Jistě, nejlepší by bylo pojmout Silvestra rozumně, dnes žádnou kocovinu nemít a místo litování se jít raději projít na čerstvý vzduch. Pokud to ovšem u vás dnes není reálný scénář, zkuste ten nejklasičtější vyprošťovák v podobě poctivé domácí česnekové polévky.

Co si dát na kocovinu

Silný vývar z masa, kostí a zeleniny vám dodá jak ztracené tekutiny, tak potřebné minerály. Upřímně, stačil by i jen ten, proto všude doporučuji vývaru vařit více a mít doma vždy připravených pár sklenic nejen pro alkoholové excesy, ale i pro případ nachlazení a v zimě jednoduše k rannímu dodání živin.

Česnek je sice osvědčený životabudič plný vitaminů a antioxidantů, ale jestli se vám motá hlava, raději jen pár stroužků orestujte v cibulovém základu. Česnek totiž snižuje tlak a to by váš stav mohlo naopak zhoršit. Slanina a táhnoucí se sýr jsou pak volitelnými, ale pro kocovinové chutě příjemnými doplňky této silné polévky.

Nejjednodušší česnečka: Tu nejjednodušší polévku uděláte tak, že přímo v misce zalijete prolisovaný česnek vroucím vývarem a dochutíte solí a pepřem. Přidat můžete vařené brambory, kostičky opečeného chleba nebo šunku a sýr a v tekutině rozmíchat syrové vejce. Na škodu nikdy není ani čerstvá bylinka (majoránka, petržel, libeček – vše můžete mít zamrazené upěchované ve skleničce).

Česnečka se slaninou a sýrem

Na 3 až 4 porce potřebujete:

  • 100 g slaniny nebo 2 lžíce másla
  • 1 velká cibule
  • 10 stroužků česneku
  • 4 větší brambory
  • 1 l vývaru
  • 1 lžíce sušené majoránky
  • ¼ lžičky mletého kmínu
  • Sýr (tvarůžky, gouda, eidam)
  • Čerstvá majoránka, petržel nebo libeček
  • Sůl & pepř

Postup

  1. Na proužky pokrájenou slaninu začněte zahřívat v silnostěnném hrnci. Když pustí trochu tuku, přidejte na klínky nakrájenou cibuli a společně restujte dozlatova. Kdyby se cibule přichycovala, přidejte do hrnce trochu sádla, másla nebo oleje. Pokud slaninu nejíte či nemáte, cibuli opečte na másle, případně do polévky na závěr přidejte proužky šunky.
  2. Mezitím si oloupejte česnek. Polovinu ho nakrájejte na plátky a přidejte k opečené cibuli, ještě pár vteřin restujte a zalijte vývarem. Já si vařím silný morkový nebo hovězí vývar do zásoby, takže mám vždy po ruce velkou sklenici v lednici či mrazáku, ale v nejhorším použijte i kvalitní bujon.
  3. Přidejte na kostky pokrájené brambory, majoránku, kmín a sůl a vařte asi 15 minut nebo až brambory změknou. Do horké polévky prolisujte zbylých 5 stroužků česneku, dochuťte ji čerstvě mletým pepřem a čerstvou majoránkou a rozdělte do talířů, kam jste si připravili sýr. Já dávám tvarůžky, ale pokud by pro vás bylo jejich aroma ještě v kombinaci s česnekem už moc, použijte jiný tvrdý sýr.

Tip: V horké polévce rozmíchejte dvě až tři rozšlehaná vejce nebo je vcelku vyklepněte přímo do talířů a vroucí polévkou je zalijte. Přidat můžete také nasucho nebo na másle opečené kostičky pečiva (klidně veky, kterou jste nepoužili do chlebíčků), ty vám trochu naplní a zklidní žaludek na vodě.