Pokud se všechny vaše pozvánky na elegantní večírky záhadně ztratily v poště nebo už na ně jednoduše nemáte energii, vystrojte si perfektního silvestra doma. A to s takovým pohoštěním, že vám žádný osychající raut rozhodně chybět nebude!

Základ: domácí veka & sýrová pomazánka

Jestli něco dokáže dojem ze silvestrovských chlebíčků opravdu zkazit, pak je to nejčastěji kupovaná suchá veka, na které jsou namazané. Proto vás prosím, vyzkoušejte domácí veku. Je snadná a opravdu lahodná. Kde ovšem na tradici nedám dopustit, je česneková pomazánka se sýrem. Snažila jsem se tuto lehce retro záležitost mnohokrát překonat, ale když dáte hostům svobodu volby, drtivá většina sáhne nejdřív po ní a až potom po mnohem sofistikovanějších výtvorech. Proto si nekomplikujte život a vsaďte ke konci roku na jednoduchou klasiku. 

Česneková klasika: trojkombinace chlebíčků

Výběr tří barevných pomazánek, na které seženete většinu surovin i v nejbližší večerce, ale vzpomínat na ně budou i ti, co mají jinak většinu večera v mlze. Hráškové máslo s mátou, řepnou pomazánku s kozím sýrem a klasiku, bez které domácí jednohubky prostě nelze podávat, sýrovou česnekovou pomazánku.

Chleba ve svátečním pojetí: rolky s pestem

Nemusíte být zkušený pekař, abyste zvládli připravit pečivo, na které v pekárně nenarazíte, ale pro které byste se pravděpodobně s chutí vraceli. Chlebové rolky se špenátovým a rajčatovým pestem můžou posloužit jako chutná příloha, ale chutnají i samotné a silvestrovský stůl zpestří také vzhledově.

K dipům & hummusu: domácí focaccia

Focaccia je kus Itálie, kterou chcete doma mít. Nezapomenutelná je ovšem nejen svou chutí, ale také přípravou – ta je totiž, překvapivě, vskutku velmi jednoduchá. Tento tradiční italský chléb si navíc můžete ozdobit tím, co máte nejraději, nebo naopak vůbec ničím – focaccia si vystačí s kvalitním olivovým olejem a solí. 

Hummus s nadstavbou: voňavá hamshuka

Hamshuka je zajímavou obměnou, jak podávat klasický hummus. Jedná se vlastně o lehký, nadýchaný hummus doplněný mletým masem v rajčatové omáčce. Tento lahodný pokrm Izraelci snídají, obědvají i večeří (ostatně tak jako hummus samotný) a není se čemu divit, je to opravdová delikatesa.

Lepší než uzený: marinovaný losos gravlax

Gravlax neboli gravad lax lze přeložit jako zahrabaný nebo (ještě poetičtěji) pohřbený losos. Pohřběte i své pochybnosti o syrové rybě a vyzkoušejte tuto skandinávskou geniální dobrotu. Příprava zabere jen pár minut, kromě ryby si vystačíte jen se solí a cukrem a za dva dny se můžete těšit na lososa ještě lepšího (a zdravějšího!) než toho uzeného.

Bez mouky: česnekové semínkové krekry

Bezlepkové semínkové krekry jsou ideální volbou pro ty z vás, kdo rádi pořád něco trochu pojídáte, ale nechcete přitom sahat po chipsech nebo křupkách. Když nepodceníte jejich okořenění, krekry dobře uspokojí chuť na něco dobrého slaného, ale také zasytí – obsahují totiž spousty semínek a tím pádem zdravých tuků a vlákniny.

Chlebíčky bez chlebíčků: efektní kanapky

Inspirace není nikdy dost. A té, která vám pomůže vykouzlit jednoduše, ale efektně kanapky na silvestrovskou party, obzvlášť. Smažené mrkvové kuličky potěší především ty, kteří si libují v orientálních chutích, a ty, co to „mají rádi horké“. Sýrové kuličky pro gurmány výborně doprovodí sklenku vína stejně jako řepné rolky a potěší svou lahodnou chutí. Výhodou feta kuliček a řepných rolek je možnost připravit si je předem.

