Natáčení dalšího dílu blockbusteru Duna se účastnila i skupinka Čechů. Jeden z nich si ve filmu dokonce zahrál po boku hollywoodské star Austina Butlera.

Když natáčecí den skončil, sundal si převlek, v kostymérně vyklepal písek a vrátil se do hotelového pokoje. „Ale stejně jsem měl písek všude. A i teď, víc než rok po natáčení, si někdy vezmu svoje pohorky určené na plac a najdu ho tam,“ vypráví Marek Svitek, uznávaný kaskadér, který strávil dva půlroky natáčením dvou dílů filmové Duny.

Je jedním z několika Čechů s bezprostřední zkušeností se spektáklem, kterému teď tleskají miliony diváků po celém světě. Aktuální pokračování Duny řadí někteří fanoušci i kritici mezi zásadní díla historie kinematografie, a v mezinárodní filmové databázi IMDB dokonce krátce drželo první místo v hodnocení uživatelů.

Za úvodní víkend pak film Duna: Část druhá vydělal celosvětově v kinech úctyhodných 178,5 milionu dolarů, tedy přes čtyři miliardy korun. „Sledujeme to s obrovským nadšením, jaký má film úspěch. Mně oba filmy vyrazily dech,“ říká Svitek.

Kinematografie ho baví odmala. Učarovaly mu akční snímky s Jackiem Chanem a Brucem Leem a zatoužil stát se kaskadérem. V jedenácti začal dělat kickbox a přes vrcholové sportování se postupně dostal k prvnímu castingu. Debutoval v reklamě, ale zlomem bylo přijetí mezi kaskadérskou partu Filmka, díky níž se dostával k velkolepějším zakázkám.

Jednou z takových byl i v Česku natáčený seriál Carnival Row, po kterém kaskadéra oslovil koordinátor projektu Tom Struthers s další zakázkou: první Dunou. V roce 2019 se tak přidal s třemi dalšími Čechy ke štábu režiséra Denise Villeneuva, který chystal moderní adaptaci sci-fi klasiky od Franka Herberta.

Během přípravy na filmovou akci

Fungoval v něm jako kaskadér a zároveň dublér jedné z hvězd Oscara Isaaca. Jeho partnerka Magdalena Šittová zase dublovala herečku Rebeccu Ferguson. Film sklidil úspěch a kaskadérská dvojice dostala nabídku i na pokračování – Svitek měl tentokrát v akčních scénách zastupovat Joshe Brolina.

„To byla výzva, on je vyšší. Já měl tou dobou sedmdesát tři kilogramů, on přes devadesát. Dohodli jsme se, že se bude snažit shodit a já nabrat,“ vzpomíná osmatřicetiletý Svitek.

Natáčení velkolepějšího druhého dílu bylo kvůli většímu množství pouštních scén náročnější: kromě budapešťských studií se trávilo hodně času i v Jordánsku a ve Spojených arabských emirátech. „Zároveň to byl neuvěřitelný zážitek, protože si filmaři vybrali ta nejkrásnější místa,“ líčí Svitek.

V Jordánsku natáčeli ve slavném skalnatém údolí Vádí Rum, do pouště vyráželi s východem slunce a opouštěli ji, když zapadalo. „Skály, pískovcové kopce, byly to fenomenální lokace! Nemohl jsem se nabažit a každý den jsem dělal fotky,“ vzpomíná Svitek.

V Abú Zabí zase natáčeli v písečných dunách. Režisér Villeneuve toužil co nejvíc záběrů udělat „opravdově“ a vyhnout se nadužívaní digitálních triků. „Což ale mělo svoji daň, natáčení v poušti bylo obrovsky náročné, jen postavit základní kemp a rozmístit techniku…,“ přiznává Svitek.

On sám se během natáčení více než zapotil. Nejen že dubloval Joshe Brolina, ale zároveň se účastnil i hromadných bojových scén, a tak se často potácel pouští ve velkém brnění. Choreografii soubojů také spolu s mezinárodním týmem kaskadérů pomáhal připravovat.

„Chtěli jsme, aby zástupci všech rodů bojovali specifickým stylem – někdo měl zbraně, někdo nože. Vždycky jsme vycházeli z nějakých existujících bojových umění,“ přibližuje Svitek.

Do jedné ze scén navíc doporučil svého kolegu z Filmky, kaskadéra Zdeňka Dvořáčka, který se ve filmu utká v arénovém souboji s postavou Austina Butlera. „Sháněli můj typ, tak jsem poslal video režisérovi, ten to omrknul a vyrazil jsem do Maďarska natáčet,“ říká lakonicky Dvořáček.

Svitek s Dvořáčkem na natáčení druhé části Duny

Na natáčení strávil zhruba měsíc, i když se jeho postava ve filmu objeví na pár sekund. Byl to pro něj mimochodem pomyslný návrat: jako kaskadér se účastnil už natáčení televizní minisérie Děti planety Duna z roku 2003.

Přiznává ale, že k vesmíru Atreidů a Harkonnenů vztah příliš nemá a šlo pro něj o jednu z řady zakázek. Oproti tomu Svitek, kterého pro Dunu nadchly už před desítkami let starší počítačové hry, měl díky oběma filmům dosud nejzajímavější pracovní zakázku a největší zážitek – ač také není žádným zelenáčem a pracoval třeba na filmech Ledová archa nebo Na západní frontě klid.

Na Duně se nicméně potkal se zdaleka nejhvězdnější sestavou, z níž mu nejvíc učaroval právě jeho „parťák“ Josh Brolin. „Je akční, baví ho fyzicky náročné věci, a navíc má nadhled, přináší na plac lehkost,“ popisuje hercovu osobnost Svitek a zároveň vyzdvihuje pohybové nadání Austina Butlera.

„Po dvou týdnech tréninku byl jako nejšikovnější kaskadéři. A taky je velmi pokorný a pilný. Zůstával s námi na tréninku klidně o dvě hodiny déle a chtěl se naučit co nejvíc,“ chválí kaskadér. 

Hlavní hvězdu Timothéeho Chalameta zase chválí jako absolutního profesionála a režiséra Denise Villeneuva jako člověka s jasnou představou o každém záběru. „Navíc oceňuje úplně stejně každého, ať je to jeden z hlavních herců, osvětlovač, nebo kuchařka v cateringu,“ hodnotí Svitek.

Když všechno dobře půjde, potká se s Chalametem, Zendayou, Villeneuvem a dalšími znovu u natáčení třetího dílu, jehož scénář Villeneuve údajně dopisuje. „Rádi bychom se s Magdalenou zase zúčastnili, ale záleží na tom, kdy a kde se bude natáčet,“ krčí rameny Svitek s tím, že pokud bude zrovna točit jiný projekt, jen těžko bude moci odejít.

Ale pokud ne? Jednu z nejrozjetějších hollywoodských sérií by nyní odmítl málokdo…