Na konci roku se sluší zhodnotit jeho průběh a bilancovat. Pojďme si tedy trochu zabilancovat i na tuzemském realitním trhu. Tohle je speciální vydání našeho pravidelného souhrnu realitního dění Forbes RealDeal, ve kterém se podíváme na nejzajímavější počiny roku 2024 týkající se světa nemovitostí. A to rovnou měsíc po měsíci.

Leden

Na začátku roku odstartovaly práce na některých velkých projektech. Na Smíchově začala druhá etapa modernizace smíchovského vlakového nádraží za zhruba pět miliard, na kterou navazuje i výstavba moderního autobusového terminálu, kterým chce Praha nahradit autobusové nádraží Na Knížecí.

Penta ukázala, jak bude vypadat budova bývalé pošty v Hybernské ulici, kterou hodlá přestavět podle návrhu architekta Jakuba Klašky, a leden byl také posledním měsícem, kdy si mohli lidé zajít na nákupy do Kotvy. Ta zavřela své brány a od té doby čeká na velkou rekonstrukci, kterou chystá Generali Real Estate a která by mohla začít někdy v příštím roce.

Do Prahy přijel také dánský architekt Bjarke Ingels, aby prezentoval dosavadní práci na projektu Vltavské filharmonie. A v rozhovoru pro Forbes také prozradil, co pro něj zatím bylo v rámci projektu nejtěžší.

info Foto BIG
Vltavská filharmonie

Únor

V únoru vstoupilo na realitní trh poměrně výrazně Arcibiskupství pražské, které se v rámci své platformy XPlace dohodlo na odkupu čtyřiapadesáti bytů od společnosti Penta Real Estate, aby v nich mohlo nabízet nájemní bydlení. Od Finepu pak Arcibiskupství pražské nakoupilo dalších sedmapadesát nájemních bytů v projektu v Praze 6 za stovky milionů.

Developer Milorad „Miško“ Mišković, který byl v minulosti u zásadních projektů v pražském Karlíně, v únoru dotáhl akvizici rozpadajícího se nádraží Vyšehrad. A ukázal, co se s ním chystá udělat. Jeho společnost Karlin Port Real Estate tam hodlá vybudovat mikrobyty.

Stát se také snažil už poněkolikáté ve veřejné aukci prodat pozemky, na nichž stojí hotel Pyramida na pražském Břevnově. Vyvolávací cena 308 milionů korun ale nikoho nepřesvědčila o tom, že by měl o pozemky, na které má předkupní právo skupina Cimex Invest, usilovat.

Březen

V březnu jsme se realitám věnovali v tištěném čísle Forbesu, ve kterém jste si mohli přečíst například životní příběh developera Milorada Miškoviće a které přineslo také pravidelný žebříček nejdražších nemovitostí v Česku. Bytům v něm vládl čtyřistasedmdesátimetrový penthouse na Žižkově s cenovkou 117 milionů a mezi domy patřilo prvenství rohovému domu na Rašínově nábřeží, který se prodával za 891 milionů korun.

Nového provozovatele v březnu získal ikonický Hotel Corinthia v Praze, který pod sebe převzala skupina Czech Inn Hotels byznysmena Jaroslava Svobody. Po pár dnech nový provozovatel oznámil i změnu názvu hotelu na Grand Hotel Prague Towers.

Duben

Investiční skupina RSJ na přelomu dubna a března ukázala, jak hodlá zastavět lukrativní pozemek na konci Revoluční ulice. V architektonické soutěži uspěl návrh „levitujícího“ domu česko-francouzského tandemu peer collective a Studio Muoto. A o plánech v Revoluční ulici mluvil v obsáhlém rozhovoru člen představenstva skupiny RSJ Lukáš Musil.

info Foto RSJ
Revoluční 30

Další velká investiční skupina, Trigema Marcela Sourala, v dubnu ve Veselí nad Moravou otevřela ubytování a bistro pod hlavičkou svého vinařství Dog in Dock, do něhož přispěl čtyřmetrovým sousoším tří psů umělec David Černý, a Praha oznámila, že chce do deseti let postavit osm tisíc městských bytů, které mají pomoci s řešením dostupnosti, nebo spíše nedostupnosti bydlení. 

Květen

Pátý měsíc v roce přinesl novou podobu projektu společnosti Central Group na místě žižkovského Telecomu. Dušan Kunovský představil upravenou podobu plánované výstavby, ve které ubyly oproti původnímu návrhu dvě rozvlněné věže od architektky Evy Jiřičné.

info Foto Central Group

Novinku ukázal také miliardář Radim Passer, s tím rozdílem, že už šlo o hotovou stavbu. Po Brumlovce, kterou soustavně rozvíjí přes čtvrt století, dokončila v květnu jeho developerská společnost Passerinvest svůj prvotní projekt na nedalekých Roztylech – administrativní budovu Roztyly Plaza.

