Jaký je rozdíl mezi bitcoinem, altcoinem a shitcoinem? Je k těžbě bitcoinu zapotřebí krumpáče? Co znamená, že kryptoměna poletí „na Měsíc“, a jak se dá vydělat na principu „napumpuj a vypadni“? Stěžejní termíny kryptoměnového trhu představuje následující kryptoměnová abeceda.

A jako „A sakra!“
Klasické zvolání začínajícího kryptoměnového investora. Kryptoměnový trh je vysoce volatilní a historický úspěch se může v rámci minut proměnit v neméně historický propad. Namísto výdělečné taktiky „nakup levně – prodej draze“ začátečníci panikaří a většinou skončí u prodělečné taktiky „nakup draze – prodej levně“.

B jako #BTFD
Aneb Buy the f…ing dip. Poučka pro situace, kdy kryptotrh padá, panika stoupá, lidé slabších povah svoje kryptoúspory mění za fiaty (žádná auta, viz písmeno F) a ostřílení bitcoinoví hodleři vyčkávají a těší se na dno propasti a levné nákupy. Fór je samozřejmě v tom, že nikdo neví, kdy to dno přijde a jestli po propadu bude následovat odraz k výšinám, anebo další volný pád.

Proto taky seriózní investoři radí nováčkům nehrát si na profi tradera a zkoušet trefit dip, ale raději investovat dlouhodobě metodou DCA, tedy pravidelně bez ohledu na cenu investovat fixní částku. Rozložení do horizontu třeba pěti let pak je celkem slušná pojistka, že člověk neprodělá.

https://twitter.com/_quickben/status/1394932068958699520

C jako Co je doma, to se počítá
Peníze patří do peněženky, kryptopeníze do kryptopeněženky. Kryptošrajtofle může mít softwarovou či hardwarovou podobu. Zatímco softwarová visí na internetové síti, hardwarová má podobu flash disku – jako kupříkladu globálně proslulý český Trezor.

V hardwarové formě člověk nosí své kryptomění v kapse a hackeři mu jej nemohou vyluxovat z účtu, ani kdyby se rozkrájeli. Kryptopeněženka může být i papírová – na papíru je zapsaná pouze adresa, na níž kryptoměny přebývají.

D jako #DYOR
… aneb jak říkají naši anglosaští přátelé – do your own research, nastuduj si to. Dobrou radu vám ve světě bitcoinu a jiných coinů dá rád každý a zadarmo, otázka je, jestli se vám ta rada vážně vyplatí. Reddit, Twitter i kryptoskupiny na Facebooku jsou plné dogecoinových a cardano mágů.

Každý z nich vám vysvětlí, proč právě jeho strategie je úplně nejlepší, na dolar přesně vám rádi řeknou, kde bude cena toho kterého coinu za týden, za měsíc i za rok. Prozradíme vám tajemství – ne, oni opravdu nemají heslo k Twitteru Elona Muska ani křišťálovou kouli.

Přátelé, když už se rozhodnete svoje životní úspory investovat do něčeho tak volatilního, jako jsou kryptoměny, nespoléhejte se na úsudek nějakého náhodného virtuálního kolemjdoucího. Věnujte tomu několik večerů, dejte si tu práci, nastudujte si to. A klidně pak dejte na něčí rady, ale až potom, co budete vědět, o čem vlastně mluví.

Jediná výjimka z pravidla #DYOR je pochopitelně Dominik Krovina. Seems legit!

E jako Elon „Dogefather“ Musk
Armáda jednoho muže, která hýbe kryptoměnovým trhem prostřednictvím jednovětných (a dokonce i jednoslovných) tweetů. Elon Musk dokáže vychýlit cenu bitcoinu jak pozitivním (když oznámil, že tesly se budou prodávat za bitcoiny), tak negativním směrem (když oznámil, že tesly se za bitcoiny prodávat vlastně nebudou).

