavu nerozplácl bitcoin sestřelený po svém hrozivém pádu z nebes.

Napětí bylo ve vzduchu už několik dní. Vědělo se, že právě v pátek na bitcoinovém trhu vyprší opce za šest miliard dolarů a něco to bude znamenat pro tehdejší přibližování se kryptoměny k historické hranici 60 tisíc dolarů.

Pátek je konečně tady a v očekávání apokalypsy je málokdo zklamán – poklesu ceny bitcoinu jsou plné zprávy.

Reklama

Soudě dle slov hlavního ekonoma banky Creditas a odborníka na kryptoměny Dominika Stroukala je to ale celé spíše bouře ve sklenici vody.

„Ono se zase tak moc neděje. Určitý propad sice proběhl, ale na hodnotu, na níž jsme byli nedávno,“ konstatuje Stroukal. V podobných případech je opravdu třeba si graf ceny bitcoinu vždycky trochu odzoomovat, radí autor první české knihy o kryptoměnách Bitcoin: Peníze budoucnosti.

Aktuální dění může totiž krátkodobě vypadat jako obrovský propad v procentech, ale ve srovnání s čímkoli, co je starší než měsíc, působí spíše úsměvně.

„Propad to nicméně je,“ dodává Stroukal a nemyslí si, že by byl způsoben zmíněnými opcemi. „O těch se ví dlouho dopředu a do ceny bitcoinu už by se něco takového propsalo dávno. Vidím to spíše jako standardní korekci poté, co se bitcoin držel dlouho docela vysoko.“

Reklama

Mnohem zajímavějším tématem je pro Dominika Stroukala skutečnost, jak se na takovýchto korekcích dobře ukazuje psychologická zrádnost kryptoměnových trhů.

„Když cena spadne o padesát procent a pak o padesát vystoupá zpět, tak vám pořád chybí ještě dalších padesát procent k tomu, abyste se vrátili tam, kde jste byli,“ připomíná Stroukal.

Zcela jednoduše: padesátiprocentní propad ze 100 tisíc dolarů znamená, že jste na 50 tisících, ale když pak cena o padesát procent vyroste, máte už jen 75 tisíc.

„To vytváří velice zrádnou představu podporující růst trhů, neboť nahoru to vypadá vždycky optimističtěji. To je ale proto, že nahoru mohou věci růst klidně o 5000 procent, ale dolů vždycky maximálně o 100,“ upozorňuje Dominik Stroukal.

Jeho pohled na aktuální dění potvrzuje i Jakub „Kicom“ Vejmola, tvůrce oceňovaného youtubového kanálu Bitcoinovej kanál. „Pro bitcoin se neděje nic zásadního,“ říká Vejmola. „Tohle jsou spíše takové hrátky obchodníků, které se historicky vždycky děly i na jiných komoditách.“

Proto tedy žádnou paniku, radí úspěšný youtuber. „Z mého pohledu se neděje nic speciálního. Myslím, že tlak na trh ustoupí ještě dnes, až se opce vypořádají.“

Podle Kicoma by se měl trh vrátit do pořádku v rámci hodin a příští týden už nebýt tak volatilní, jako je v současné mikrobouři.

Reklama
Reklama