skip to main content

Graf týdne: Závislost mezi počtem hráčů a reprezentačními úspěchy

V sobotu oslaví šedesát let rugbyová Tatra Smíchov. Při zápase semifinále ligy na svém stadionu. Nápad založit klub mělo na vojně několik kamarádů, když četli novinové články. Po jejím skončení v roce 1958 si sehnali dresy, kopačky dostali po fotbalistech, míče od ostatních oddílů a klub byl na světě. Jo, vlastně ještě pokladníka potřebovali.

Čtěte také: Graf týdne: Vystřízlivění neproběhlo. Světový dluh je nejvyšší v historii

Reklama

Rugby hraje 15 hráčů. Musí se chovat jako tým. Útočí a brání všichni. Nehraje se tady na simulování – Richie McCaw nikdy nebyl jako Cristiano Ronaldo (ani co se týká gelu ve vlasech). O míč se bojuje skupinově.

Ano, musíte hrát tvrdě. K síle ale také potřebujete hlavu. Málokdy dokáže jeden hráč sám vybojovat míč a bez podpory ostatních zabodovat. Ač se to nezdá, tak rugby je sport džentlmenů, kde urážky protihráče i rozhodčího jsou považovány za zbabělost.

V Česku rugby podle statistik dělají 3 tisíce sportovců. Graf týdne ukazuje závislost mezi počtem rugbistů v každé zemi a výsledky reprezentace (žebříček světové rugbyové federace).

Reklama

Z toho grafu je vidět, že pokud počet rugbistů v zemi dosáhne 30 až 40 tisíc, už skoro není závislost mezi tím, kolik lidí tam hraje rugby a jaké má repre výsledky.

Stačilo by zdesetinásobit členskou základnu v Česku, dostat se na úroveň zájmu o atletiku a třeba i nějaké hezké výsledky by přišly a nové hvězdy by se zrodily.

Schválně, kdo si pamatuje – Jonny Wilkinson, 2003, dropgól proti Austrálii za stavu 17:17 dvacet šest sekund před koncem…

Reklama
Reklama