Křupavě po italsku: crostini ve trojím provedení

Pohoštění v podobě křupavých crostini s bohatým obložením plným lahodných chutí potěší každého z účastníků vaší domácí party. Buvolí mozzarella s křehkým a šťavnatým plátkem hanger steaku je naprostá špička. Nenechá vaše chuťové pohárky v klidu a věřte, že nezůstanete u jednoho kousku – to ostatně ani nejde. Cibulovo-houbové crostini na červeném víně s tymiánem nepotřebují nic víc – perfektně voní, chutnají i vypadají. A cherry rajčata v kombinaci s ricottou a pestem jsou zase vítězové nejsvěžejší verze dnešní nabídky.

Pravěké pudy v akci: hovězí tatarák

Jak nejlépe uvařit dobré hovězí? Nijak! Pokud se ve vás čas od času ozývají pudy s chutí na syrové maso, vychutnejte si ho v podobě tatarského bifteku. A zdaleka na něj nemusíte kupovat jen pravou svíčkovou, tatarák bude naopak výraznější z jiných kusů masa.

Elegantně & za syrova: hovězí carpaccio

Domácí carpaccio je úprava ještě jednodušší než tatarák a nepotřebujete přitom žádné profi vybavení – stačí si vzpomenout chvíli předem a maso zamrazit, díky čemuž vám půjde krájet na krásně tenké plátky i bez nářezového stroje. Domácí majonéza s lanýžovým olejem pak jídlo už dotvoří do dokonalosti.

Není salát jako salát: ukrajinská šuba 

Šuba znamená kožich. Poněkud netradiční pojmenování pokrmu, že? I když tomu název příliš nenapovídá, jedná se o slavnostní pokrm oblíbený především na Ukrajině a v Rusku. U nás nese označení „sleď pod kožichem“, a to právě z důvodu, že se slanečci schovávají ve vrstvách vařené zeleniny. Salát šuba se nemíchá, to je zásadní rozdíl oproti našemu klasickému bramborovému salátu, kam patří jinak docela podobné ingredience. Jednotlivé vrstvy brambor, nakládaných ryb, vajec, mrkve a červené řepy se skládají na sebe do formy. Majonéza je pak neodmyslitelnou součástí a chutným pojítkem celého pokrmu.

Sýr & křup: sušenky s chorizem a manchegem

V čase vánočním se na našem stole delikatesy z různých koutů světa koncentrují více než kdy jindy. U milovníků těch španělských se s velkou pravděpodobností objeví i sýr manchego a salám chorizo. Jejich spojení v podobě slaných sušenek, které mohou suplovat sladké cukroví, si zamilují určitě také ti, co se na španělské delikatesy vyloženě nezaměřují nebo si k nim (ještě) nenašli cestu. Pikantní chuť krekrů se mezi řadou dalších pochutin rozhodně neztratí. Chutnat budou jak samotné, tak i jako doplněk k uzeninovému prkénku.

Hodobóžová kachna v nové formě: kachní rillettes

Božíhodová kachna může mít různé podoby! A naše oblíbená verze je ve skleničce. Rillettes jsou tradičně z vepřového masa, ale tahle „škvarkovka po francouzsku“ je vynikající právě i z tučné kachny. Na jednohubkách jako originální finger food nebo na křupavé topince ke snídani spolu s kávou a freshem den poté je bezkonkurenční.

Sushi pro lenochy: sendviče onigirazu

Kdo se někdy pustil do domácí výroby sushi, už asi tuší, že to není zrovna záležitostí půlhodinky. My proto fandíme spíše rychloverzi v podobě sendvičů onigirazu, které jsou na přípravu mnohem jednodušší. Naplnit je můžete i naprosto nejaponskými ingrediencemi, jako jsou vařená řepa, zbytky grilovaného kuřete nebo marinované ředkvičky, a dát si je ve veganské nebo naopak masové verzi.

Sushi pro estéty: temari sushi kuličky

Sushi v podobě kuliček je pojmenované podle japonských vyšívaných míčků temari, které jsou podobně jako toto jídlo sice poměrně zbytné, ale také velice roztomilé. Nespornou výhodou je, že na přípravu kromě kousku potravinářské fólie nepotřebujete žádné speciální pomůcky (a upřímně ani mnoho zručnosti), takže poměr vynaložené energie vzhledem k efektu je vskutku příznivý.

S vůní Středomoří: dip ze šlehané fety

Koncentrovaná chuť pečených česnekových rajčat s jemně vyšlehanou citronovo-medovou fetou poslouží mimo jiné jako rychlý předkrm na večírky (jistě uznáte, že česnekový dech je prostě must!). A kdybyste nestíhali, vynechejte pečení rajčat, dip je moc dobrý i jen tak, jen ho v tom případě posypejte třeba vločkami chilli, které medovou chuť hezky osvěží.