A ve Forbesu jsme si posvítili i na prodej sídla Seznamu, smíchovský Palác Křižík. Jeho majitel, společnost Generali, pro něj totiž hledá kupce.

Červen

Poslední měsíc před letními prázdninami byl na zprávy z realitního trhu poměrně bohatý. Zčásti se o to postarali zastupitelé Prahy, kteří schválili změnu územního plánu pro pozemky, na nichž chce společnost Sebre Jana Fidlera a Petra Němce v budoucnu stavět velký projekt Šemíkův břeh. Nadšení z posunu v několik let trvajícím procesu pak sdílel v rozhovoru pro Forbes Jan Fidler.

info Foto SEBRE
Šemíkův břeh

Podobnou radost mohli mít i zástupci Penta Real Estate, protože na témže zasedání se pražští zastupitelé shodli na tom, že město začne řešit změnu územního plánu, která je nutná k tomu, aby se v budoucnu mohlo stavět nad kolejištěm hlavního nádraží. Což je něco, čeho by skupina Marka Dospivy ráda dosáhla.

I další velká věc se týkala pražského magistrátu. Ten totiž koupil od Komerční banky za 3,5 miliardy korun budovu na Václavském náměstí, do které hodlá přestěhovat své úředníky. Jedna z největších transakcí letošního roku poslouží Komerčce k tomu, aby přestěhovala své zaměstnance z centra města do moderního sídla na jeho okraji, což je aktuální trend v bankovním světě.

Živo bylo také v Karlíně. Nejprve tam J&T Real Estate zahájila prodej prvních bytů z připravovaného projektu Nový Rohan za patnáct miliard korun a společnost Central Group miliardáře Dušana Kunovského zároveň oznámila, že nakoupila více než pět hektarů pozemků u stanice metra Invalidovna a plánuje tam v rámci projektu Nový Karlín postavit přes tisíc bytů.

A po velké rekonstrukci v červnu otevřel také obchodní dům Máj, který o sobě dal vědět hlavně plastikami motýlů od Davida Černého na fasádě. Na to, jak se Máji daří teď, jsme se podívali v prosincovém textu.

Červenec

Podobně jako se v lednu na Smíchově začalo pracovat na nádraží a terminálu, začal v létě developer Luděk Sekyra budovat další část obrovského projektu Smíchov City v jižní části brownfieldu. Sekyra Group tam postaví byty, kanceláře, obchody, hotel i park. A kromě toho tam bude stát i velký kampus České spořitelny.

info Foto Pavel Hnilička Architects+Planners
Kampus České Spořitelny, Smíchov City

Penta se do červencových zpráv nezapsala tentokrát žádným novým projektem, ale změnou ve vedení své realitní divize. Z Penta Real Estate odešel po sedmnácti letech šéfování Petr Palička a v čele ho vystřídal jeho dlouholetý kolega David Musil. Palička pak koncem roku oznámil, že jeho novým působištěm bude vedení realitní divize holdingu EPH druhého nejbohatšího Čecha Daniela Křetínského.

A společnost Central Group Dušana Kunovského v červenci dokončila první etapu projektu Parková čtvrť na pražském Žižkově. Vzniklo tam 389 nových bytů. Kunovský hodlá v rámci celého projektu na bývalém žižkovském nákladovém nádraží proinvestovat zhruba 22 miliard. V Ostravě začala výstavba moderního koncertního sálu podle návrhu architekta Stevena Holla.

Srpen

Zásadní srpnovou zprávou bylo to, že banka Creditas koupila od developerské skupiny Luďka Sekyry projekt administrativní budovy v projektu Rohan City v Karlíně. Budova má být hotová za tři roky a stane se novým sídlem banky a dalších společností z její skupiny.

Analýza Deloitte Property Index 2024 nás upozornila, že Česko je na tom co do dostupnosti vlastního bydlení nejhůře z osmnácti sledovaných evropských zemí, developeři přesto v Praze hlásili rekordní prodeje a k tomu development řešil fungování nového stavebního zákona a především digitalizace stavebního řízení.

Září

V září se otevíraly opravené barokní památky. Developerská skupina Crestyl dokončila první etapu projektu Savarin, který má proměnit domy a vnitroblok mezi Václavským náměstím a ulicemi Na Příkopě, Jindřišská a Panská a nové podoby se dočkala i Hrzánská pasáž, která má být centrem módy, designu i umění.

info Foto Michael Tomeš
Savarin

Začátek podzimu také ukázal, jak je na realitním trhu živo. Po pár letech vyčkávání se totiž český trh s komerčními nemovitostmi rozjel do vysokých otáček. Dostaly se na něj velká obchodní centra, luxusní hotely i kanceláře. A investoři mají po předchozích letech vyčkávání chuť i peníze.

