skip to main content
Byznys

České savoir vivre na export. Po úspěchu v Praze otevřela další pobočku v Barceloně

Adéla Chauville Středová se výzev nebojí. Před pěti týdny se jí narodila prvorozená dcera a zároveň španělská pobočka pražské La Pharmacie Francaise přivítala své první zákazníky.

La Pharmacie Francaise je para lékárna, která nabízí francouzskou kosmetiku. Do podnikání se mladá architektka, která žije mezi Prahou a Paříží, pustila společně se svou matkou, lékařkou Radkou Středovou.

Ta dlouhá léta obchodovala s dermokosmetikou a dokázala řídit firmu, která měla pobočky na Slovensku, v Polsku či Švýcarsku, takže měla bohaté zkušenosti s byznysem na dálku.

Tyto zkušenosti teď může skvěle zúročit, protože jak Radka, tak její dcera v katalánské metropoli trvale nežijí a svůj tým tedy musí řídit virtuálně.

Do španělské pobočky La Pharmacie Francaise investovaly matka s dcerou stejný obnos jako v Praze – milion korun. Výhodou je, že mladší Středová je architektka, díky čemuž jsou výdaje výrazně menší, než kdyby platily za projekt třetí straně.

Na otázku, zda je snazší začít podnikat v Česku, nebo Barceloně, odpovídá Adéla Chauville Středová okamžitě. „Jednoznačně u nás, španělská byrokracie je velmi zdlouhavá a vysilující.“ Proč si tedy Barcelonu vybrala jako další místo, kde po Praze a Paříži bude pracovat?

„Hodně jsme sem jezdili od dětství, po škole jsem se rozhodla zde studovat, abych si zlepšila španělštinu. Je to moje i mámy zamilované místo. Když jsme zjistily, že se uvolnil úžasný prostor ve čtvrti El Born, řekly jsme si, že tu zkusíme vybudovat naši francouzskou para lékárnu,“ vzpomíná Chauville Středová.

Reklama

Zatímco v Česku je její koncept ojedinělý a zákazníci jezdí na pražské Arbesovo náměstí ze všech koutů republiky, v Barceloně obchod funguje především pro místní obyvatele starobylé čtvrti, která se nachází v blízkosti slavné katedrály Santa Maria del Mar.

„V Barceloně totiž dobře funguje systém, kdy nakupujete pouze ve své čtvrti. Máte svého řezníka, zelináře nebo lékárníka,“ doplňuje Adéla Chauville Středová. S vedením podniku matce a dceři pomáhá také zkušená manažerka, která je původem Češka, ale v Barceloně žije dlouhé roky.

„Základem našeho úspěchu je úžasný tým. Jak v Praze, tak ve Španělsku. Díky důvěře, kterou v něj máme, můžeme fungovat všichni v různých městech, ale přesto budovat úspěšné podniky,“ tvrdí Chauville Středová.