Musk je ve volném čase propagátorem recesistického altcoinu Dogecoin, který už jeho podpora dostala na vyšší než půldolarovou hodnotu (a slibuje, že poletí až „na Měsíc“).

F jako Fiat
Ne ten na čtyřech kolech, ale fiat na zelených a jinak barevných papírcích. Tedy měna s nuceným oběhem, většině z nás známá jako peníze. „Skutečná bitva je mezi fiatem a kryptoměnami,“ hlásal před pár dny na Twitteru Elon Musk s dovětkem, že on v rámci rovnováhy podporuje to druhé.

Čeká ho ještě makačka, protože ve fiat penězích má třetí nejbohatší člověk zeměkoule uloženou většinu svého 160miliardového majetku. A fiat penězům nakonec přijdou na chuť i kryptotradeři, protože bitcoinem za lambo pořád ještě většinou nezaplatíte.

G jako Gauč
Na který si sednete, dáte nohy nahoru a budete zhluboka dýchat. Stovky procent za rok jsou zhodnocení, které některé z nás pošle předčasně do rentiérského důchodu, ale jiné možná taky do blázince. Krypto může být hodně dobrodružná jízda a je potřeba ji přežít ve zdraví.

„To není sranda, znám případy lidí, kteří přišli kvůli kryptoměnám o všechno,“ říká Dominik Stroukal, ekonom se slabostí pro bitcoin, který sepsal i stručný návod, jak se nezbláznit z kryptohorečky. Začnete tím, že si odzoomujete všechny grafy vývoje ceny vašich coinů a vypnete si všechny notifikace.

H jako Hodluj!
HOLD nebo HODL, bába nebo sníh. Z překlepu vznikla ikonická přesmyčka už v roce 2013 a od té doby je hodler investor, který neběží sprint za rychlým zhodnocením, nesnaží se vydělat na volatilitě a výkyvech ceny, ale nakupuje krypto jako maraton. A když si takhle někdo sveřepě hodluje třeba od roku 2015, kdy byl bitcoin za 250 dolarů, tak si může sednout na gauč, dát nohy nahoru a objednat desáté lambo do sbírky.

I jako Inteligentní dohoda
Dva lidé se můžou v běžném smluvním vztahu podrazit a pak se nadosmrti soudit. Pokud se ale taková smlouva odehraje na blockchainu, je všechno mnohem jednodušší díky existenci tzv. „chytrých kontraktů“. To je protokol či program, fungující kupříkladu na síti Ethereum, který automatizovaně zajišťuje či vynucuje provedení kontraktu. Podle svých zastánců by mohly být dohody prostřednictvím chytrých kontraktů bezpečnější a vymahatelnější než za podmínek dosavadního práva.

J jako Jeden bitcoin vládne všem
Kryptoměn je taková hromada, že už se v této oblasti mnozí obracejí k minimalismu. Na způsob Marie Kondo drží jen to, co v nich „zažehává jiskru“. A tím, co v nich zažehává jiskru, je pouze bitcoin. Tito minimalisté, kteří všechny ostatní kryptoměny ignorují, se označují za „bitcoinové maximalisty“ a svůj přístup dokládají kupříkladu tím, že většina altcoinů zpravidla následuje pohyb bitcoinu – a tak nemá smysl „držet“ nic jiného než bitcoin.

K jako Králové kryptoměn
Mnohasetnásobný vzrůst ceny kryptoměn má svá slavná vítězství i neméně proslulé prohry. K těm, kdo na volatilním trhu nevědomky ztratili největší peníze, patří Jeremy Sturdivant, který v roce 2010 dostal za donášku dvou pizz 10 000 bitcoinů. To tehdy znamenalo 41 dolarů a Studivant všechny své bitcoiny utratil za cestování.

Kryptokráli se naopak stali bratři Winklevossovi. Ti v roce 2012 vložili do bitcoinů obnos, který vysoudili na Marku Zuckerbergovi, založili kryptoburzu Gemini a v lednu činilo odhadované kryptojmění každého z nich 1,4 miliardy dolarů.