Pro individualisty: miniburgery s trhaným masem

Ať už jste milovníky pečiva samotného, nebo ještě víc milujete burgery na různé způsoby, bude pro vás tento recept nepostradatelným základem, ke kterému se budete často vracet. Máslové bulky totiž perfektně chutnají samy o sobě, takže se můžou hodit k snídani – s džemem, se sýrem nebo jako příloha k míchaným vajíčkům. Krom toho se ale stanou báječnou součástí vašich luxusních burgerů a miniburgerů. Jedny z nich si můžete rovnou vyzkoušet.

Domácí fast food: černé burgery s kuřecími stripsy

Pokud na vás koncem roku dopadají chmurné myšlenky, nebojte se je projevit ve svém vaření. Černá burgerovým houskám překvapivě sluší! Doplněné o křupavé kuřecí stripsy a pikantní majonézu vám možná připomenou i nějaké ty dietetické prohřešky letošního roku, ale ten je za pár hodin pryč a můžeme začít zase s čistým štítem, tak hlavu vzhůru!

Zdravěji už letos: fazolová pomazánka

Zatímco na luštěniny pěje ódy kdejaký magazín, výživový poradce nebo blogerka, v řadě českých domácností stále tak oblíbené nejsou. Začněte s jejich zařazováním už před novoroční čočkou s pomocí vynikající paprikové pomazánky. Hlavní surovinu by v chuti paradoxně odhalil jen luštěninový odborník.

Vegansky & lahodně: cuketové rolky

Veganuary je za dveřmi, a protože dost možná i na nějaké to pohoštění dojde až po půlnoci, připravte se na něj už výběrem vašeho pohoštění. Cuketové rolky plněné fazolovým krémem navíc budou bavit i všechny masožrouty.

Zamotají vám hlavu: křupavé jarní závitky

Vietnamská kuchyně je zkrátka boží. A kdo navštívil Vietnam, dá mi za pravdu dvojnásob. Ulice provoněné vietnamskými specialitami vás přitáhnou raz dva, už sedíte na plastových židličkách a rozplýváte se nad tím, co dnes zrovna panímáma přichystala. Teď ale zpátky k nám, jako silvestrovský finger food připravte třeba autentické křupavé závitky se sladko-slano-kyselou omáčkou Nước chấm, které vás svou chutí na východ okamžitě přenesou.

Závitky bez smažení: letní závitky s kuřetem

Kdo se jednou nechal odradit složitou přípravou závitků, podruhé si rád vyzkouší jejich jednoduchou verzi. Jak je známo, i jednoduché jídlo může chutnat fantasticky a tyto rýžové závitky s limetkovým kuřetem jsou jedním z nich. Základem je dobře vychucené, šťavnaté maso, křupavá zelenina a sofistikovaná chuť omáčky hoisin. Chybět nesmí ani omáčka pro namáčení – snadná – jak jinak!

Závitky do třetice: se steakem & arašídovou omáčkou

Nesmažené letní závitky jsou poměrně rychle hotové, velice variabilní, co se týče náplně, a zároveň dostatečně efektní jako party jídlo, studený oběd do krabičky i zdravá večeře bez lepku. Pokud zrovna nepotřebujete doplnit sacharidy, neztrácejte čas vařením rýžových nudlí – ty se do závitků v restauracích beztak přidávají spíše pro objem. Bez nich vám zbude víc místa na maso a zeleninu (a tím pádem si můžete závitků dopřát s čistým svědomím více kusů, že ano). Bílkoviny zastoupí jak hovězí (či jiná zmíněná možnost) v náplni, tak krémová arašídová omáčka, kterou určitě nevynechejte.

Co? Vajco. Naložené vajco!

Vařená vejce pro efekt i chuť obarvěte v nálevu z červeného zelí a naplňte jemným hráškovým krémem. Připravte se ovšem na hromadu dotazů, kde se ta modrá barva vzala, i žádostí, abyste vejce připravovali i bez ohledu na roční období.

Myslete dopředu: vyprošťovací vývar

Ačkoli vám důvěřujeme, že umíte pít s mírou, občas se i v lepších rodinách stane, že prvního ledna je žaludek připraven tak maximálně na silný vývar, který vás zhydratuje i dodá chybějící minerály a vitaminy. Zadělejte na něj už dneska a zítra, jako když najdete!