Zítra, tedy 5. října, startuje další kolo národního sportu zvaného nouzový stav. Opatření sice tentokrát nejsou tak tvrdá jako na jaře, ale především uzavírka středních škol bude znamenat velkou zátěž na studenty i jejich rodiče.

Právě pro ně jsme po zkušenostech z jara připravili návod, jak zvládnout výuku dětí doma tak, aby probíhala beze stresu pro všechny v rodině.

Náš „manuál“ byl sestaven pestrým týmem, jehož součástí byl psycholog na základní škole, učitelka na gymnáziu, domácí doučovatelka a také gymnazijní učitel a vítěz učitelské ankety Zlatý Ámos.

Jejich rady lze navíc užít nejenom ve stavu nouze, ale v soužití se studenty libovolného věku.

Rady určené pro všechny

Disciplína a rituály
Je lepší dodržovat domácí režim tak, jako když se chodí do školy. Vstávat ve stejný čas, nasnídat se, obléknout, klidně se projít kolem domu a pak sednout k učení podle rozvrhu. Zkrátka začít od rána a učivo neodkládat na později nebo na večer.

Seznam úkolů před sebou na nástěnce
Rukou psaný seznam úkolů na papíře a jejich postupné odškrtávání funguje perfektně a čistí dětem hlavu. Vidí tak přesně, co už splnily. V seznamu oddělte úkoly povinné od těch dobrovolných nebo doplňujících.

Věřte svým dětem a nechte je pracovat po svém
Dejte jim důvěru a odpovědnost v samostudiu a rozložení práce dle vlastního uvážení. Mějte mírný dohled zpovzdálí, popřípadě se nebojte kontaktovat učitele o zpětnou vazbu, jestli dítě v látce neplave. S učiteli je dobré mluvit na kolegiální úrovni.

Dodržujte přestávky a pauzy
Děti by se neměly přetěžovat. Vhodné jsou také aktivity, jako je čtení nebo tělocvik či sledování dokumentů a historických filmů či online literárních přednášek.

Motivujte kladně
Netrestejte své děti a nezakazujte jim mobil a podobně. Nepodmiňujte jejich záliby zvládnutím látky. Ze zákazů jsou děti akorát otrávené a demotivované.

Individuální doporučení

Trpělivost na prvním místě
Na děti nekřičte. Přemýšlejte, jak jim látku vysvětlit, a snažte se s nimi navázat vztah i jinak než skrze učivo – například prokládat učení otázkami o zálibách.

Děti se s rodiči většinou učit nechtějí
Jestli je to i váš případ, tak se tím netrapte, nejste v tom sami. I tak je povzbuzujte a pochvalte za každý splněný úkol.

Rodiče starších žáků často učivo neumí
Když si nevíte rady, nechte děti, ať samy hledají a procvičují na internetu.

I nesprávná odpověď je důležitá
Když vidíte chybu, vyhněte se slovům: tohle máš špatně, blbě. Místo toho použijte třeba: ještě na tohle se musíme znovu podívat nebo zkontroluj si ještě tuto úlohu.

Podporujte děti a nebraňte jim ve vzájemné spolupráci na dálku
Ať si volají, učí se spolu přes video call, radí si. Ať na obtížné látce kolektivně spolupracují. Jen je tuto skutečnost nutno přiznat kantorovi, především pokud jde o domácí úkol.