Hovězí či vepřové jazyky jsou neprávem opomíjenou a trochu stigmatizovanou surovinou. Buď jazyk milujete, nebo nenávidíte… Přitom jde o opravdovou lahůdku a byla by škoda se ho bát ochutnat. Uzený hovězí jazyk je třeba vybrat spíš užší a menší, ten bývá dokonale prouzený. Stačí ho důkladně do měkka povařit, rychle oloupat a pak ho servírovat teplý či studený.
Na 4 porce potřebujete:
- 1 uzený hovězí jazyk
- 1 cibule
- 2 bobkové listy
- 4 kuličky nového koření
- 4 kuličky celého černého pepře
- sůl
Na lokše:
- 500 g vařených brambor
- cca 150 g hladké mouky
- sůl
- sádlo
Na hráškové pyré:
- 220 mraženého hrášku
- 100 g mléka
- 80 g smetany ke šlehání
- ½ lžičky soli
- 2 lžíce studeného másla
Postup
- Základem je jazyk dobře uvařit. Vařte ho rozkrojený na půl přibližně hodinu v tlakovém hrnci (nebo zhruba dvojnásobný čas v hrnci obyčejném) v osolené vodě s celou oloupanou cibulí, kořením a solí. Čas vaření je jen orientační, pokud se vám po hodině vaření ještě nezdá měkký, čas prodlužte. Poté jazyk dejte do mísy se studenou vodou, oloupejte ho a nakrájejte na plátky.
- Lokše připravíte takto jednoduše: uvařené a vychladlé brambory nastrouhejte na jemném struhadle a přendejte do mísy. Přidejte hladkou mouku a ručně vypracujte pružné nelepivé těsto. Až nyní ho osolte. Osolené těsto řídne, tak pracujte rychle. Těsto rozdělte na cca 16 dílů, na pomoučeném válu z nich vyválejte tenké placky a ty z obou stran pečte na rozpálené suché pánvi nebo litinové plotýnce. Ještě horké je potírejte rozpuštěným sádlem.
- A nakonec hráškové pyré. Mražený hrášek zalijte mlékem a smetanou, krátce povařte, rozmixujte tyčovým mixérem dohladka a do ještě teplého hrášku zamíchejte trochu másla na zjemnění a osolte ho.
- Jazyk servírujte nakrájený na plátky s hráškovým pyré a lokši.