Praha se také dočkala prvního projektu vícepodlažní dřevostavby. Dokončila jej společnost UBM Development Czechia. A ve Vysočanech zahájila Penta Real Estate výstavbu velkého projektu Mocca, do kterého se za pár let přestěhuje i sídlo českého Forbesu.

info Foto Penta Real Estate
Mocca Rezidence

Ještě jednou o sobě dal vědět také již zmiňovaný Bjarke Ingels, jehož ateliér BIG v září odevzdal kompletní dopracovanou architektonickou studii na Vltavskou filharmonii. A Praha se tak začala chystat na to, až někdy v druhé polovině příštího roku podá žádost o stavební povolení. Cenovka za samotnou budovu se kvůli inflaci a úpravám projektu vyšplhala na 11,6 miliardy korun.

Říjen

S příchodem podzimu vyvrcholilo i fiasko kolem několikrát předělávaného nového stavebního zákona a digitalizace stavebního řízení. Vláda v říjnu rozhodla, že ve vývoji digitalizovaných systémů, které spustila letos v červenci, pokračovat nebude. A nový systém uvidíme až v roce 2028.

O těžkostech nejen stavebního a realitního trhu se debatovalo i na velké konferenci Forbesu Lepší Česko, která se 17. října konala v Karlových Varech. O tom, jak udělat republiku lepší, mluvili zástupci byznysu, politiky, umění nebo sportu. A také developeři. Například Radim Passer hovořil o tom, že Česko přešlapuje na křižovatce, ze které neví, kam se vydat. A Milan Kratina z Accolade zase popisoval útrapy developerů při jednání s úřady.

A na pražské mapě hotelů přibyl nový hot spot. Slavný secesní hotel Evropa na Václavském náměstí se otevřel po několika letech, tentokrát pod názvem W Prague. Provozuje ho celosvětový řetězec Marriott jako součást své luxusní sítě W Hotels. Je v něm 161 pokojů včetně prezidentského apartmá, restaurace, kavárny či střešního baru s terasou, krytého bazénu, fitness centra a wellness.

Listopad

Listopad přinesl další velkou změnu ve vedení tuzemského developera. Zakladatel Crestylu Omar Koleilat se z vedení skupiny stáhl a předal otěže korporátnímu řízení. Na začátku listopadu tak Crestyl oznamoval změnu na postu CEO skupiny, jímž se stal dosavadní COO Simon Johnson.

info Foto Michael Tomeš
Simon Johnson, Omar Koleilat, Foto Michael Tomeš

O tom, co takové střídání obnáší, i o tom, kam Crestyl směřuje, mluvili Koleilat s Johnsonem ve velkém dvojrozhovoru v listopadovém čísle Forbesu. Crestyl navíc v listopadu zahájil demolici starého a chátrajícího obchodního centra Dornych vedle brněnského hlavního nádraží. Za zhruba sedm miliard na jeho místě postaví nový komplex Dornych.

A jak je už tradicí, předávala se v listopadu také významná ocenění. Vítězem České ceny za architekturu se stal rekonstruovaný koncertní sál v budově karlovarských Císařských lázní od ateliéru architekta Petra Hájka. Ocenění těch nejlepších realitních počinů uplynulého roku zase přinesl další ročník soutěže Best of Realty, jejímž partnerem je také Forbes. První příčky v jednotlivých kategoriích obsadily projekty jako Smíchov City, Lihovar, Hagibor nebo Máj. Cenu za celoživotní přínos převzal architekt Josef Pleskot.

Penta Real Estate v soutěži bodovala se svým hotelem The Cloud One vedle Masarykova nádraží. A o dalších velkých realitních projektech Penty hovořil v listopadu s Forbesem šéf její realitní divize David Musil. Popisoval plány, které má Penta ve Špindlerově Mlýně, kde chce vybudovat nové centrum obce, nebo záměr postavit na Smíchově mikroapartmány.

Prosinec

Do konce prosince, a tedy i roku 2024, ještě pár dní zbývá, i tak se dá shrnout, co se na realitním trhu dělo v prosinci. Praha například rozhodla o tom, že od Českých drah za zhruba 1,43 miliardy korun koupí budovu Nákladového nádraží Žižkov s přilehlými pozemky. Památkově chráněnou budovu chce zrekonstruovat a přeměnit na centrum s prostory pro kulturu, školským kampusem, byty či kancelářemi. 

Na trhu s historickými nemovitostmi začalo přibývat zámků na prodej, přičemž zároveň klesají jejich ceny, a prosincový tištěný Forbes přinesl třeba velký rozhovor s architektkou Evou Jiřičnou, která letos obdržela od prezidenta Petra Pavla Řád Bílého lva.

A podle prosincové analýzy společnosti Central Group se za první tři čtvrtletí letošního roku prodalo 5350 bytů, což je oproti loňsku dvojnásobek. Nabídka však výrazně zaostává, což tlačí ceny nových bytů i nájmy vzhůru.