L jako Lambo
Co pořád máme s těmi lamborghini? Jejich dealerství je totiž cílová stanice nemalé části úspěšných kryptoinvestorů (ti šťastnější si nové lambo pořídili za počáteční investici do krypta ve výši pouhých 115 dolarů, třeba jako programátor Peter Saddington).

Ne nadarmo se „When Lambo?“ používá jako dotaz na to, kdy cena nějakého coinu vystřelí až na Měsíc. Tam mezitím vystřelily i prodeje nových lamborghini, které celkem přesně odrážejí letošní raketový růst cen krypta. Hodleři už plní garáže.

M jako Měsíc
Místo, kam si každý hodler přeje, aby zrovna ten jeho coin zamířil. Specialisté na cestu na Měsíc jsou různé altcoiny a shitcoiny (viz písmeno S), udělat raketu se ale podaří jenom zlomku z nich. To the Moon! (And back.)

N jako Napumpuj a vypadni
Tržní machinace stylu „pump and dump“ jsou na každé správné kryptoměnové burze zakázané, ale dějí se. Fígl, jak přijít rychle k (krypto)penězům, sestává ze dvou fází – při napumpování je uměle zvýšena hodnota kryptoměny (často např. nějakého irelevantního shitcoinu či zbrusu nové měny ve fázi ICO), která je pak prodána na svém maximu. Profit jde nahoru, karma jde dolů.

O jako Otesánek
Těžba kryptoměny, jako je bitcoin, vyžaduje velký výpočetní výkon počítačů. A ten si žádá obrovské množství elektrické energie. Největším otesánkem je v tomto ohledu bitcoin, který za rok spotřebuje roční energetický ekvivalent země, jako je Švédsko.

Na vině je princip „proof of work“, na němž bitcoinová síť funguje; o poznání zelenější alternativou je princip „proof of stake“, který má naopak takřka nulové energetické nároky a brzy na něm pojede síť Ethereum.

P jako Porodnice kryptoměn
Chcete-li se zúčastnit vítání sotva počatých kryptoměnových občánků, musíte je zastihnout v rané fázi tzv. ICO. To je zkratka pro „Inicial Coin Offering“, což označuje prvotní veřejnou nabídku digitální měny. V zásadě jde o předprodej mincí nové měny předtím, než se dostane na kryptoburzy. Vývojáři touto nabídkou získávají potřebný kapitál pro další rozvoj svého kryptonovorozeněte.

Q jako Quo Vadis, crypto?!
Dosáhne bitcoin ceny jednoho milionu dolarů za jednu kryptominci, jak mu během následujících pěti let předvídá Ollie Leech ze serveru CoinDesk, nebo naopak padne k zemi v ohnivé explozi, až praskne celá kryptoměnová bublina, jak předvídá CEO Euro Pacific Capital a ústřední kritik krypta Peter Schiff? Obě možnosti mají své slovutné obhájce i rozporovatele a nikdo nedokáže předpovědět, kam kryptoměny v následujících deseti letech dokráčí – stejně jako to nedokázal předpovědět nikdo před deseti lety.

R jako Rekordní rekordy
Rekordní nárůsty, rekordní propady. Kryptoměny jsou natolik novou a natolik volatilní kategorií investic, že je člověk přítomen historickým okamžikům takřka každý pátek. Nejvyšší dosažené hodnoty (ATH, „All Time High“) se střídají s rekordními propady i v rámci pouhých minut – kupříkladu na svou dosavadní ATH 63729,5 dolaru se bitcoin vyškrábal jen několik dní předtím, než se jeho hodnota propadla o padesát procent.

S jako Shitcoin
Ne každý altcoin je shitcoin, ale každý shitcoin je altcoin. Altcoinem, tedy alternativním coinem, se označuje vše, co není bitcoin. Shitcoiny jsou ty nejhorší z nejhorších altcoinů, jež mají pramalou či pražádnou hodnotu. Šlápnout do shitcoinu ale může přinést štěstí – pokud je například zrovna ovlivněn tržní manipulací (viz „napumpuj a vypadni“).

T jako Těžba a ražba
Těžbou krypta jsou ve skutečnosti výpočty matematických úloh, při nichž vznikají jednotky digitálních měn. Těžař získává za vyřešenou úlohu mince konkrétní kryptoměny.

K takové těžbě je zapotřebí masivního výpočetního výkonu počítačů, jež jsou velkými těžaři kompletovány do celých těžebních farem. Hledáte-li příčiny toho, proč je teď na celém světě nedostatek čipů a počítačových komponentů, tohle je jedna z nich.

U jako Umění z jedniček a nul
Tvůrci digitálního umění to měli se zhodnocením svých děl těžké – dokud jim z křemíkového nebe nespadl do klína vynález jménem NFT, což je nezaměnitelný token umístěný v blockchainové síti. Na rozdíl od mincí kryptoměny, které jsou jedna jako druhá, je každý token NFT unikátní.

Díky tomu může NFT fungovat právě jako certifikát o vlastnictví uměleckého digitálního díla, jako je třeba to, které ve formě NFT vydražil umělec Beeple za rekordních 69,3 milionu dolarů.

info Foto CHRISTIE’S
Beeplovo rekordní NFT | Repro Christie’s

V jako Vy ještě máte peníze v bance?
Nevzdorujte DeFi, vzkázal na jaře Elon Musk, prorok všehomíra. A spousta lidí otevřela slovníky. Cože to jsou ty decentralizované finance, tedy DeFi? Představte si dnešní finanční svět jako poštu, kam musíte fyzicky jít, abyste poslali dopis.

DeFi je pro finanční svět totéž, co e-mail pro klasickou poštu. V DeFi si můžete stejně jako v bance půjčit peníze, nechat se pojistit nebo naopak půjčit někomu, to všechno bez nějaké centrální instituce, jen díky blockchainu. A čím dál tím víc chytrých lidí tvrdí, že DeFi bude páteří finančního světa budoucnosti.

W jako Whales neboli velryby
Velryba dokáže zvednout v kryptoměnovém rybníku takové vlny, že umí ovlivnit hodnotu konkrétní kryptoměny. Za velrybu je v kryptoměnovém světě označován velký investor, který „hodluje“ velké množství kryptoměny. U bitcoinu se například za velrybu označuje takový subjekt, který disponuje více než tisíci bitcoiny.

X jako Tajemný pan X
Tvůrce bitcoinu je tak záhadnou figurou, že by se mohl podepisovat prostým křížkem. Jeho identita nebyla nikdy potvrzena a jméno Satoši Nakamoto je považováno za pseudonym. Nikdo neví, zda bitcoin vynalezl Dorian Satoči Nakamoto, Nic Szabo, Hal Finney či někdo úplně jiný.

Jisté je jen to, že tajemný pan X, Satoši Nakamoto, založil bitcoin jako alternativu k centralizovanému bankovnictví, před deseti lety se odmlčel, zmizel ze scény i z povrchu zemského a nechal žít krypto jeho vlastním životem.

Y jako YOLO!
Žijete jenom jednou, takže jestli vás svrbí prsty, máme pro vás i pár tipů na nadějné krypto, které byste měli mít na radaru. Ale nezapomeňte… #DYOR! A jak rád říká kolega Zdravko Krstanov ve svém geniálním podcastu Funny Money: YOLO, ale opatrně.

Z jako Zvěřinec
Vstoupil bitcoin na medvědí trh, nebo stále ještě cválá po býčím? To je, oč tu běží. Býčí trh („Bull Market“) je takový stav trhu, kdy ceny stoupají, na medvědím trhu („Bear Market“) ceny naopak sviští dolů. Při každé korekci ceny bitcoinu se spekuluje o tom, zda jde stále ještě o býčí trh, zralý na investice, nebo je divoká jízda na býčím hřbetě u konce a nastává medvědí fáze, kdy bychom měli investorsky zazimovat – a HODL.